• BIST 100.339
 • Altın 274,626
 • Dolar 5,6986
 • Euro 6,3000
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 31 °C

BİR PDR MEZUNUNUN KLİNİK PSİKOLOJİ MASTER SERÜVENİ (Ramazan Aydın)

BİR PDR MEZUNUNUN KLİNİK PSİKOLOJİ MASTER SERÜVENİ (Ramazan Aydın)
Uzman Psikolojik Danışman RAMAZAN AYDIN (Klinik Psikoloji Doktora öğrencisi)

BİR PDR MEZUNUNUN

KLİNİK PSİKOLOJİ MASTER SERÜVENİ

Türkiye’de son yıllarda, ruh sağlığı alanında iyi yetişmiş uzmanlara olan ihtiyaç oldukça artmıştır. Bu alanlardan biri de klinik psikolojidir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümüne başlayan çoğu öğrenci kısa bir zaman sonra Klinik Psikoloji dalında yüksek lisans yapmak ister. Peki Klinik Psikoloji Nedir? Neden çoğu PDR öğrencisi bu dalda master yapmak ister?

Klinik Psikoloji; Psikoloji biliminin uygulamalı alt dallarından birisidir. Bireyin zihinsel, davranışsal ve duygusal bozukluklarını inceleyen bir psikoloji alt dalıdır. Genel olarak çalışma alanı; sorunları psikolojik ölçme araçları ve görüşme teknikleri ile değerlendirme, tanı koyma, çözüm için müdahale etme, psikopatolojik durumların tedavisi ve bilimsel araştırma gibi konuları kapsar. Türkiye’de çok popüler bir yüksek lisans programı olan Klinik Psikoloji, her geçen gün yaygınlığını artırmaktadır. Bunun başlıca nedenleri ise yapılan işin ticari boyutu ve ruh sağlığı hastanelerinde, tıp fakültelerinin psikiyatri servislerinde ve özel ruh sağlığı merkezlerinde çalışmanın cazip gelmesidir.

Türkiye'de 2014 yılında çıkan 1219 sayılı kanun ve 29007 sayılı yönetmelikle Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak Klinik Psikoloji alanında çalışacak meslek mensupları ve faaliyetleri tanımlanmıştır. Bu tanımlamada psikolog ve klinik psikologların görev alanları ilk defa net olarak belirlenmiştir. Resmi gazetede yayınlanan yönetmelikte: "Klinik psikolog; nesnel ve yansıtmalı ölçüm araçları, gözlem ve görüşme teknikleri kullanarak psikolojik değerlendirme ile uluslararası teşhis ve sınıflama sistemlerinde hastalık olarak tanımlanmayan ve Sağlık Bakanlığının da uygun bulduğu durumlarda psikoterapi işlemleri yapar. Hastalık durumlarında ise ilgili uzman tabibin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak psikoterapi uygulamalarını gerçekleştirir” diye belirlenmiştir.  

PDR mezunları, maalesef devlet üniversitelerinde (örneğin ODTÜ, Ankara, Hacettepe, Uludağ, Boğaziçi ve İstanbul Üniversitesi) Klinik Psikoloji master programlarına alınmamaktadır.

PDR biliminin alt dallarına baktığımız zaman “Psikolojik Danışma, Rehabilitasyon Danışmanlığı, Okul Psikolojik Danışmanlığı ve Ruh Sağlığı Danışmanı” uzmanlık alanlarını görmekteyiz. Psikolojik Danışmanın profesyonel tanımına baktığımız zaman “Ruh sağlığı ile psikoloji ve gelişim ilkelerinin; bilişsel, davranışsal, duyuşsal ve etkileşimsel müdahale stratejileri aracılığıyla, bireyin iyi oluşu, kişisel ve meslek gelişimi ile patoloji konularını ele alacak şekilde uygulanmasıdır.” Bu tanım “normal” ve “gelişimsel” problemlerin yanı sıra, ciddi psikolojik problemleri de kapsamaktadır.

Psikopatoloji ve Ruh Sağlığı Bozukları gibi derslerin, ağırlıklı olarak tıbbi literatüre ve terminolojiye dayanması, ayrıca özel ders olarak verilmemesi PDR mezunlarının bu yönden eksik yetişmesine yol açabilmektedir. Klinik Psikoloji master programı ise bu açığı kapatmak açısından oldukça faydalıdır. O yüzden hiç kimse “PDR mezunları Klinik Psikoloji dalında master yapamaz” ifadesini kullanmamalıdır. Bu alanda master yapmak, en doğal hakkımızdır.

Umuyoruz ve bekliyoruz ki; en kısa zamanda devlet üniversiteleri Klinik Psikoloji programlarına PDR mezunlarını da alırlar. Devlette master yapma imkanı olmadığı için, PDR mezunları vakıf üniversitelerinde yüksek lisansa başvurmaktadır. Klinik Psikoloji master programı fiyatları 30 ile 50 bin TL arasında değişmektedir. Eğitim 4 dönemden oluşmakta ve bunun 2 dönemi ders diğer 2 dönemi ise tez süreci olmaktadır.

