Güncel Yazılar
Buradasınız: Anasayfa » DUYURULAR » PDR’DEN DİPLOMA ALMAK NE İŞE YARAR?
PDR’DEN DİPLOMA ALMAK NE İŞE YARAR?

PDR’DEN DİPLOMA ALMAK NE İŞE YARAR?

PDR’DEN DİPLOMA ALINCA, HANGİ MESLEKLERİ YAPABİLİRİM?


PDR Mi, O Ne Ki?

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü okuyorum dediğimizde, büyük çoğunluğun verdiği tepkiler “o ne ki ?”, “rehber öğretmen yani, oh ne güzel yan gelip yatıyorsunuz” dan ibarettir. Mezun olunca KPSS ile okullara atanıp MEB’in bize verdiği rehber öğretmen unvanıyla çalışmayı düşünüyoruz. Ya da yine KPSS ile atandığımız “Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM)” nde çalışmayı planlıyoruz.

Bununla birlikte özel okullarda da rehber öğretmen unvanıyla çalışabiliyoruz. Fakat bizim çalışma alanlarımız bunlarla sınırlı değil. Bu konuda kapsamlı bir araştırma yaptım ve birçok kişiyle konuştum. Edindiğim bilgilere göre nerelerde çalışabiliyoruz, bununla ilgili sizi bilgilendirmek istiyorum.

Kapsamlı Bir Araştırmanın Sonuçları

PDR lisans mezunları üniversitelerde akademik kariyer yapabilirler. Bunun için, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)’e girmeleri gerekmektedir. Birçok okul yüksek lisansta dil şartı da aramamaktadır. ALES’ e girip yüksek lisans yaparken, enstitünün açmış olduğu araştırma görevlisi kadrosuna başvuruda bulunabilirler. Araştırma görevlisi olmak için ÜDS ‘den en az 55 puan almak gerekiyor.

Yine üniversitelerin bünyesinde olan PDR birimlerinde psikolojik danışman unvanıyla atanılıyor. KPSS puanımızla tercih yapıyoruz. Maaş ve özlük hakkı 657 sayılı devlet memuru statüsünde görevlendirilir. Çalışma saatleri 08:00-12:00, 13:00-17:00’dir.

Erkekler İçin Askerlik Meselesi… 

Psikolojik danışmanlar, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim Kurumlarında (askeri liseler, astsubay meslek yüksek okulları, harp okulları vb.) ve ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri Rehberlik ve Danışma Merkezleri’nde mesleklerini icra etmektedirler. Her yıl Mayıs ayı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sözleşmeli subay alıyor. PDR lisans mezunu olması şartı aranıyor. İlk olarak yazılı sınavdan geçilmesi gerekiyor. Sınav iki kısımdan oluşuyor; genel kültür ve mesleki alanda sorular olmak üzere. Genel kültür; tarih, milli güvenlik ağırlıklı. Bunun yanı sıra Türkçe, coğrafya ve anayasadan sorular bulunmakta… Mesleki bölümde de PDR ile ilgili sorular var. Bu aşamanın ardından spor mülakatı var. 3000 metre (bayanlar için 23 dakika içinde tamamlanması gerekiyor) koşu, mekik ve sınavdan oluşuyor. 3. aşamada öğretmenlikle ilgili mülakat var (alanla ilgili sorular soruyorlar.) Elde ettiğim izlenime göre daha çok stresle bahsetme, kaygı bozuklukları, önleme ve danışmanlık hizmetlerine ilişkin vb. sorular geliyor). 4. aşama sözlü mülakat. Burada da genel sorular yönlendiriliyor. Ülkenin durumuyla ilgili meselâ…

Bütün bu aşamaları başarıyla tamamlayınca sağlık raporu alıyorsunuz ve güvenlikle ilgili kontrolü geçince başarıyla sınavı geçmiş oluyorsunuz. Şubat ayı içerisinde 6 aylık eğitime tabi tutulduktan sonra teğmen rütbesiyle, acemi birliklerine, RDM (rehberlik danışma merkezi)lere gönderiyorlar. Fakat RDM’lere genel olarak uzun dönem askerlik yapan erkek psikolojik danışmanlar gönderiliyor.

Özel Gereksinimli Çocuklarla Çalışmak

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde psikolojik danışman olarak görev alınıyor. Görevlerimiz çalıştığımız kurumun ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Ama genel olarak veli görüşmeleri, okul taramaları, aile seminerleri, öğrencilerle görüşmeler, akşam ev ziyaretleri yapılıyor. Çalışma saatleri de kuruma bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak 9:00-17:00 saatleri arasında, tatiller ise 1gün ile 2 gün arasında değişmektedir. Maaşı çalışılan şehre göre değişiyor. 1.5 (bin beşyüz lira ile) 4.5 (dört bin beş yüz lira) arası oynama var.

Mahkemelerde Görev Yapmak

Adalet Bakanlığı’na bağlı aile ve çocuk mahkemeleri, çocuk ıslah evleri gibi kurumlarda psikolojik danışmanlar mesleklerini icra etmekte ve ayrıca aile ve çocuk mahkemelerinde bilirkişi olarak tayin edilmektedirler. Aile mahkemesi, çocuk mahkemesi ve çocuk ağır ceza mahkemelerinde görevlendirme yapılıyor. Aile sorunları, ebeveyn çocuk ilişkileri konularında araştırma yapıyor ve velayet, evlat edinme, boşanma, evlenmeye izin, kişisel ilişki gibi davalara rapor yazılıyor. Rapor yazmak için ev ve okul ziyaretleri yapılıyor, mahkemede kişilerle görüşülüyor ya da adreslerinde görüşülüyor, insanların hayatlarını etkileyecek raporlar yazıyor ve kararın çıkmasında mahkemeye yardımcı oluyorlar.

