PDR’den Diploma Almak Ne İşe Yarar?

PDR’den Diploma Almak Ne İşe Yarar?
 • 17.09.2011
 • 92.843 kez okundu

PDR’DEN DİPLOMA ALINCA, HANGİ MESLEKLERİ YAPABİLİRİM?


PDR Mi, O Ne Ki?

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü okuyorum dediğimizde, büyük çoğunluğun verdiği tepkiler “o ne ki ?”, “rehber öğretmen yani, oh ne güzel yan gelip yatıyorsunuz” dan ibarettir. Mezun olunca KPSS ile okullara atanıp MEB’in bize verdiği rehber öğretmen unvanıyla çalışmayı düşünüyoruz. Ya da yine KPSS ile atandığımız “Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM)” nde çalışmayı planlıyoruz.

Bununla birlikte özel okullarda da rehber öğretmen unvanıyla çalışabiliyoruz. Fakat bizim çalışma alanlarımız bunlarla sınırlı değil. Bu konuda kapsamlı bir araştırma yaptım ve birçok kişiyle konuştum. Edindiğim bilgilere göre nerelerde çalışabiliyoruz, bununla ilgili sizi bilgilendirmek istiyorum.

Kapsamlı Bir Araştırmanın Sonuçları

PDR lisans mezunları üniversitelerde akademik kariyer yapabilirler. Bunun için, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)’e girmeleri gerekmektedir. Birçok okul yüksek lisansta dil şartı da aramamaktadır. ALES’ e girip yüksek lisans yaparken, enstitünün açmış olduğu araştırma görevlisi kadrosuna başvuruda bulunabilirler. Araştırma görevlisi olmak için ÜDS ‘den en az 55 puan almak gerekiyor.

Yine üniversitelerin bünyesinde olan PDR birimlerinde psikolojik danışman unvanıyla atanılıyor. KPSS puanımızla tercih yapıyoruz. Maaş ve özlük hakkı 657 sayılı devlet memuru statüsünde görevlendirilir. Çalışma saatleri 08:00-12:00, 13:00-17:00’dir.

Erkekler İçin Askerlik Meselesi… 

Psikolojik danışmanlar, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim Kurumlarında (askeri liseler, astsubay meslek yüksek okulları, harp okulları vb.) ve ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri Rehberlik ve Danışma Merkezleri’nde mesleklerini icra etmektedirler. Her yıl Mayıs ayı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sözleşmeli subay alıyor. PDR lisans mezunu olması şartı aranıyor. İlk olarak yazılı sınavdan geçilmesi gerekiyor. Sınav iki kısımdan oluşuyor; genel kültür ve mesleki alanda sorular olmak üzere. Genel kültür; tarih, milli güvenlik ağırlıklı. Bunun yanı sıra Türkçe, coğrafya ve anayasadan sorular bulunmakta… Mesleki bölümde de PDR ile ilgili sorular var. Bu aşamanın ardından spor mülakatı var. 3000 metre (bayanlar için 23 dakika içinde tamamlanması gerekiyor) koşu, mekik ve sınavdan oluşuyor. 3. aşamada öğretmenlikle ilgili mülakat var (alanla ilgili sorular soruyorlar.) Elde ettiğim izlenime göre daha çok stresle bahsetme, kaygı bozuklukları, önleme ve danışmanlık hizmetlerine ilişkin vb. sorular geliyor). 4. aşama sözlü mülakat. Burada da genel sorular yönlendiriliyor. Ülkenin durumuyla ilgili meselâ…

Bütün bu aşamaları başarıyla tamamlayınca sağlık raporu alıyorsunuz ve güvenlikle ilgili kontrolü geçince başarıyla sınavı geçmiş oluyorsunuz. Şubat ayı içerisinde 6 aylık eğitime tabi tutulduktan sonra teğmen rütbesiyle, acemi birliklerine, RDM (rehberlik danışma merkezi)lere gönderiyorlar. Fakat RDM’lere genel olarak uzun dönem askerlik yapan erkek psikolojik danışmanlar gönderiliyor.

Özel Gereksinimli Çocuklarla Çalışmak

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde psikolojik danışman olarak görev alınıyor. Görevlerimiz çalıştığımız kurumun ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Ama genel olarak veli görüşmeleri, okul taramaları, aile seminerleri, öğrencilerle görüşmeler, akşam ev ziyaretleri yapılıyor. Çalışma saatleri de kuruma bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak 9:00-17:00 saatleri arasında, tatiller ise 1gün ile 2 gün arasında değişmektedir. Maaşı çalışılan şehre göre değişiyor. 1.5 (bin beşyüz lira ile) 4.5 (dört bin beş yüz lira) arası oynama var.

Mahkemelerde Görev Yapmak

Adalet Bakanlığı’na bağlı aile ve çocuk mahkemeleri, çocuk ıslah evleri gibi kurumlarda psikolojik danışmanlar mesleklerini icra etmekte ve ayrıca aile ve çocuk mahkemelerinde bilirkişi olarak tayin edilmektedirler. Aile mahkemesi, çocuk mahkemesi ve çocuk ağır ceza mahkemelerinde görevlendirme yapılıyor. Aile sorunları, ebeveyn çocuk ilişkileri konularında araştırma yapıyor ve velayet, evlat edinme, boşanma, evlenmeye izin, kişisel ilişki gibi davalara rapor yazılıyor. Rapor yazmak için ev ve okul ziyaretleri yapılıyor, mahkemede kişilerle görüşülüyor ya da adreslerinde görüşülüyor, insanların hayatlarını etkileyecek raporlar yazıyor ve kararın çıkmasında mahkemeye yardımcı oluyorlar.

Adalet bakanlığı aile mahkemelerinde Denetimli Serbestlik Şubesi ve Cezaevlerinde Pedagog unvanı ile çalışmaktadırlar. KPSS puanı ile atanılıyor. Çocuk ve aile mahkemelerinde uzman kişi olarak çalışıyorlar. Adli vakalarda uzman kişi olarak mahkemelerde (18 yaşında küçük çocuklar ve kadınlar için) rapor hazırlıyorlar. Yazılan raporlar kişinin nasıl ceza alacağını belirliyor.

