• BIST 99.639
 • Altın 140,144
 • Dolar 3,5032
 • Euro 3,9191
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C

Bilişsel Davranışçı Terapide Vaka Formülasyonu

Bilişsel Davranışçı Terapide Vaka Formülasyonu
BDT Serisi

Bilişsel Davranışçı Terapide Vaka Formülasyonu kitabı Çeviri editörü önsözünden ...

Terapi süreci başlangıçta  karanlık bir odada küçük bir el feneri ile ilerlemek gibi gelebilir. Özel bir dünyaya, danışanın dünyasına, adım attığımızı biliriz. Bu odaya misafir olduğumuzda, nereye ışık tutacağımızı bilemeden odanın her yanına hemen göz atmak isteriz, çoğunlukla da nereden başlayacağımıza ilişkin bir telaşla..

Odadaki eşyaların geçmişte nasıl yerleştiğini bilmediğimiz,  önümüze çıkan engellerle ne yapacağımız ilk başta tasarlayamadığımız bir süreç bizi beklemektedir. Bu süreç için bizim elimizdeki fenerin ışığının gücünü arttıracak araçlarımızdan biridir vaka formülasyonu . Bu araç yalnız bize, alandaki uzmanlara değil danışanlara da ışık tutacak, süreç sonunda odalarına farklı bir bakışla bakabilmelerini sağlayacaktır. O nedenle, Bilişsel davranışçı terapi konusunda terapistlere ve danışanlara ışık tutmayı kolaylaştıran bir yol rehberi olarak vaka formülasyonunun uygulamadaki önemi kuşkusuz tartışılamaz. Ancak, bu kitabın salt vaka formülasyonu anlatan benzerlerinden birçok anlamda farklılığı bulunmaktadır.

Bu kitap, vaka formülasyon süreci ve kanıta dayalı olmasının öneminin yanı sıra, vaka formülasyonun her tanı grubunda ve her vakada nasıl benzersiz olduğu üzerinde bizleri düşünmeye sevk ediyor. Zorlayıcı ve karmaşık vakalarda terapistlere ilerlemek üzere sistem öneriyor.

Bu kitap, alanlarında uzman psikoterapistlerin bilişsel davranışçı terapi yaklaşımı çerçevesinde yardım alan danışanlarının terapi süreçlerini tüm ayrıntıları ile gözler önüne seriyor. Farklı tanı gruplarındaki danışanların terapi süreç­lerinin seyrine ilişkin kuş bakışı mesafemizi azaltıyor.

Bu kapsamda depresyon, anksiyete bozuklukları, TSSB, bipolar depresyon,  psikotik bozukluklar, kişilik bozuklukları, yeme bozuklukları ve insomnia konularında eşsiz vaka formülasyonu örnekleri okuyucuları beklemektedir. Ayrıca, utanç duygusu, tıbbi olarak açıklanamayan belirtiler, kendine zarar verme ve sığınmacılarla bilişsel, davranışçı psikoterapi sürecine ilişkin bölümler bulunmakta. Kuşkusuz, eğitim süreci boyunca okunanlar ya da psikoterapi alanındaki deneyimlerin yanı sıra bu kitaptaki bilgiler ve öneriler profesyonel alandaki vakalarda benzerlikleri ve farklılıkları yakalama konusunda yol gösterici olacaktır. Ayrıca hem süpervizyon alan hem de veren açısından süpervizyon sürecini yeniden değerlendirmeyi sağlayacak özel bir bölüm de okuyucuyu beklemektedir.

 

Bu kitap, iki yıllık özenli bir çalışmanın ürünüdür. Bu süreç boyunca editör olarak Doç.Dr. Mithar Durak ve Psk. Ufuk Kocatepe’ye verdikleri yakın ve bitimsiz destekten ötürü ne kadar teşekkür etsem azdır. Büyük bir titizlikle süreçte üstlerine düşenden fazlasını yaptılar.

Ayrıca Abant izzet Baysal Üniversitesi düşünerek Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimlerinin ve tezlerinin yanı sıra ayırdıkları zaman ve emekten ötürü çeviri ekibinin ayrılmaz parçaları olan; Psk. Feride Özlem Elagöz, Psk. Neşe Durğun, Psk. Ufuk Kocatepe ve Psk. Emre Özdemir'e teşekkür ediyorum. Bitimsiz öğrenme çabalarını çok takdir ediyorum. Kitabın çıkmasında tıkandığımız noktalarda her saat vakit ayıran Uzm. Psk. Emek Yüce Zeyrek-Rios'a ayrıca teşekkür ederiz. Uzaklarda, İngiltere'de doktora eğitimine devam eden Emek, ihtiyacımız olduğu her an yanı başımızdaydı. Çeviri sürecindeki destekten ötürü Arş. Gör. Aslı Kılıçdoğan'a teşekkür ediyorum. Ayrıca, kitabın basılma sürecindeki titizliklerinden ötürü Nobel Akademik Yayıncılık'tan Nilüfer Keser'e, Enes Kurt'a, Sevgi Pınar'a v Nevzat Argun'a sonsuz teşekkürler .

Doç. Dr. Emre Şenol-Durak

BDT Serisi kapsamında yayınladığımız ikinci kitap Depresyonun Uyarlamalı Bilişsel Terapisi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

 

Bu haber toplam 4928 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Nietzsche Ağladığında-Irvin D. Yalom16 Ocak 2016 Cumartesi 14:36
 • Psikolojik Danışma Becerileri/The Skilled Helper16 Ekim 2015 Cuma 13:21
 • Erich Fromm'dan "Hayatı Sevmek"09 Eylül 2015 Çarşamba 15:32
 • Sevgili Anne Ve Babacığım Lütfen Bu Kitabı Okur Musun?09 Eylül 2015 Çarşamba 13:41
 • Psikolojik Danışmanlar İçin El Kitabı05 Eylül 2015 Cumartesi 21:25
 • Bilişsel Terapi: Temel İlkeler ve Uygulama Kitabı05 Eylül 2015 Cumartesi 20:42
 • Engelleri Aşanlar-Turan YALÇIN24 Ağustos 2015 Pazartesi 09:27
 • Tüm PDR kitapları atlaskitap.com'da21 Ağustos 2015 Cuma 13:56
 • Ben Bisiklet İstiyorum-Ahmet Kocacan25 Temmuz 2015 Cumartesi 18:41
 • Beynin Kadın mı Erkek mi?01 Temmuz 2015 Çarşamba 17:35
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Dergi PDR | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.