Adalet bakanlığı aile mahkemelerinde Denetimli Serbestlik Şubesi ve Cezaevlerinde Pedagog unvanı ile çalışmaktadırlar. KPSS puanı ile atanılıyor. Çocuk ve aile mahkemelerinde uzman kişi olarak çalışıyorlar. Adli vakalarda uzman kişi olarak mahkemelerde (18 yaşında küçük çocuklar ve kadınlar için) rapor hazırlıyorlar. Yazılan raporlar kişinin nasıl ceza alacağını belirliyor.

KPSS İle Atanılabilen Kurumlar

Psikolojik danışmanlar, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Polis Akademisinde, Polis Meslek Yüksek okullarında, Rehberlik ve Danışma Büro Amirliklerinde, Çocuk Şube ve Büro Amirliklerinde mesleklerini icra etmekte ve ayrıca 18 yaşından küçük çocukların ifade alımı sırasında görev yapmaktadırlar. Polis meslek yüksekokullarında (PMYO) psikolojik danışma merkezleri var. Buralara kadrolu psikolojik danışman alıyorlar. 08:00-17-:00 çalışma saatleri. Kendilerine ait odaları var. KPSS ile atanıyorlar. Ortalama maaşları 1.5 (bin beş yüz) lira. Memur statüsünde atanıyorlar. Hafta sonları tatil. Yıllık izinleri de 20 gün, 10 yıldan sonra 30 gün oluyor. Emniyette de aynı çalışma koşulları geçerlidir.

Ayrıca Fakülte ve Yüksek Okullar  (FYO); Polis Akademisi Başkanlığına bağlı olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanındaki personel ihtiyacını karşılamak üzere Ankara’daki devlet üniversitelerinin  (Ankara,  Gazi, Hacettepe, O.D.T.Ü.) çeşitli bölümlerinde okuyan öğrencileri bünyesine alarak, fakültelerindeki eğitimlerinin yanı sıra, polis mesleki disiplin ve eğitim kuralları çerçevesinde öğrencilere eğitim-öğretim veren bir birimdir. 2010-2011 yılında PDR bölümünde 4 öğrenci alınmıştır. Başvuru şartlarında 1.2.3. sınıfta okuyor ve alttan dersi olmamış olmak gibi şartlar bulunmaktadır.

(www.egm.gov.tr/…/2010-2011_

FYO_BASVURU_KILAVUZU.pdf)

 Aile Bakanlığı Da Tercih Edilebilir

Başbakanlık, Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı bünyesinde bulunan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı kreş, anaokulu, yetiştirme yurtlarında çalışabiliyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumlarında (SHÇEK) aile danışma merkezlerinde görev alabiliyor. Resmi gazetede yayınlanan 24 Nisan tarihli düzeltilmiş yönetmelikte aile danışma merkezlerinde görev alacak personelin, belirlenen bölümlerden lisans mezunu olma şartı yanında, en az yirmi beş saat temel danışmanlık becerileri eğitimi almış olmaları gerekmekteydi.

Yeni düzenlemede, “en az yirmi beş saat temel danışmanlık becerileri eğitimi almış olma” şartı kaldırılmıştır. Bu durumda artık Aile Danışmanı olabilmek için en az 450 saatlik eğitim almış olmak ve MEB onaylı sertifikaya sahip olmak gerekiyor. 

   
 24 Nisan 2011 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 27914
YÖNETMELİK
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünden:GERÇEK KİŞİLER VE ÖZEL HUKUK TÜZEL KİŞİLERİ İLE KAMU KURUM VE KURULUŞLARINCA AÇILACAK AİLE DANIŞMA MERKEZLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 1– 25/2/2009 tarihli ve 27152 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrasının (d) bendi yürürlükten kaldırılmıştır. MADDE 2Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“(3) Meslek elemanlarından ikisi farklı alanlardan olmak üzere; çocuk gelişimi, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, hemşirelik, tıp alanlarından birinde asgari dört yıllık lisans eğitimini tamamlamış olmaları gerekir.” MADDE 3Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.“(3) Merkezde yangın güvenliği için gerekli tedbirler alınır.” MADDE 4Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5Bu Yönetmelik hükümlerini Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü yürütür.

Bunun Yanı Sıra Hangi İş Sahaları Bize Açıktır?

Ayrıca PDR’ciler; İş-Kur’da, özel okullarda, şirketlerde, yerel yönetimlerde, sağlık kuruluşlarında, halk eğitim merkezlerinde, işletmelerin insan kaynakları ve eğitim servislerindeözel şirketlerde kariyer danışmanı gibi unvanlarla çalışabilirler. 

Görüştüğüm kişilerden ve araştırdığım kaynaklardan elde ettiğim notları sizlerle paylaştım. Yazımın çoğunu bizzat alanda çalışanlarla birebir görüşerek hazırladım. Bu bilgilere ulaşmamda yardımda bulundukları için Yrd. Doç. Mehmet Emin Sardoğan’a, Yrd. Doç. Yaşar Barut’a, Yrd. Doç. Ercüment Ersanlı’ya, Araştırma Görevlisi Abdullah N. Dicle’ye, Araştırma Görevlisi Hatice Eplikoç’a ve Canan Güven’e teşekkür ederim.


Gözde Kahya

Ondokuzmayıs Üniversitesi

(gozdekah@gmail.com)

 

Dergi pe.Dr. OMÜ Eski Temsilcisi

www.facebook.com/dergipdr

twitter.com/dergipdr

Not: Metnin, sitemiz ve yazarımız kaynak gösterilmeksizin alıntılanması durumunda, telif haklarına ilişkin yasal hakkımızı kullanabileceğimizi belirtmek isteriz.