KPSS İle Atanılabilen Kurumlar

Psikolojik danışmanlar, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Polis Akademisinde, Polis Meslek Yüksek okullarında, Rehberlik ve Danışma Büro Amirliklerinde, Çocuk Şube ve Büro Amirliklerinde mesleklerini icra etmekte ve ayrıca 18 yaşından küçük çocukların ifade alımı sırasında görev yapmaktadırlar. Polis meslek yüksekokullarında (PMYO) psikolojik danışma merkezleri var. Buralara kadrolu psikolojik danışman alıyorlar. 08:00-17-:00 çalışma saatleri. Kendilerine ait odaları var. KPSS ile atanıyorlar. Ortalama maaşları 1.5 (bin beş yüz) lira. Memur statüsünde atanıyorlar. Hafta sonları tatil. Yıllık izinleri de 20 gün, 10 yıldan sonra 30 gün oluyor. Emniyette de aynı çalışma koşulları geçerlidir.

Ayrıca Fakülte ve Yüksek Okullar  (FYO); Polis Akademisi Başkanlığına bağlı olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanındaki personel ihtiyacını karşılamak üzere Ankara’daki devlet üniversitelerinin  (Ankara,  Gazi, Hacettepe, O.D.T.Ü.) çeşitli bölümlerinde okuyan öğrencileri bünyesine alarak, fakültelerindeki eğitimlerinin yanı sıra, polis mesleki disiplin ve eğitim kuralları çerçevesinde öğrencilere eğitim-öğretim veren bir birimdir. 2010-2011 yılında PDR bölümünde 4 öğrenci alınmıştır. Başvuru şartlarında 1.2.3. sınıfta okuyor ve alttan dersi olmamış olmak gibi şartlar bulunmaktadır.

(www.egm.gov.tr/…/2010-2011_

FYO_BASVURU_KILAVUZU.pdf)

 Aile Bakanlığı Da Tercih Edilebilir

Başbakanlık, Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı bünyesinde bulunan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı kreş, anaokulu, yetiştirme yurtlarında çalışabiliyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumlarında (SHÇEK) aile danışma merkezlerinde görev alabiliyor. Resmi gazetede yayınlanan 24 Nisan tarihli düzeltilmiş yönetmelikte aile danışma merkezlerinde görev alacak personelin, belirlenen bölümlerden lisans mezunu olma şartı yanında, en az yirmi beş saat temel danışmanlık becerileri eğitimi almış olmaları gerekmekteydi.

Yeni düzenlemede, “en az yirmi beş saat temel danışmanlık becerileri eğitimi almış olma” şartı kaldırılmıştır. Bu durumda artık Aile Danışmanı olabilmek için en az 450 saatlik eğitim almış olmak ve MEB onaylı sertifikaya sahip olmak gerekiyor. 

   
 24 Nisan 2011 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 27914
YÖNETMELİK
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünden:GERÇEK KİŞİLER VE ÖZEL HUKUK TÜZEL KİŞİLERİ İLE KAMU KURUM VE KURULUŞLARINCA AÇILACAK AİLE DANIŞMA MERKEZLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 1– 25/2/2009 tarihli ve 27152 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrasının (d) bendi yürürlükten kaldırılmıştır. MADDE 2Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“(3) Meslek elemanlarından ikisi farklı alanlardan olmak üzere; çocuk gelişimi, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, hemşirelik, tıp alanlarından birinde asgari dört yıllık lisans eğitimini tamamlamış olmaları gerekir.” MADDE 3Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.“(3) Merkezde yangın güvenliği için gerekli tedbirler alınır.” MADDE 4Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5Bu Yönetmelik hükümlerini Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü yürütür.

Bunun Yanı Sıra Hangi İş Sahaları Bize Açıktır?

Ayrıca PDR’ciler; İş-Kur’da, özel okullarda, şirketlerde, yerel yönetimlerde, sağlık kuruluşlarında, halk eğitim merkezlerinde, işletmelerin insan kaynakları ve eğitim servislerindeözel şirketlerde kariyer danışmanı gibi unvanlarla çalışabilirler. 

Görüştüğüm kişilerden ve araştırdığım kaynaklardan elde ettiğim notları sizlerle paylaştım. Yazımın çoğunu bizzat alanda çalışanlarla birebir görüşerek hazırladım. Bu bilgilere ulaşmamda yardımda bulundukları için Yrd. Doç. Mehmet Emin Sardoğan’a, Yrd. Doç. Yaşar Barut’a, Yrd. Doç. Ercüment Ersanlı’ya, Araştırma Görevlisi Abdullah N. Dicle’ye, Araştırma Görevlisi Hatice Eplikoç’a ve Canan Güven’e teşekkür ederim.


Gözde Kahya

Ondokuzmayıs Üniversitesi

(gozdekah@gmail.com)

 

Dergi pe.Dr. OMÜ Eski Temsilcisi

www.facebook.com/dergipdr

twitter.com/dergipdr

Not: Metnin, sitemiz ve yazarımız kaynak gösterilmeksizin alıntılanması durumunda, telif haklarına ilişkin yasal hakkımızı kullanabileceğimizi belirtmek isteriz.

PDR BÖLÜMÜ MEZUNLARI MAAŞLARI YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 


Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. gül diyor ki:

  sosyoloji öğrencisicim yükseklisansı pdr yapabilir miyim. Meb öğretmenlik yolu açılır mı?teşekkürler.

  1. Dergi p.Dr diyor ki:

   PDR den yüksek lisans yapmak size öğretmenlik yolunu açmaz.

 2. Dergi p.Dr. diyor ki:

  RAM’a atamalar normal öğretmen atamaları gibi yapılır, tercihlerinizde hem milli eğitim okullarını hem de rehberlik araştırma merkezi tercihlerini birlikte yapıyorsunuz.

 3. Büşra diyor ki:

  RAM lere kpss ile atanılıyormuş. Atanması kolay mı? bana RAM ile ilgili bilgi verir misiniz?