Tezsiz Klinik Psikoloji master programları da mevcuttur. Türkiye’de Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı, günümüz itibariyle yaklaşık 15 vakıf üniversitesinde yer almaktadır. Klinik Psikoloji master öğrencileri; Klinik beceri açısından, klinik staj ve süpervizyon sayesinde psikoterapi ve psikolojik değerlendirme alanlarında uygulamalı olarak yetiştirilir.

Klinik Psikoloji yüksek lisans programında alınan dersler ise; 1) Psikoterapiye Giriş, 2) Grup Psikoterapisi, 3) İleri Psikopatoloji, 4) Psikoterapide Güncel Yaklaşımlar, 5) Psikoterapötik Görüşme Teknikleri ve Semiyoloji, 6) Çocuk ve Erişkin Psikopatolojisi, 7) Davranışın Nörobiyolojik Kökenleri, 8) Psikolojik Ölçme ve Değerlendirme, 9) Klinik Psikofarmakoloji, 10) Klinik Vaka İncelemeleri, 10) Sağlık Psikolojisi, 11) İleri İstatistik, 11) Süpervizyon, 12) Klinik Staj, 13) Seminer, 14) Bilimsel Araştırma Yöntemleri gibi derslerdir.

Bir PDR mezunu, Klinik Psikoloji’de master yapmaya karar verdiği zaman hiç kaygılanmamalı, aksine lisansta aldığı bilgileri çok rahat bir şekilde kullanıp PDR okumuş olmasını fırsata dönüştürmelidir.

Klinik psikoloji programındaki akademisyenler, genellikle psikiyatri uzmanlarından oluşuyor. Buna bağlı olarak, tıp hekimi olmaları nedeniyle kullanılan dil hep tıbbi literatür çerçevesinde oluyor. O nedenle sizlere önerim; master yapmaya karar veren arkadaşlarımızın, öncelikle psikiyatri sözlüğüyle ya da psikiyatride sık kullanılan terimlerle ilgili ön okuma yapması yararlı olacaktır.

Klinik Psikoloji programındaki sınavlar ise genellikle uygulamalı olarak yürütülüyor. Akademisyenler öğrencileri yazılı sınav yapmak yerine araştırma ödevi, sözlü sınav ya da sunum yaptırarak değerlendirmektedirler. Derse katılım, öğrenmenin sağlanması açısından son derece önemlidir. Devamsızlık yapmanız size çok şey kaybettirecektir, özellikle de “Vaka İncelemeleri” dersini asla ve asla kaçırmayın. Çünkü o derste akademisyen, vaka öyküsünü paylaştıktan sonra öğrencilerle görüşme teknikleri ve tanı kriterleri açısından konuyu tartışmaktadır. Bu süreç, terapi yapma açısından kişiye çok şey katmakta olup, klinik psikolog adayının, psikolojik danışma becerilerini artırmasına katkı sağlamaktadır.

Psikolojik bozukluklar ve bozuklukların değerlendirilmesi, neredeyse her zaman DSM tanı kriterlerine dayandırılmaktadır. O nedenle “DSM -5 tanı kriterlerini” ezbere bilmeniz size büyük avantaj sağlayacaktır.

Gelelim en önemli konuya yani “terapi” eğitimlerine... Klinik psikoloji derslerini aldıktan sonra yapacağınız en önemli hamle, bir terapi eğitimi almaktır. Psikodinamik Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Duygu Odaklı Terapi ve benzeri terapilerden; model olarak kullanabileceğiniz, tarzınıza uygun bir terapi tekniği seçmelisiniz. Ardından seçtiğiniz terapi üzerine ciddi eğitimler alıp, çok iyi hâkim olduğunuz terapi teknikleri ile klinik görüşmelere başlayabilirsiniz.

Klinik Psikoloji master programında, ders dönemi bittikten sonra zorunlu olarak yapmanız gereken bir aylık “Klinik Staj” eğitimi vardır. Klinik staj yapacağınız hastanenin; Kapalı yatan hasta servisi olması, bağımlılık üniteleri bulunması, psikolojik ölçme araçları (SCL-90 ve MMPI) uygulanması, Grupla Psikoterapi ve Bilimsel Araştırma sunumları yapılması gibi kriterleri karşılaması gerekir. Staj zorunludur ve bu özelliklere sahip olan psikiyatri servislerinde yapılabilir. Klinik stajınız bittikten sonra, geriye kalan tek şey teziniz olacaktır.

Klinik psikoloji yüksek lisans tezleri genellikle; klinik bulgular, psikolojik bozukluklar, ruhsal hastalıklar ve ölçme araçları üzerine yazılmaktadır. Endişe etmeyin, kendinize güvenin. Şimdiden Başarılar. :)

ramazan-aydin-yeni.png

Bu haber toplam 28697 defa okunmuştur
 • Yorumlar 10
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Dergi PDR | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.