 

52.090 views

Hakkında Abdullah

109 yorum

 1. Bir kaç gundur nerelerde calısabiliriz kosulları nelerdir dye dusunup forum sitelerinde dolanıyordum ki bu paylasımı gordum cok güzel faydalı bi paylasım arastırma ve bilgilendirme için tesekkürler..

 2. güzel paylaşım.. teşekkürler

 3. Benim öğrenmek istediğim bir şey var.Anlaşılan bu konuda iyi bir araştırma yapmış güzel bir metinle karşımıza gelmişsiniz.Ben kreş,anaokulu gibi bir yer açmak istiyorum.Bunun yanın da inanılmaz bir şekilde pdr okumak istiyorum.Yeni öğrendiğim bilgiye göre pdr mezunu olunca öyle bir hakka sahip olamıyormuşuz.Bu bilgi doğru mu,
  siz bu konuda bir şeyler biliyor musunuz?

 4. kreeş anaokulu açabiliyoruz arkadaşlar…

 5. gerçekten çok güzel bir paylaşım..ellerine sağlık :)

 6. pdr mezunları olarak devlet hastanelerinde çalışma şartlarımız neler? tam olarak öğrenmek istiyorum sanırım sadece lisans eğitimi yeterli olmuomuş.

 7. Ben pdr 1. Sınıfta okuyorum bizim devlet hastanelerinde çalışma olanağımız kalktı mi

 8. arkadaşlar pdr mezunları yüksek lisans yapmadan pedogog olabiliyor mu.. şimdiden teşekkürler..

 9. çok teşekkür ederiz araştırmalarınız için.Benimde kızım Ege PDR ye yerleşti inşallah herkes için hayırlısı olur.Allah hiçbirinizin emeğini boşa çıkarmasın.

 10. pdr mezunları kreş açabiliyor mu bununla ilgili detaylı bilgisi olan varmı arkadaşlar ? şimdiden teşekkürler

 11. Devlet hastanelerinde çalışma imkanı var mı Pdr mezunlarının?

 12. Bir şey daha , üniversitelerin PDR birimlerinde çalışabilmek için ne yapmamız gerekiyor?

 13. esra çöpoğlu

  pdr mezunları şirketlerin insan kaynakları bölümlerinde yada reklamcılık sektöründe çalışabiliyor mu?

 14. Kreş açabiliriz, ancak okul öncesi öğretmenine de gereksinim oluyor.

  Hastanelerde çalışamıyoruz.

  Üniversiteler, PDR birimleri için ayrıca alım yapıyorlar.

  Evet hocam, İK biriminde ya da reklamcılık sektöründe, kendimizi yetiştirdiğimiz takdirde çalışabiliyoruz.

 15. Merhabalar, Benim öğrenmek istediğim bir PDR mezunu özel bir kurumda psikolojik danışmanlık yapabilir mi? Sınırlarımızı bildiğimiz sürece (klinik bir vaka geldiğinde klinik psikoloğa yönlendirmek gibi) yapmamıza engel bir şey var mı yoksa yüksek lisans şart mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 16. pdr okumam için hanqi liseye gitmeliyim?????

  • Pdr için herhangi özel bir lise yok. Fen lisesi ve teknik liseler dışındaki liselere gidebilirsin çünkü eşit ağırlık (TM) bölümünü seçmen gerekiyor. Bu bölümü seçebileceğin liselere gidebilirsin

 17. pdr mezunlarının hastanelerde psikolog olarak çalışma şartları neler, yüksek lisans gerektiriyor mu?

  • Ayşe hanım :P DR’ciler hastanelerde klinik Psikolog olarak çalışabilirler. Ama klinik psikoloji yüksek lisans yapma şartı aranıyorr..

 18. Kendi danışma merkezimizi açabiliyor muyuz ? Bunun için ne gerekli???

 19. Pdr okuyorum ve rehberlik öğretmenliği disinda baska alanlara yönelmek istiyorum. Devlet hastanelerinde psikolog olarak çalışabiliyor muyuz. Internetten yaptığım araştırmalarda farklı şeyler soylenmekte. Bu konuda kesin bir bilginiz mi var mi ?

 20. Büşra hocam, mevcut durumda yapamıyoruz.

 21. 16. sorunun sahibi Ahmet bey; Evet, özel bir kurumda kurucusu klinik psikolog veya psikiyatr olmak kaydıyla psik. danışman olarak görev yapabiliyoruz ancak Psikolojik Danışma merkezi adıyla bir kurum kuramıyoruz. Yüksek lisans yapmadan da bunu yapabilirsiniz, ünvanınız Psikolojik Danışman olur. Yüksek lisans yaparsanız Uzman Psikolojik Danışman olarak işinizi yaparsınız. Fark bu.

  17. sorunun sahibi Merve hanım; şu anki durumda, meslek liseleri de dahil, her türdeki liseden PDR’yi kazanabilirsiniz. TM 3 puan türünden gerekli puanı almak şartıyla.

  18. sorunun sahibi Ayşe hanım; PDR’ciler hastanelerde Psikolog olarak çalışamazlar.

  19. sorunun sahibi Nilden hanım; kendi danışma merkezimizi “Eğitim ve Danışmanlık” firması şeklinde açabiliyoruz, Psikolojik Danışma merkezi adıyla açamıyoruz.

 22. Abdullah bey : PDR’ciler hastanelerde klinik Psikolog olarak çalışabilir. Ama klinik psikoloji yüksek lisans yapma şartı aranıyorr..

  • ama bu da çok zorrrr

  • Vahdet bey, klinik psikoloji yüksek lisansı yapan kişi otomatik olarak zaten “klinik psikolog” ünvanıyla anılıyor. Bu durumda sadece hastanelerde çalışma değil, özel psikolojik danışma ofisi de açabilirler. Ancak P.D. olarak tanımlanmadıkları için bu noktayı belirttim.