 4. kubra diyor ki:

  sınıf öğretmenliğii okuyup rehberlik ve danışmanlık üzerine yüksek lisans yapılabilirmi ?yapılabilirse ne gibi bi faydası olur?

 5. Bahar diyor ki:

  Merhaba, benim sorum da şu Özelde pdr ya da psikoloji okuduğumda devlet bünyesine (kpss şartı ile tabi) atanmam mümkün olmuyor mu?

  1. ABDULLAH YALNIZ diyor ki:

   Merhaba, özelde PDR okuduğunuzda atanabilirsiniz, ücretli de olsa normal PDR diploması çünkü. Fakat devlette veya özelde PSikoloji okursanız devlete direkt atanamazsınız. (Öğretmenlik KPSS’si değil de memurluk KPSS’siyle adalet, aile bakanlığı gibi kurumlara atanabilirsiniz. Onlarda çok ciddi oranlarda alım yapmıyorlar.)

 6. Büşra diyor ki:

  Okulda rehber öğretmen olmak hayatımda isteyeceğim son şey bunu da söylemek istiyorum. Ne yapmalıyım lütfen bana yardımcı olun. Dershanedeki rehber öğretmenlerimin bana dediği tek şey psikoloji mezunu pdr nin işini yapabilir ama pdr psikolojinin işini yapamaz psikoloji de iş imkanı daha fazla dedi. Bu yüzden pdr hiç düşünmemiştim fakat sonradan araştırınca okuyunca durumun sadece rehber öğretmenden ibaret olmadıgını gördüm. Ailem bana bu konuda hiç karışmıyor sen kendi kararlarını verebilecek bir bireysin istediğini yaz biz yanındayız her imkan senin diyorlar ben ne yapacağım. Pdr mi yoksa psikoloji mi? Yerimde saymayı isteyecek biride değilim. Yükselebilecegim bir hayat istiyorum. Lütfen yardıııımmmmm

  1. ABDULLAH YALNIZ diyor ki:

   Dersanedeki rehber öğretmenleriniz felsefeci mi? :) Psikoloji mezunu PDR kadrolarına atanmak için 1,5 yıl süren formasyon eğitimini almak zorunda. Aynen öyle, yalnızca MEB’de değil, özelde de çalışabiliyorsunuz. Özel ünide klinik psikoloji yapabilirsiniz. Normal psikoloji mezunu olunca da PDR mezunu olunca da ofis açamazsınız ancak her iki mezuniyette de bir ofiste Psikolojik Danışman olarak çalışabilirsiniz.

   1. Büşra diyor ki:

    Evet felsefe mezunu :) pdr yazdım pamukkale Üniversitesi 2. Öğretim 39.000 ile almış gecen yıl bende 39.000 deyim. Gelme ihtimali sizce nedir?

    1. Dergi p.Dr diyor ki:

     Gelme ihtimali var evet.

     1. Büşra diyor ki:

      Çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar için

 7. Büşra diyor ki:

  Merhaba benim sıralamam 39.000 psikoloji ve pdr arasında kaldım aklım çok karıştı. Psikoloji okursam ankarada özel bir üniversite de okurum pdr de ise farklı illerde geliyor özele gitmeme gerek kalmıyor. Aslında tek sorun benim pdr ve psikoloji arasında kalmam.işsiz kalmak istemiyorum kendimi geliştirmek istiyorum ama iş imkanı hangisinde daha fazla bilmiyorum çevremde senelerce kpss ye giren insanlar var onlar gibi olmak istemiyorum. çok fazla yazı okudum ve aklım daha da karıştı bana yardımcı olur musunuz?

  1. ABDULLAH YALNIZ diyor ki:

   Merhaba, il dışına çıkmaktan çekinmeyin idealleriniz için. Sonuçta hayat çok farklı imkanlar sunabiliyor. Örneğin erkek olsaydınız askerlik vs gibi nedenlerle kesinlikle il dışında yaşamanız gerekecekti. Bayan olarak da hayatın ne getireceğini ve ilerde hangi ilerde yaşayacağınızı kesin olarak bilemezsiniz.

   İş imkanı PDR’de daha fazla, Psikoloji daha teorik ve -hasta- ağırlıklı bir bölüm. PDR için daha çok eğitim ve danışmanlık psikoloji ile -danışan- yönelimli bir bölüm.

   Biz direk şunu seçin diyemeyiz ancak şunu bilin ki Psikoloji bitirdiğinizde direk olarak atanabileceğiniz bir kadro yok. PDR de ise MEB kadroları var, (PDR’de birkaç yıl içinde yoğunluk olacağını ve atanmanın şimdiki kadar kolay olmayacağını da hesaba katınız) tüm bunları değerlendirip kararınızı veriniz.

 8. ABDULLAH YALNIZ diyor ki:

  İyi günler, 2-3 binlik bir aralık hareketli bir aralık demektir. Gelebilir de, ama net bir şey söylenemez.

  Psikoloji mezunu olduğunuzda ofis açamazsınız, danışma merkezi için klinik psikoloji yl yapmanız gerekir. Psikoloji mezunu olarak Meb’e direk atanamazsınız, diğer devlet kurumlarına atanabilirsiniz. Aile bakanlığı ve adalet bakanlığı gibi…

 9. Yasemin Pehlivan diyor ki:

  İyi günler öncelikle hocam öncelikle paylaştığınız bilgiler için tesekkurler Sıralamam 26.000 ege PDR 24.000 le kapatmış sizce listemde Gediz % 50 psikolojiyide bulundursam mezun olunca is imkanların nasıl olur şimdiden tesekkurler.

 10. Murat diyor ki:

  Merhabalar. PDR bölumunu bitiriip herhangi bi sebepten dolayi meslegi yapamiyorsak bu diplomayi kiralayabilir miyiz? Yani hemen kiralanir mi yoksa kreşler gerek duymaz mi pdr diplomasina ?

  1. ABDULLAH YALNIZ diyor ki:

   Merhabalar, kiralama olayı yasal değil ve Dergi p.Dr. olarak onayladığımız bir şey de değil. Bu konuda bir bilgiye sahip değiliz ve bilgi sahibi olmak için de çaba harcamadık.

