Dergi p.Dr.
oda

MESLEK TANIMIMIZIN “REHBERLİK” OLMASI NE ANLAMA GELİYOR?

  MESLEK TANIMIMIZIN “REHBERLİK” OLMASI NE ANLAMA GELİYOR? Birkaç gün önce Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı...
13/04/14 - 9:25 Yorum sayisi 0(0)
para

PDR MEZUNLARI NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

PDR MEZUNLARI NE KADAR MAAŞ ALIYOR? PDR Bölümünü bitiren ve iş hayatına atılmış meslektaşlarımızın maaşları...
14/03/14 - 8:59 Yorum sayisi 2(2)
meb

MEB TTK, ÖĞRETMENLİK ATAMA ESASLARINI AÇIKLADI; PEKİ PDR’NİN DURUMU NE OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı, uzun süredir üzerinde çalıştığı “Öğretmenlik Alanları, Atama ve...
12/03/14 - 7:16 Yorum sayisi 0(0)

Tezsiz Yüksek Lisans ile Tezli Yüksek Lisans Arasındaki Farklar

Kategori: PDR Yüksek lisansEklenme Tarihi: Ağu 23rd, 2011Ekleyen:

Aradaki en büyük fark yüksek lisans programını tamamlamak için tez hazırlanıp hazırlanmamasıdır. Tezsiz yüksek lisans programı genelde bir öğretim yılında biterken tezli yüksek lisans programında ilk sene dersler alınıp ikinci sene tez çalışmaları yapılmaktadır.

Diğer bir fark eğitim ücretleri ile ilgilidir. Tezli yüksek lisans için ortalama 129 TL (2009-2010) dönem harcı ödenirken (yıllık toplam 258 TL) tezsiz yüksek lisans için ortalama 4.000-10.000 TL arası bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Bunun bir nedeni derslerin çoğu zaman ikinci öğretim olarak adlandırılan akşam saatlerinde yürütülmesi ve üniversitenin eğitmenlerine bu mesai dışı saatler için ekstra ödeme yapmak durumunda olmasıdır.

Tezsiz Yüksek Lisans aslında Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarına formasyon kazandırmak için başlatılmış bir uygulamadır.Zaman içerisinde öğrencilerin ve üniversitelerin karşılıklı beğenileriyle farklı alanlarda devam edip bugünkü şeklini almıştır.
Bir diğer fark tezsiz yüksek lisans için yabancı dil şartının aranmamasıdır. Buna ek olarak bölüm farklılıkları da geri plandadır.  Yani tezli yüksek lisans için başvuru yaptığınızda genel olarak başvurduğunuz yüksek lisans programı ile alakalı bir lisans programından mezun olmanız tercih edilirken  (farklı bölümlerden de kabul edilebilirsiniz) tezsiz yapmak istemeniz durumunda çoğu zaman istediğiniz programa başvuru yapıp kabul alabiliyorsunuz. (istisnalar mevcuttur. Bazı durumlarda tezsiz yüksek lisans için de alakalı lisans mezuniyeti aranmaktadır. Bu konuda da inisiyatif ilgili üniversite ve enstitüdedir)

Tezsiz Yüksek Lisans Yapanlar Doktoraya Başvurabiliyorlar Mı?

Bu konuda yönetmelik zaman içerisinde bazı değişiklikler gösterse de tezsiz yüksek lisans mezunlarının doktoraya başvuru yapmaları için bir engel söz konusu değildir.  Fakat tez hazırlama aşamasında bulunmamış yani bir konu üzerinde ciddi anlamda araştırma yapmamış birisinin doktoraya kabul edilme ihtimali tezli yüksek lisans mezununa göre daha düşük olabilir. Sonuç olarak inisiyatif enstitüde ve sizi değerlendirecek olan öğretim görevlilerindedir. Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’nde belirtildiği gibi yasal olarak tezsiz yüksek lisans mezununun doktoraya başvurması ve kabul edilmesi için bir engel söz konusu değidir. Başvurunuzu yapabilir ve lisans eğitiminizden sonra doktoraya kabul edilebilirsiniz.

2.792 views

Konu Yazari: Dergipdr (Dergi p.Dr )
...

Yorum Yap

Giriş yap
Ana Sayfa