 23. Eklemeniz için teşekkürler Vahdet bey, ben de onu söylemeye çalıştım ama böyle daha açık oldu. Zaten Klinik Psikolog oluyorlar o zaman, “Psikolojik Danışma” adıyla merkez de açabiliyorlar hastanelerde de çalışabiliyorlar.

 24. Alan öğrencileri ve PDR okumak isteyip de iş alanlarını merak edenler için çok iyi bir çalışma olmuş.
  Bilgilendirme için teşekkürler. Emeğinize sağlık.

 25. ben pdr düsünüyorum ama ögretmen olmak istemiyrum
  bu konuda farklı farklı görüşler var internettede sitelerin söylemleri farklı
  yüksek lisans yapınca psikolog olabilirmiyim
  kendi işyerimi acabilirmiyim
  özel sektörde ne gibi iş imkanlarım var
  özel şirketlerde mesleğimi yapabilirmiyim

  • Klinik psikolojide yaparsanız psikolog olabilirsiniz. Psikolog olmak istiyorsanız Psikoloji bölümüne gitmeniz daha doğru olabilir.

   Kendi işyerinizi açmakla ilgili 22. cevaba bakınız.

   Özel sektörle ilgili de metnin tamamını okursanız cevap bulabilirsiniz.

   Ayrıca okul PDR servisinden bilgi alabilirsiniz.

 26. Merhaba paylaşım için teşekkürler. Sizce psikoloji mi okumak daha yi PDR mi ? Ayrıca psikoloji okuyan biri tıpkı pdr mezunları gibi okullarda rehber öğretmen olabilir mi? Psikoloji ve PDR’nin tek farkı pdrcilerin psikolog olamaması mı ?

  • Merhaba, böyle bir soruya direk cevap vermek doğru olmaz. İyice araştırıp, sizin için hangisinin doğru olacağına karar veriniz.

   Psikoloji okuyan biri formasyon aldığı takdirde, 4. öncelikli olarak rehber öğretmen kadrosuna atanabilir. Hayır, PDR ve Psikoloji alanlarının temel farkı, PDR’nin eğitim ve pozitif (gelişimsel) psikoloji ağırlıklı, Psikolojinin patoloji ağırlıklı çalışmasıdır.

 27. Merhaba. Benim meslekte ilk yılım bi lisede gorev yapıyorum fakat okulların pek bana göre olmadığını anladım:/ şimdi pedagog olarak çalışmaya devam etmek istiyorum fakat okuldan nasıl gecegimi bilmiyorum:/ yardımcı olursanız sevinirim

 28. adalet bakanlığına bağlı olarakta çalışma imkanımız old. sanıyorum nerlercde ve saat kaç aralığında çalışıyoruz birde maaş durumu ,tatilleri hakkında bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürlerr…

  • Adalet bakanlığına KPSS puanıyla atanabiliyorsunuz. Normal memur gibi çalışıyorsunuz ve yaklaşık 2000 bin lira alıyorsunuz. Yıllık ilk on yıla kadar 20 gün, sonrasında 30 gün izniniz var. Birde MEB bünyesinde çalışırken, part time olarak mahkemelerde görev yapabiliyorsunuz. Onun da gündüz seansı 70, akşam seansı 120-130 lira civarında bir ücreti var.

 29. ben sosyoloji son sınıf öğrencisiyim pdr üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum ama öğretmen olmak istemiyorum psikolojiye daha meraklıyım kafam çok karışık yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler…

 30. merhaba.paylaşımınız çok güzel. ben bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum. pdr okumak istiyorum ama öğretmen olmak değil çocuk esirgeme kurumu veya rehabilitasyon merkezleri gibi bir yerde çalışmak istiyorum.ama kaygılarım var, o kadar çok pdr okuyan var ki ben mezun olana kadar bu iş olanaklarının önü kapanır mı sizce??

  • Merhaba Elif, kaygınızda haklısınız, ancak bölümü tercih eden sayısı çok olmakla birlikte, yeni açılan iş sahaları da oldukça fazla. Aile bakanlığı, gençlik bakanlığı vb birçok bakanlık artık PDR’ci istihdam etmeye başlıyor. İlerde özel sektör de gelişecek muhtemelen. Yani kaliteli yetişirseniz sıkıntı yaşamazsınız. Ama yine de tüm boyutlarıyla inceleyin, okul psikolojik danışmanından bilgi alın ve öyle tercih yapın.

 31. Pedagog olmak için pdr mi okumak lazım ? Yardımcı olursanız sevinirim. Çünkü bu konuda hakkında hiç bir yerden bilgi edinemiyorum

  • Pedagog olmak için şu anda ülkemizde lisans düzeyinde program yok Can bey, PDR mezunu olunca pedagog olamıyorsunuz.

 32. Merhaba abdullah bey klinik psikoloji yüksek lisansı yaptıktan sonra hastanelerde psikolog olarak çalışılabileceğini söylemişsiniz peki bunun yüzdesi ne kadar yani mesela iş alımlarında psikoloji okuyanlar bizden daha mı avantajlıdır yüksek lisansı yaptıktan sonra bir engel var mı önümüzde?

  • Merhaba,

   Klinik Psikoloji yüksek lisansı yaptıktan sonra Psikoloji mezunlarına yasal olarak bir ayrıcalık tanınma hakkı yok, ancak özellikle özel kurumlarda bu tercih yöneticinin insiyatifine kalmakta. Bazıları uygulama dersleri de aldığı için PDR mezununu öncelerken, bazıları daha kuramsal temeli olan Psikoloji bölümü mensubunu seçmektedir.