 11. niyal diyor ki:

  Gercekten cok güzel bir site tesekkür ederiz. Benim sıralamam 60.000 geldi burdaki pdrler tutmuyor kesinlikle kıbrısta okumayı düşünüyorum tam burslu tutuyor fakat oradaki diplomada bir sıkıntı olmuyor değil mi ve kendimizi geliştirdikten sonra sizce her yerde iş bulma imkanımız olur değil mi? yoksa sizce sınıf öğr mi okumalıyım cok karasızım ama pdr benim hayalim

  1. ABDULLAH YALNIZ diyor ki:

   Biz de size teşekkür ederiz. Kıbrıs’taki diplomada herhangi bir sıkıntı olmaz. Aynen öyle, Türkiye’deki diploma neyse Kıbrıs’ta aynıdır. Sınıf öğrt. mi PDR mi bunun kararını siz vereceksiniz Nihal hocam, gönlünüze göre olur umarız :)

 12. melike diyor ki:

  Denizli Pamukkale Üniversitesinde 2 arkadaşım pdr okuyor . Üniversitenin eğitiminden çok memnun olduklarını söylüyorlar . Sizin bu üniversite hakkında bir bilginiz varmıdır ?

  1. ABDULLAH YALNIZ diyor ki:

   Bizim ana kadromuz içerisinde şuan için Pamukkale PDR’den arkadaşımız yok ancak temsilci arkadaşlarımız var ve daha önce de oldu. Onlar da memnun olduklarını belirttiler. Ankara üniversitesi temelli hocaların olduğunu belirtmişlerdi.

 13. merve diyor ki:

  merhaba benim sıralamam 41980 ben de pdr istiyorum 2. öğretim ücretleri hakkında bir bilginiz var mı ve İÖ gündüz eğitiminden ayrılan dezavantajları var mı iş bulurken sıkıntı yaşar mıyım İö okusam

  1. Dergi p.Dr diyor ki:

   İkinci öğretim ücretleri dönemlik 500-600 TL arasında bir rakamdır. İkinci öğretim ve birinci öğretim arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Mezun olanlar pdr bölümü diploması almaktadır

 14. melike diyor ki:

  Merhaba tm 3 sıralamam 35 bin . Pdr istiyorum sizce hangi üniversiteyi tercih etsem kendimi geliştirme imkanım daha fazla olur ? Şimdiden teşekkürler..

  1. Dergi p.Dr diyor ki:

   Merhabalar, istanbul, ankara gibi büyük şehirlerden bulunan üniversitelerde kendinizi geliştirme şansınız daha yüksek

 15. Irem diyor ki:

  Merhaba bi okul oncesi ogretmeni olarak pdr yuksek lisansi yampak istiyorum fakat yuksek lisans bittiginde ozel kurumlarda rehber ogretmen olarak gorev alabilirmiyim veya devlet atamasi olabilirmi gibi soru isaretlerim var.aile danismanligi icin merkez acabilirmiyim yani kisaca pdr mezunlarinin haklarina sahip olabiliyormuyum acaba cevap verirseniz cok sevinirim

  1. Dergipdr diyor ki:

   Merhabalar İrem hanım, pdr bölümü mezunlarının haklarından yararlanabilmeniz için pdr lisans mezunu olmanız gerekmektedir.

 16. ezgi diyor ki:

  Merhabalar.. İdealimdeki meslek hala pdr ve ben başka bölüm okumanın vermiş olduğu pişmanlıkla yaşamaktayım. İş bulamıyorum kpss ile de atanamadım. Bu yüzden tekrar sınava girip pdr okumayı düşünmeye başladım. Fakat bir 5 sene kadar sonra pdr atamalarının azalacağını düşünüyorum. Haliyle o vakte kadar pdr mezunları da artacak özelde çalışmak da zorlaşacak. Sizce atamalar azalır mı? Yani bu saatten sonra bu bölümü okumak için geç mi kaldım ? Sorum çok genel görünse de cevaplarınız benim için gerçekten belirleyici olacak. Şimdiden teşekkürler.

  1. Abdullah Yalnız diyor ki:

   Merhabalar,

   Hangi bölümü okudunuz? Mezun olduğunuz alanda uzmanlaşsanız bile iş bulamayacağınızı mı düşünüyorsunuz?

   Kendinizde o enerjiyi görüyorsanız PDR okuyabilirsiniz, ancak MEB’e atanmak tek hedefinizse yığılma durumu olduğu gerçeğini de görmeniz doğru olacaktır.

 17. Fatmanur diyor ki:

  Çok güzel hazırlanmış bir yazı elinize sağlık. Benimde bir sorum olacaktı. PDR mezunuyum. Aile ve evlilik danışmanlığı eğitimlerini aldığımda özelde ne gibi bir avantajım var. Neler yapabiliyorum. Ve tutulan bir iş olur mu acaba. Görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla

  1. Abdullah Yalnız diyor ki:

   Teşekkür ederiz, umarız faydalı oluyordur paylaşımlarımız sizler için.

   Aile danışmanlığı (450 saatlik) eğitimi alırsanız, özel aile danışma merkezi açabilirsiniz. Eğitim almadan da açılmış bir kurumda Psikolojik Danışman olarak çalışabilirsiniz.

   Tutulan bir iş olması şehire ve sizin çevrenize, kendinizi kabul ettirmenize ve psikoterapi becerinize bağlı. Kapatan, başarılı olamayan da çok insan var ancak sistemini oturtmayı başaran da fazla.

   Aile danışmanlığı eğitimi alırsanız düzgün, nitelikli bir kurumdan (mümkünse üniversitelerden) alın, para simsarları çok ne yazık ki.

 18. eylul diyor ki:

  Merhabalar ben pdr okumak istiyorum ama 6 yıl sonra durumu ne olacak bilmiyorum kapanmaz inşallah su an çok düşük puanla atama yapıliyor ileride fizik kimya gibi olmaz mi puani yükselirse ne kara yukselir pdr yi kazanan biri mezun olmadan kapatmazlar herhalde pdr nin geleceğinden bahseder misiniz

  1. Abdullah Yalnız diyor ki:

   PDR’nin geleceğini karanlık olarak görmüyoruz. Ancak MEB’e atanma konusunda bazı tıkanmalar olabilir. Çünkü sitemizde de haber olarak girdiğimiz şekilde, PDR’ye 2014-2015 yılında 7200 kişi alındı. Bu yüksek bir rakam.