 33. Merhaba ben pdr okuyorum ve şu an 2.sınıftayım .pdr hakkında şüphelerim var sanki bana psikoloji pdreden daha üstünmüş gibi geliyor.Ben 2 yıl sonra öğretmen olmak istemiyorum yüksek lisans yapmak istiyorum hastahanelerde çalışabilmek için 1.sorum mezun olduktan sonra hastahanelerde çalışabilirmiyim KPSS girip çalışırsam psikolojik danışman olarak mı? 2.sorum klinik psikoloji yaparsam 2 yıl mı yoksa 3 yıl mı klinik psikolojisinde yüksek lisans yapmak zor mu.

 34. Sizce ne yapmayalım yani öğretmen olarak atanıp hem çalışıp hem okumalımıyım yoksa mezun olduktan sonra hemen mi yüksek lisans yapmalıyım ayrıca yüksek lisans yaptım diyelim daha sonra tekrar KPSS ye mi giriliyor yardımcı olursanız severim çünkü 2 yılım kaldı ve ben hastahanelerde çalışmak istiyorum lütfen bilği verirseniz sevinirim.ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER..

 35. Merhaba Duygu,

  1. PDR mezunu olarak hastanelerde çalışamazsınız. KPSS’ye girip MEB’e atanırsanız yeni düzenlemeyle “rehberlik” kadrosuna atanıyorsunuz. RAM gibi yerlerde çalıştığınızda ünvanınız psikolojik danışman oluyor ama mebbis’te özlük tanımınız “rehberlik” branşı kategorisinde..

  2. Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapmak, yani KP’nin PDR mezunu alması pek sık olan birşey değil. Özel üniversiteler genelde bunu yapıyor. Ancak her yıl araştırmak lazım. En son Okan Üniversitesi, 1 yılı hazırlık olmak üzere toplamda 3 yılda klinik psikoloji yüksek lisansı veriyordu. Yıllık 25 bin tl gibi bir ücreti var.

  PDR yi bırakıp Psikolojiye sıfırdan başlamanız değer mi emin değiliz. Çünkü birçok Psikoloji mezunu boşta kaldığı için Rehber öğretmen olarak MEB’e atanmanın hayalini kuruyor. Psikolojinin PDR den üstün veya alçak olduğu doğru değil. İkisi de farklı alanlar sadece. Siz üniversitede hoca olabilir, PDR bitirdikten sonra “Eğitim ve Danışmanlık Merkezi” adıyla kendi ofisinizi açabilirsiniz. Yaşadığım yerden örnek vereyim. Çorum’da bir PDR mezunu eğitim ve danışmanlık merkezi açmış mesela; http://icgorupsikoloji.com/hakkimizda

  Burada önemli olan şey, “Psikolojik Danışmanlık” gibi bir ibare altında kurum açma yetkisine sahip olmamamız. Bu yetkiye Psikoloji bölümü mezunu da sahip değil zaten. Sadece psikiyatristler ve klinik psikologlar bu yetkiye sahip.

  Şöyle yapın böyle yapın dememiz doğru olmaz. Ancak şunu bilin ki hastanede psikologluk yapmak sanıldığı kadar cafcaflı bir şey olmayabilir. İyice araştırın. 10′ar dakikalık görüşme süreleriniz var, sürekli hasta geliyor. Ve ağır vakalar. Nevrotik, patolojik davranışlar… PDR özünde daha pozitif, daha gelişimsel bir alan.

  Kendinizi ve ne istediğinizi daha iyi anlamak için iyice araştırınız. Psikolojiye gittiğinizde mutlu olacağınız kesin mi? Ya da “klinik psikolog” karizmasına kapılmadan, gerçekten obsesif, patolojik bozuklukları olan insanlarla mı çalışmak istiyorsunuz, yoksa PDR alanında yani önleyici danışmanlık, psikolojik sorun doğmadan önce onu engellemek üzerine çalışmak mı istiyorsunuz? Bunların ve daha fazlasının cevabını iyice araştırınız.

  Selamlar, gönül ferahlığı dileriz size…

  • Mesajıma cevap verdiğiniz için çok teşşekür ederim. Dediğinize katılıyorum eğer ekmeğim parasını meb’de çalışacaksam ordan alıcaksam o da güzel bugün yüzbinlerce insan dışarıda Allah’a şükredip artık MEB’ de de rehber öğretmeni olarak çalışmalıyız. Ama bir pdr ci olarak kendimi de geliştirmeliyim belki kısmet klinik psikolojisi olamasam bile çok güzel farklı alt dalları var inş evlilik danışmasını olarak ya da daha güzel bölümlerde var onlar üzerinde yüksek lisans yapabilirim. Tekrardan çok teşşekürler , saygılarımı sunurum saygılarımı sunuyorum.

 36. Ben bişey daha sormak istiyorum rehber hocamla pdr bölümünü okuyup bitirdikten sonra ne iş yapabileceğimden konuştuk ve bana kendine ait bir yer açarsın yılda 8-10 tane çocuk gelir 40 bin lirayı cebe indirirsin dedi ben de bunun için tanınmış olmak gerekmiyor mu bu kadar kolay mı dedim o da hayır artık büyük şehirlerde insanlar böyle yerlere gidiyorlar tanınmış olman şart değil dedi siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

  • Hocan buyuk ihtimalle felsefe ya da sosyoloji mezunudur. Artik onlar bile boyle konuşmuyorlar ama neyse.gelelim soruna. Bu ise cebine para indirmek olarak bakamazsin. Bakmamalisin. Eğer olur.da bakarsan.hirsli.bir pdanisman olursun ki.tabi bu bolumu olursan.bu da biz.pdanismanlarin.istediği.bir şey değil.PD nin insanlarin.uyumlarini.sağlamak için tek.yol olmadigini da belirtmek.isterim bi arada. Sözüm o ki severek isteyerek özveriyle yapılabilecek bir.meslek.bu. bu meslekte para ikinci plan. İnsanlari sevmiyorsan yaklaşma bu mesleğe. Para için yaklaşma. Hem kazanamazsin. Hem mesleğe hem kendine zarar verirsin. Umarim nazi şeyler acisindan farkindalik kazanabilmissindir
   Sert konuştum ama o.soruya bu cevap..

 37. merhaba ben pdr 2.sınıf öğrencisiyim adli psikolojiyle ilgilenmek veya adli pedagog olmak için dışardan adalet okumam gerekiyor mu ?

  • Merhaba, adli psikolojiyle ilgili lisans bölümü yok. Adli tıpla ilgili lisansüstü eğitim veren kurumlar var, araştırmanız gerekiyor. Adliyelerde pedagog/psikolojik danışman olarak çalışmanız için dışardan adalet okumanıza gerek yok. KPSS ile rehberlik mezunları da kadrolu olarak alınabiliyor. Genellikle adalet bakanlığı bu ihtiyacını ek ders şeklinde okullardaki PDR’cilerden karşılıyor.

   • Abdullah bey merhaba cevap verirseniz sevinirim kafam cok karisik ogretmen olmadan nerelerde calisabiliriz? pdr mezunu olarak danisman olmak fabrikada olur mu

 38. bayan pdr mezunları askeriyede çalışabilir mi bunun hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

 39. Askeri Liseler, Astsubay Meslek Yüksek Okulları, Harp Okulları, Türk Silahlı Kuvvetleri Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezleri’nde
  Askerliklerini Sıhhiye sınıfında yapan Psikolojik Danışmanlar, teğmen rütbesiyle, askeri birliklerin Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezlerinde çalışabiliyoruz diye biliyorum

 40. ingilizce pdr okumanın artıları nelerdir?

  • MEB’de çalışmayı düşünüyorsanız çok fazla bir artısı yok. Ancak lisansüstü eğitim yapmak, akademisyen olmak istiyorsanız, PDR’nin bilgi akışı daha çok Amerika’dan geldiği için İngilizce bilmeniz, üstelik de iyi düzeyde bilmeniz güzel bir avantaj olur. Ayrıca lisansüstü alımlarda dili iyi olan adaya öncelik veriliyor.

 41. Merhaba ben 2. Sinifa geçtim Kıbrıs’ta pdr okuyorm. Sizce 3 yıl sonra pdr atamaları kpss durumu ne olur sizce?

  • Merhaba, başarılara dileriz.

   3 yıl sonra çok sıkıntı olmaz diye tahmin ediyoruz, ama yine de net birşey söylemek doğru olmaz. Siz çok sorun yaşamazsınız gibi genel olarak ama arkadan sağlam bir PDR’ci kitlesi geliyor. İnşallah sonumuz BÖTE, Fizik öğretmenliği gibi olmaz.

 42. Sizce pdr mi yoksa psikoloji mi okumaliyim is imkanlari ve maas bakimindan hangisi daha avantajlidir simdiden tesekkurler

 43. Ingilizce pdr okumanın bize ne gibi faydaları olur pdr de dil aranan bir özellik mi ?

 44. merhabalar ,
  çocuk gelişimi ve pdr arasında kaldım..Çocuk gelişiminde hastahane de çalışmak 0-18 yaş arası çocukların gelişimlerini takip etmek(zihinsel, dil, motor, özbakım, sosyal ve duygusal) de ilgilimi çekiyor ,bir pdrci olmakta aslında tüm yıl pdr için hedef koydum şimdi çocuk gelişimi de aklıma yatmaya başladı kpss olarak da karşılaştırınca ..çocuk gelişimi hakkında bir fikriniz var mı varsa çocuk gelişimimi pdr mi dersiniz şu zamandaki imkanları düşününce..
  çok teşekkürler

 45. Merhabalar, çocuk gelişimi konusunda çok bilgimiz yok, PDR ile ilgili sorularınızı yanıtlayabiliriz ama çocuk gelişimi konusunda yardımcı olamıyoruz.

 46. Merhaba öncelikle teşekkürler bilgilerinizi paylaştığınız için.
  Ben PDR bölümünü tercih ettim bu sene daha açıklanmadı sonuçlar ama 26bindeyim psikolojiye arasında kalmıştım ama PDR yazdım. Sadece okullarda çalışmak istemiyorum öğrencilerle ilgilenmek güzel ama başka hangi alanlarda çalışabilirimdaha çok psikolojik. alanda olarak iş imkanları nelerdir

 47. Şimdiden teşekkürler

 48. pdr mi yoksa sosyal hizmet mi daha kapsamlı ? hngisinin getirisi fazla ? ikisi arasında kaldmm :(

 49. Merhaba. Ben yanlış tercih kurbanı bir öğrenciyim . Deliler gibi psikoloji istiyorum fakat puanım iyi değildi. Açıkta kalmak istemiyordum psikoloji olarak tutabilecek bir üniversite de yazdım fakat bir üzerine geleceğini düşünmediğim ve tek pdr tercihim geldi. İş olanakları olarak sanki psikolojiden daha geniş gibi fakat beni hiç biri tatmin etmiyor. Ben akıl ruh sağlığı yerinde olmayan insanlarla uğraşıp konuşmak istiyorum. Yani klinik psikoloji yüksek lisans yapmak istiyorum. Hukuken PDR mezunları ve tıp mezunları da klinik psikoloji yüksek lisans yapabiliyor fakat devlet üniversiteleri ya hiç almıyor ya da alsa da az kişi alıyor. Özellerin bazıları PDR mezunlarına burs imkanı vermeden okuyabileceğini söylüyor bu da 3 yılda 100 milyar gibi bir para yapıyor ( baktığım okulda)

  Sormak istediğim klinik psikoloji okumamız çok mu zor kabulü falan. Ayrıca Psikoloji mezunlarının klinik psikolojiye alınma kontenjanı ile pdr ninki farklı mı? Yani mesela ilk okulu klinik psikoloji psikoloji mezunu 10 kişi pdr mezunu 2 alınacak gibi bir kontenjan mı koyuyor ? Ya da başvurduk her şeyimiz tam olarak Klinik psikolojisi için Psikoloji mezunlarına daha mı öncelik veriyorlar ? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, kesinlikle Psikoloji istemenize rağmen PDR de mi yazdınız?