   Ancak yine de ihtiyaç olacağını düşünüyoruz. Direk MEB’e atanmayı istiyorsanız iyice araştırmanızda fayda var.

 19. Ercan diyor ki:

  Ben pdr ogrencisiyim ayni zamanda Atatürk universitesinden sosyal hizmet okuyorum ozelde acaba iki mesleği ayni anda yurutebilecegim kurum var mi varsa nereler maasa etkisi ne olur

  1. Abdullah Yalnız diyor ki:

   Merhaba, eğitim ve danışmanlık firmasını herkes açabilir, başına psikoloji getirmek için ise en az klinik psikoloji yl yapmak gerekir. Özel okulda da PDR’ci olarak çalışabilirsiniz, hatta YL bitirince Meb’deki PDR kadrolarına (1. öncelikli olmayarak) atanabilirsiniz.

 20. irem diyor ki:

  Merhaba ben okul öncesi ögretmenligi mezunu ve pdr yuksek lisansi yapan bi ogretmenim kariyerimi cocuk psikolojisi ve gelisimimi uzerine devam ettirmek istiyorum bu durumda egitim ve danismanlik firmasi acabilme veya ozel bir okulda pdr ci olarak gorev alabiliyormuyum yoksa lisansi pdr den mi yapmam gerekliydi

  1. Abdullah Yalnız diyor ki:

   Merhaba, eğitim ve danışmanlık firmasını herkes açabilir, başına psikoloji getirmek için ise en az klinik psikoloji yl yapmak gerekir. Özel okulda da PDR’ci olarak çalışabilirsiniz, hatta YL bitirince Meb’deki PDR kadrolarına (1. öncelikli olmayarak) atanabilirsiniz.

 21. Abdullah diyor ki:

  Merhabalar, Pedagoji bölümüyle ilgili bilgimiz yok hocam.

 22. Esra diyor ki:

  Merhaba, ben Brüksel’de pedagoji okuyorum. Türkiye’de pedagoji bölümü olmadigi icin, nasil bir konumda nerelerde calisabilecegim hakkinda bilgi verir misiniz?

  Tesekkür Ederim.

 23. fatma diyor ki:

  İyi günler bi soru sormak istiyorum.Ben esit agırlik ögrencisi 11.sınıfım pdr okumak istiyorum.Ama ayriyeten ingilizceyiseviyorum ve baska külturlere merakim var.İngilizce pdr okusam ilerrde ingilizce acısindan is olarak bana ek is saglarmi yani bi avantajim olur mu???

  1. Abdullah diyor ki:

   Tabiki, yabancı dil bilmeniz hem PDR’nin güncel literatürünü ve alandaki bilimsel gelişmeleri takip etmenizi kolaylaştırır, hem lisansüstü eğitim (yüksek lisans, doktora) almak isterseniz size avantaj sağlar hem de akademisyen olmayı düşünürseniz sizi ayrıcalıklı bir konuma getirir.

   Başarıları dileriz.

 24. Burcu diyor ki:

  iyi günler dilerim bende aklı karışık biri olarak buradayım ve size bir kaç soru sormak istiyorum. Ben pdr 2. Sinifa gectim Kıbrıs’ta doğup büyüdüğüm için sistem hakkinda pek bilgim yok 3 yıl sonra türkiyeye gelicem. Ilk basta öğretmenlik yaparim diyordum ama aklıma çocuk esirgeme kurumunda mudurluk yapmak daha mantıklı geliyo. Kısacası çocuk esirgrme kurumlarinda hangi konumda çalışırım ne tür bir sınava girmek gerekiyor ve çalışma saatleri nelerdir? Cevaplarsaniz cok sevinirim

  1. Abdullah diyor ki:

   Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı ve sosyal hizmetler kadrosunda görev yapmanız gerekiyor. Açık öğretimden sosyal hizmetler bölümü de okuyabilirsiniz böyle bir amacınız varsa.

   Çocuk esirgeme kurumlarında normal memur gibi çalışırsınız, yani 8-5.

   İyi çalışmalar

 25. ayse diyor ki:

  Ne olur yardim edin hukuk istiyordum puanim iyi olmadigi icin pdr sectim hata mi yaptim sizce ilk yilimdi herkes bir sene daha kalaaydin hukuk kazanirdin diyor ne yapmaliyim pdrde ozelde gidicem ne olur yardim edin pdr okunmasi zor bir bolum mu ?

  1. Abdullah diyor ki:

   Cevabı yukarıda yazdık

   1. ayse diyor ki:

    Sagolun bu bolumu rn guzel sekilde bitirmeyi dusunuyorum hukugu unvani icin ve parasi icin istiyordum ozelde pdr okumak sıkıntı olmaz insallah demi ben egitim uzerine bir yer acmayi düşünüyorum mantiklimi sizce

    1. Abdullah diyor ki:

     özel yer düşünüyorsanız kendinizi çok çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor, şimdiden çok iyi çalışın.

 26. ayse diyor ki:

  Kibris yakindogu universitesi ? Iyimi abdullah bey ?

  1. Abdullah diyor ki:

   Kıbrıs’tan arkadaşımız yok, çok bilgimiz yok ne yazık ki.

 27. rabia diyor ki:

  Neden kimse cevap vermiyor ?

  1. Abdullah diyor ki:

   Hayır, öyle bir zorunluluk yok. Aile bakanlığı aile danışmanı, Adalet bakanlığı pedagog olarak PDR’ci alıyor, bunun yanısıra Diyanet İşleri başkanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi kurumlarda çeşitli görevlerde PDR ci istihdam ediyor. Bunlar devletle ilgili sahalar. Özel olarak danışma merkezi açmanız, yüksek lisans yapmadan yalnızca “eğitim ve danışmanlık” merkezi adıyla mümkün olabilir.