   Siz ne istediğinizi biliyorsunuz, “akıl sağlığı yerinde olmayanlarla çalışmak istiyorum diyorsunuz.” Bu dediğiniz gibi daha çok Psikiyatri ve Klinik Psikolojinin sahasına giriyor.

   Araştırmışsınız, ve ne yazık ki durum dediğiniz gibi. Kolay kolay alan dışından eleman almıyor devlet üni.leri. Kontenjan olayı konusunda net birşey söylenemez, her biri kafasına göre belirliyor bu kontenjanı. Tabiki önceliği onlara veriyorlar. Ben devlette klinik psikoloji yapan hiç PDR’ci duymadım ama özelde yapan biliyorum. Belki devlette de vardır, yanlış bilgi vermeyeyim ama ben hiç duymadım, duyanı da görmedim.

 50. Ben Kıbrıs’ta pdr kazandim yakin dogu yillik 40 milyara gelio ailem biraz zorlanacak ama bana git oku diyorlar bense 2.seneye kalsam mi diye dusunuyorum cunku matemtikte kaydirma yaptim normalde 10 15 net yapiyordum hic netim gelmedi kaydirmadan dolayi ve o yuzden turkiyeden birsey gelmiyor 2yillik isletmeden baska auzce ne yapmaliyom bama yardimci olun lutfen

 51. 4yil hazirlik olmadan okuycam sizcede cok yük olurmuyum aileme gitmessem 20 puanim dusecek sizce ne yapamaliyim bana yardimci olun lutfenn :( bu kadar tutacagini hesap etmemistik yazarken bide pdr parali okumaya deger mi ?

 52. Lutfen biri bana acil yardim etsinn kafayi yiycemm siralamam da 400 binde bir sene daha hazirlanip matemetik neti yaparak turkiyede bir pdrye gidebilir miyim yda kibristan yatay gecis mi yapim cok kararsizim lutfen yardim edinn ve ustelik babam kredi borcu var baya :(

 53. Kimse yok mu yaa gozumu uyku girmiyor tercihler aciklandiginsan beri gecia yapata zor diolar kafam allak bullak

  • Sizin durumunuz özel bir durum Nur, biz “seneye kalın veya kalmayın” diyemeyiz ki. Böyle birşey haddimize değil, karar sizin. Seneye puan kırılacağını biliyorsunuz, bunu değerlendiriniz, her türlü ihtimali göz önünde bulundurunuz. Kolaylıklar dileriz, ancak bizim de yapabileceğimiz çok bir şey veya söyleyebileceğimiz net bir şey yok bu durumda..

 54. Merhabalar öncelikle paylaşımınız için çok teşekkürler bizim gibi kafası karışıklara çok yardımcı olacak bir yazı olmuş.Ben de bu sene pdr bölümünü kazandım ve aslında pek de beklemiyordum.Hep özel bir şirkette çalışmayı düşünmüştüm.Şirketlerin insan kaynakları bölümüne pdr mezunlarının alınabildiğini biliyorum.Peki hangi vasıflara sahip olmam gerekiyor ve maaş nasıl olacaktır?Şimdiden çok teşekkürler.

 55. Merhaba, biz teşekkür ederiz, umarız faydalı olur.

  Özel büyük şirketlerde çalışan 4-5 tane PDR’ci var. Biz 2 kişiyle röportaj yapmıştık Dergi p.Dr. olarak. Yapı Kredi Bankasında Deniz hanım var, İnsan Kaynakları’nda ve PDR mezunu. Birde Yıldız Holding’te Erkan bey var.

  Maaşları epey yüksek olabiliyor. Ancak yabancı dil veya diller bilmek, sıkı eğitimler almış olmak gerekiyor. Belli bir kriteri yok, mülakata gidip adamları etkilemeniz gerekiyor. Kendinizi çok iyi yetiştirip, bu kişi bizim işimizi yürütür izlenimini ve güvenini vermeniz gerekiyor.

 56. Paralı pdr okumaya deger mi ?
  Pdrden mezun olduktan sonra ofis acabilirmiyi aile danismanligi gibi
  Pdr açısından beni bilhilendirirseni sevinirim

 57. Ofis actigimizda daha mi cokpara kazaniriz
  pdr acisindan yuksek maas hangi bolumde devlete girmek mi faydali ozel sektor mu ?

  • Direk değer veya değmez diyemeyiz, ödeme miktarı da değişebiliyor nitekim ancak PDR programlarının paralı olanları da hiç boş kalmıyor. Genel olarak bir talep var.

   Direk ofis açamıyoruz. Ya da eğitim ve danışmanlık adıyla ofis açabiliyor. “Psikolojik danışma” ibaresini kullanamıyoruz.

   Ofis açtığınızda kazanacağınız ücret, ofisi nerede açtığınızla ve sizin donanımınızla yakın ilişkili. Çok yüksek miktarlarda para kazanan da var, işi yürütemeyip kapatan da…

   Devlette 2 bin lira ham maaşınız olur, ek derslerle birlikte (yazın hariç) 2500 lira olur. Özelde ise maaşın üst sınırı yok.