   1. ayse diyor ki:

    Abdullah bey peki ozelde pdr okumasi dogru birsey mi bana devlette isletme geliyordu ama ben ozelde pdr tercih ettim yanlis tercih mi acaba ? Bide isyeri konusunda psikolojik danismanlik acmak icin hangi yuksek lisans yapmaliyiz ?

    1. Abdullah diyor ki:

     PDR çalıştığınız sürece okuması çok zor değil, uygulama ağırlıklı bir bölüm, özellikle 4. sınıfta. Yani biz PDR’yi çok seviyoruz ancak sizin hata yapıp yapmadığınız konusunda ne diyebiliriz ki? Hukuk bölümüne kendi isteğinizle mi çok gitmek istiyordunuz, başkalarının dolduruşuna mı geldiniz popüler bölüm falan diye, eğer 2. siyse çok problem değil gibi..

 28. rabia diyor ki:

  Pdr den mezun olunca illa ogretmen olmak zorundamiyiz kendi isyerimizi acamazmiyiz yuksek lisans yapmadan

 29. ayse diyor ki:

  Bendemi yanlis secim yaptım ben kendime ait isyeri acmak istiyorum kendimi boyle gelistirmek istiyorum lutfen yardim edin psikoloji ingilizce geliyirdu 13 tercihim arasinda sadece 2 tane pdr vardi digerlerinin hepsi psikolojiydi hayirlisi boyleymis diyorum ama hala kafamda sorular var
  Isyeri acabiliriz demi is yeri acarsak ne gibi yardimda bulunabilyoruz insanlara sadece egitim hakindami ? Pdr de guzel bolum ama demi

  1. Abdullah diyor ki:

   Tercihinizi yapıp yerleşmişsiniz, üzülmeyin bizce. Birçok Psikoloji mezunu işsiz gezebiliyor. Kendinizi dil olarak ve mesleki olarak geliştirdiğinizde hedeflerinize ulaşmanız için hiçbir engel yok. Dediğiniz gibi hayırlısı böyledir belkide.

   Aile danışmanlığı merkezi açıp bireysel ve grupla psikolojik destek sunabiliyoruz, ayrıca eğitim desteği verebiliyoruz. Güzel bölüm güzel bölüm merak etmeyin siz :) Hangi üniversiteydi sizin?

 30. nur diyor ki:

  Banda psikolohi geliyodu ben wgitim ve aile danismabi olmak istiyorum diye bide psikolojide bizim boljme formasyon alip geciyorlarmis buyuDen pdr yazDim ama icimde hala bir sikinti var yazildimda ustelik universiteye turkce okuycam ama dil olarak kendimi gelistirip egitim danismani merkezi acmak istiyorum acabilirmiyim

  1. Abdullah diyor ki:

   Direk açamazsınız, yukarıda da yazdığımız gibi Eğitim ve Danışmanlık merkezi açabilirsiniz. 450 saatlik Aile Bakanlığı onaylı ve 3-4 bin TL’ye alınan “Aile Danışmanlığı Sertifikası” var, onu alırsanız açabilirsiniz.

 31. kbra diyor ki:

  Ofis actigimizda daha mi cokpara kazaniriz
  pdr acisindan yuksek maas hangi bolumde devlete girmek mi faydali ozel sektor mu ?

  1. Abdullah diyor ki:

   Direk değer veya değmez diyemeyiz, ödeme miktarı da değişebiliyor nitekim ancak PDR programlarının paralı olanları da hiç boş kalmıyor. Genel olarak bir talep var.

   Direk ofis açamıyoruz. Ya da eğitim ve danışmanlık adıyla ofis açabiliyor. “Psikolojik danışma” ibaresini kullanamıyoruz.

   Ofis açtığınızda kazanacağınız ücret, ofisi nerede açtığınızla ve sizin donanımınızla yakın ilişkili. Çok yüksek miktarlarda para kazanan da var, işi yürütemeyip kapatan da…

   Devlette 2 bin lira ham maaşınız olur, ek derslerle birlikte (yazın hariç) 2500 lira olur. Özelde ise maaşın üst sınırı yok.

 32. kbra diyor ki:

  Paralı pdr okumaya deger mi ?
  Pdrden mezun olduktan sonra ofis acabilirmiyi aile danismanligi gibi
  Pdr açısından beni bilhilendirirseni sevinirim

 33. Abdullah diyor ki:

  Merhaba, biz teşekkür ederiz, umarız faydalı olur.

  Özel büyük şirketlerde çalışan 4-5 tane PDR’ci var. Biz 2 kişiyle röportaj yapmıştık Dergi p.Dr. olarak. Yapı Kredi Bankasında Deniz hanım var, İnsan Kaynakları’nda ve PDR mezunu. Birde Yıldız Holding’te Erkan bey var.

  Maaşları epey yüksek olabiliyor. Ancak yabancı dil veya diller bilmek, sıkı eğitimler almış olmak gerekiyor. Belli bir kriteri yok, mülakata gidip adamları etkilemeniz gerekiyor. Kendinizi çok iyi yetiştirip, bu kişi bizim işimizi yürütür izlenimini ve güvenini vermeniz gerekiyor.

 34. Ada diyor ki:

  Merhabalar öncelikle paylaşımınız için çok teşekkürler bizim gibi kafası karışıklara çok yardımcı olacak bir yazı olmuş.Ben de bu sene pdr bölümünü kazandım ve aslında pek de beklemiyordum.Hep özel bir şirkette çalışmayı düşünmüştüm.Şirketlerin insan kaynakları bölümüne pdr mezunlarının alınabildiğini biliyorum.Peki hangi vasıflara sahip olmam gerekiyor ve maaş nasıl olacaktır?Şimdiden çok teşekkürler.

 35. nur diyor ki:

  Kimse yok mu yaa gozumu uyku girmiyor tercihler aciklandiginsan beri gecia yapata zor diolar kafam allak bullak

  1. Abdullah diyor ki:

   Sizin durumunuz özel bir durum Nur, biz “seneye kalın veya kalmayın” diyemeyiz ki. Böyle birşey haddimize değil, karar sizin. Seneye puan kırılacağını biliyorsunuz, bunu değerlendiriniz, her türlü ihtimali göz önünde bulundurunuz. Kolaylıklar dileriz, ancak bizim de yapabileceğimiz çok bir şey veya söyleyebileceğimiz net bir şey yok bu durumda..

 36. nur diyor ki:

  Lutfen biri bana acil yardim etsinn kafayi yiycemm siralamam da 400 binde bir sene daha hazirlanip matemetik neti yaparak turkiyede bir pdrye gidebilir miyim yda kibristan yatay gecis mi yapim cok kararsizim lutfen yardim edinn ve ustelik babam kredi borcu var baya :(

 37. nur diyor ki:

  4yil hazirlik olmadan okuycam sizcede cok yük olurmuyum aileme gitmessem 20 puanim dusecek sizce ne yapamaliyim bana yardimci olun lutfenn :( bu kadar tutacagini hesap etmemistik yazarken bide pdr parali okumaya deger mi ?

 38. nur diyor ki:

  Ben Kıbrıs’ta pdr kazandim yakin dogu yillik 40 milyara gelio ailem biraz zorlanacak ama bana git oku diyorlar bense 2.seneye kalsam mi diye dusunuyorum cunku matemtikte kaydirma yaptim normalde 10 15 net yapiyordum hic netim gelmedi kaydirmadan dolayi ve o yuzden turkiyeden birsey gelmiyor 2yillik isletmeden baska auzce ne yapmaliyom bama yardimci olun lutfen

 39. Eyüp diyor ki:

  Merhaba. Ben yanlış tercih kurbanı bir öğrenciyim . Deliler gibi psikoloji istiyorum fakat puanım iyi değildi. Açıkta kalmak istemiyordum psikoloji olarak tutabilecek bir üniversite de yazdım fakat bir üzerine geleceğini düşünmediğim ve tek pdr tercihim geldi. İş olanakları olarak sanki psikolojiden daha geniş gibi fakat beni hiç biri tatmin etmiyor. Ben akıl ruh sağlığı yerinde olmayan insanlarla uğraşıp konuşmak istiyorum. Yani klinik psikoloji yüksek lisans yapmak istiyorum. Hukuken PDR mezunları ve tıp mezunları da klinik psikoloji yüksek lisans yapabiliyor fakat devlet üniversiteleri ya hiç almıyor ya da alsa da az kişi alıyor. Özellerin bazıları PDR mezunlarına burs imkanı vermeden okuyabileceğini söylüyor bu da 3 yılda 100 milyar gibi bir para yapıyor ( baktığım okulda)

  Sormak istediğim klinik psikoloji okumamız çok mu zor kabulü falan. Ayrıca Psikoloji mezunlarının klinik psikolojiye alınma kontenjanı ile pdr ninki farklı mı? Yani mesela ilk okulu klinik psikoloji psikoloji mezunu 10 kişi pdr mezunu 2 alınacak gibi bir kontenjan mı koyuyor ? Ya da başvurduk her şeyimiz tam olarak Klinik psikolojisi için Psikoloji mezunlarına daha mı öncelik veriyorlar ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Abdullah diyor ki:

   Merhaba, kesinlikle Psikoloji istemenize rağmen PDR de mi yazdınız?

   Siz ne istediğinizi biliyorsunuz, “akıl sağlığı yerinde olmayanlarla çalışmak istiyorum diyorsunuz.” Bu dediğiniz gibi daha çok Psikiyatri ve Klinik Psikolojinin sahasına giriyor.

   Araştırmışsınız, ve ne yazık ki durum dediğiniz gibi. Kolay kolay alan dışından eleman almıyor devlet üni.leri. Kontenjan olayı konusunda net birşey söylenemez, her biri kafasına göre belirliyor bu kontenjanı. Tabiki önceliği onlara veriyorlar. Ben devlette klinik psikoloji yapan hiç PDR’ci duymadım ama özelde yapan biliyorum. Belki devlette de vardır, yanlış bilgi vermeyeyim ama ben hiç duymadım, duyanı da görmedim.

 40. esra diyor ki:

  pdr mi yoksa sosyal hizmet mi daha kapsamlı ? hngisinin getirisi fazla ? ikisi arasında kaldmm :(

  1. ESRA diyor ki:

   Hocam günümüz şartlarına ve geleceğe yönelik ve bayan olarak düşünürsek iş ve maaş konusunda sosyal hizmet mi pdr mi daha avantajlıdır?

 41. serra diyor ki:

  Şimdiden teşekkürler

 42. serra diyor ki:

  Merhaba öncelikle teşekkürler bilgilerinizi paylaştığınız için.
  Ben PDR bölümünü tercih ettim bu sene daha açıklanmadı sonuçlar ama 26bindeyim psikolojiye arasında kalmıştım ama PDR yazdım. Sadece okullarda çalışmak istemiyorum öğrencilerle ilgilenmek güzel ama başka hangi alanlarda çalışabilirimdaha çok psikolojik. alanda olarak iş imkanları nelerdir

 43. Abdullah diyor ki:

  Merhabalar, çocuk gelişimi konusunda çok bilgimiz yok, PDR ile ilgili sorularınızı yanıtlayabiliriz ama çocuk gelişimi konusunda yardımcı olamıyoruz.

 44. elif diyor ki:

  merhabalar ,
  çocuk gelişimi ve pdr arasında kaldım..Çocuk gelişiminde hastahane de çalışmak 0-18 yaş arası çocukların gelişimlerini takip etmek(zihinsel, dil, motor, özbakım, sosyal ve duygusal) de ilgilimi çekiyor ,bir pdrci olmakta aslında tüm yıl pdr için hedef koydum şimdi çocuk gelişimi de aklıma yatmaya başladı kpss olarak da karşılaştırınca ..çocuk gelişimi hakkında bir fikriniz var mı varsa çocuk gelişimimi pdr mi dersiniz şu zamandaki imkanları düşününce..
  çok teşekkürler

  1. özde diyor ki:

   bende aynı durumdayım :( ne yaptınız acaba

  2. Abdullah diyor ki:

   Çok fazla fikrimiz yok çocuk gelişimi hakkında. Daha çok PDR alanıyla ilgili sorularınıza yardımcı olabiliyoruz.