 58. Banda psikolohi geliyodu ben wgitim ve aile danismabi olmak istiyorum diye bide psikolojide bizim boljme formasyon alip geciyorlarmis buyuDen pdr yazDim ama icimde hala bir sikinti var yazildimda ustelik universiteye turkce okuycam ama dil olarak kendimi gelistirip egitim danismani merkezi acmak istiyorum acabilirmiyim

  • Direk açamazsınız, yukarıda da yazdığımız gibi Eğitim ve Danışmanlık merkezi açabilirsiniz. 450 saatlik Aile Bakanlığı onaylı ve 3-4 bin TL’ye alınan “Aile Danışmanlığı Sertifikası” var, onu alırsanız açabilirsiniz.

 59. Bendemi yanlis secim yaptım ben kendime ait isyeri acmak istiyorum kendimi boyle gelistirmek istiyorum lutfen yardim edin psikoloji ingilizce geliyirdu 13 tercihim arasinda sadece 2 tane pdr vardi digerlerinin hepsi psikolojiydi hayirlisi boyleymis diyorum ama hala kafamda sorular var
  Isyeri acabiliriz demi is yeri acarsak ne gibi yardimda bulunabilyoruz insanlara sadece egitim hakindami ? Pdr de guzel bolum ama demi

  • Tercihinizi yapıp yerleşmişsiniz, üzülmeyin bizce. Birçok Psikoloji mezunu işsiz gezebiliyor. Kendinizi dil olarak ve mesleki olarak geliştirdiğinizde hedeflerinize ulaşmanız için hiçbir engel yok. Dediğiniz gibi hayırlısı böyledir belkide.

   Aile danışmanlığı merkezi açıp bireysel ve grupla psikolojik destek sunabiliyoruz, ayrıca eğitim desteği verebiliyoruz. Güzel bölüm güzel bölüm merak etmeyin siz :) Hangi üniversiteydi sizin?

 60. Pdr den mezun olunca illa ogretmen olmak zorundamiyiz kendi isyerimizi acamazmiyiz yuksek lisans yapmadan

 61. Neden kimse cevap vermiyor ?

  • Hayır, öyle bir zorunluluk yok. Aile bakanlığı aile danışmanı, Adalet bakanlığı pedagog olarak PDR’ci alıyor, bunun yanısıra Diyanet İşleri başkanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi kurumlarda çeşitli görevlerde PDR ci istihdam ediyor. Bunlar devletle ilgili sahalar. Özel olarak danışma merkezi açmanız, yüksek lisans yapmadan yalnızca “eğitim ve danışmanlık” merkezi adıyla mümkün olabilir.

   • Abdullah bey peki ozelde pdr okumasi dogru birsey mi bana devlette isletme geliyordu ama ben ozelde pdr tercih ettim yanlis tercih mi acaba ? Bide isyeri konusunda psikolojik danismanlik acmak icin hangi yuksek lisans yapmaliyiz ?

    • PDR çalıştığınız sürece okuması çok zor değil, uygulama ağırlıklı bir bölüm, özellikle 4. sınıfta. Yani biz PDR’yi çok seviyoruz ancak sizin hata yapıp yapmadığınız konusunda ne diyebiliriz ki? Hukuk bölümüne kendi isteğinizle mi çok gitmek istiyordunuz, başkalarının dolduruşuna mı geldiniz popüler bölüm falan diye, eğer 2. siyse çok problem değil gibi..

 62. Kibris yakindogu universitesi ? Iyimi abdullah bey ?

 63. Ne olur yardim edin hukuk istiyordum puanim iyi olmadigi icin pdr sectim hata mi yaptim sizce ilk yilimdi herkes bir sene daha kalaaydin hukuk kazanirdin diyor ne yapmaliyim pdrde ozelde gidicem ne olur yardim edin pdr okunmasi zor bir bolum mu ?

 64. iyi günler dilerim bende aklı karışık biri olarak buradayım ve size bir kaç soru sormak istiyorum. Ben pdr 2. Sinifa gectim Kıbrıs’ta doğup büyüdüğüm için sistem hakkinda pek bilgim yok 3 yıl sonra türkiyeye gelicem. Ilk basta öğretmenlik yaparim diyordum ama aklıma çocuk esirgeme kurumunda mudurluk yapmak daha mantıklı geliyo. Kısacası çocuk esirgrme kurumlarinda hangi konumda çalışırım ne tür bir sınava girmek gerekiyor ve çalışma saatleri nelerdir? Cevaplarsaniz cok sevinirim

  • Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı ve sosyal hizmetler kadrosunda görev yapmanız gerekiyor. Açık öğretimden sosyal hizmetler bölümü de okuyabilirsiniz böyle bir amacınız varsa.

   Çocuk esirgeme kurumlarında normal memur gibi çalışırsınız, yani 8-5.

   İyi çalışmalar

 65. İyi günler bi soru sormak istiyorum.Ben esit agırlik ögrencisi 11.sınıfım pdr okumak istiyorum.Ama ayriyeten ingilizceyiseviyorum ve baska külturlere merakim var.İngilizce pdr okusam ilerrde ingilizce acısindan is olarak bana ek is saglarmi yani bi avantajim olur mu???

  • Tabiki, yabancı dil bilmeniz hem PDR’nin güncel literatürünü ve alandaki bilimsel gelişmeleri takip etmenizi kolaylaştırır, hem lisansüstü eğitim (yüksek lisans, doktora) almak isterseniz size avantaj sağlar hem de akademisyen olmayı düşünürseniz sizi ayrıcalıklı bir konuma getirir.

   Başarıları dileriz.

 66. Merhaba, ben Brüksel’de pedagoji okuyorum. Türkiye’de pedagoji bölümü olmadigi icin, nasil bir konumda nerelerde calisabilecegim hakkinda bilgi verir misiniz?

  Tesekkür Ederim.

 67. Merhabalar, Pedagoji bölümüyle ilgili bilgimiz yok hocam.

 68. Siz biz yardımcı olmak için buradayız, senin borçlarını temizlemek için acil kredi gerekir.
  iletişim: marshavillcreditloancompany@gmail.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top