 45. Esin salci diyor ki:

  Ingilizce pdr okumanın bize ne gibi faydaları olur pdr de dil aranan bir özellik mi ?

  1. Abdullah diyor ki:

   Yukarıya cevabı şimdi yazdık, oradan bilgi alabilirsiniz.

 46. Ravza diyor ki:

  Sizce pdr mi yoksa psikoloji mi okumaliyim is imkanlari ve maas bakimindan hangisi daha avantajlidir simdiden tesekkurler

 47. Burcu diyor ki:

  Merhaba ben 2. Sinifa geçtim Kıbrıs’ta pdr okuyorm. Sizce 3 yıl sonra pdr atamaları kpss durumu ne olur sizce?

  1. Abdullah diyor ki:

   Merhaba, başarılara dileriz.

   3 yıl sonra çok sıkıntı olmaz diye tahmin ediyoruz, ama yine de net birşey söylemek doğru olmaz. Siz çok sorun yaşamazsınız gibi genel olarak ama arkadan sağlam bir PDR’ci kitlesi geliyor. İnşallah sonumuz BÖTE, Fizik öğretmenliği gibi olmaz.

 48. aylin diyor ki:

  ingilizce pdr okumanın artıları nelerdir?

  1. Abdullah diyor ki:

   MEB’de çalışmayı düşünüyorsanız çok fazla bir artısı yok. Ancak lisansüstü eğitim yapmak, akademisyen olmak istiyorsanız, PDR’nin bilgi akışı daha çok Amerika’dan geldiği için İngilizce bilmeniz, üstelik de iyi düzeyde bilmeniz güzel bir avantaj olur. Ayrıca lisansüstü alımlarda dili iyi olan adaya öncelik veriliyor.

 49. büşra diyor ki:

  Askeri Liseler, Astsubay Meslek Yüksek Okulları, Harp Okulları, Türk Silahlı Kuvvetleri Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezleri’nde
  Askerliklerini Sıhhiye sınıfında yapan Psikolojik Danışmanlar, teğmen rütbesiyle, askeri birliklerin Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezlerinde çalışabiliyoruz diye biliyorum

  1. Abdullah diyor ki:

   İşte askerliklerini sıhhıye sınıfında yapabilmeleri için erkek asker olmaları gerekiyor zaten.

 50. sena diyor ki:

  bayan pdr mezunları askeriyede çalışabilir mi bunun hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

  1. Abdullah diyor ki:

   Çok net olarak bilmiyoruz ancak çalışamıyor büyük ihtimalle hocam.

 51. büşra diyor ki:

  merhaba ben pdr 2.sınıf öğrencisiyim adli psikolojiyle ilgilenmek veya adli pedagog olmak için dışardan adalet okumam gerekiyor mu ?

  1. Abdullah diyor ki:

   Merhaba, adli psikolojiyle ilgili lisans bölümü yok. Adli tıpla ilgili lisansüstü eğitim veren kurumlar var, araştırmanız gerekiyor. Adliyelerde pedagog/psikolojik danışman olarak çalışmanız için dışardan adalet okumanıza gerek yok. KPSS ile rehberlik mezunları da kadrolu olarak alınabiliyor. Genellikle adalet bakanlığı bu ihtiyacını ek ders şeklinde okullardaki PDR’cilerden karşılıyor.

   1. rabia diyor ki:

    Abdullah bey merhaba cevap verirseniz sevinirim kafam cok karisik ogretmen olmadan nerelerde calisabiliriz? pdr mezunu olarak danisman olmak fabrikada olur mu

 52. ceren diyor ki:

  Ben bişey daha sormak istiyorum rehber hocamla pdr bölümünü okuyup bitirdikten sonra ne iş yapabileceğimden konuştuk ve bana kendine ait bir yer açarsın yılda 8-10 tane çocuk gelir 40 bin lirayı cebe indirirsin dedi ben de bunun için tanınmış olmak gerekmiyor mu bu kadar kolay mı dedim o da hayır artık büyük şehirlerde insanlar böyle yerlere gidiyorlar tanınmış olman şart değil dedi siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

  1. asya diyor ki:

   Hocan buyuk ihtimalle felsefe ya da sosyoloji mezunudur. Artik onlar bile boyle konuşmuyorlar ama neyse.gelelim soruna. Bu ise cebine para indirmek olarak bakamazsin. Bakmamalisin. Eğer olur.da bakarsan.hirsli.bir pdanisman olursun ki.tabi bu bolumu olursan.bu da biz.pdanismanlarin.istediği.bir şey değil.PD nin insanlarin.uyumlarini.sağlamak için tek.yol olmadigini da belirtmek.isterim bi arada. Sözüm o ki severek isteyerek özveriyle yapılabilecek bir.meslek.bu. bu meslekte para ikinci plan. İnsanlari sevmiyorsan yaklaşma bu mesleğe. Para için yaklaşma. Hem kazanamazsin. Hem mesleğe hem kendine zarar verirsin. Umarim nazi şeyler acisindan farkindalik kazanabilmissindir
   Sert konuştum ama o.soruya bu cevap..

 53. Abdullah diyor ki:

  Merhaba Duygu,

  1. PDR mezunu olarak hastanelerde çalışamazsınız. KPSS’ye girip MEB’e atanırsanız yeni düzenlemeyle “rehberlik” kadrosuna atanıyorsunuz. RAM gibi yerlerde çalıştığınızda ünvanınız psikolojik danışman oluyor ama mebbis’te özlük tanımınız “rehberlik” branşı kategorisinde..

  2. Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapmak, yani KP’nin PDR mezunu alması pek sık olan birşey değil. Özel üniversiteler genelde bunu yapıyor. Ancak her yıl araştırmak lazım. En son Okan Üniversitesi, 1 yılı hazırlık olmak üzere toplamda 3 yılda klinik psikoloji yüksek lisansı veriyordu. Yıllık 25 bin tl gibi bir ücreti var.

  PDR yi bırakıp Psikolojiye sıfırdan başlamanız değer mi emin değiliz. Çünkü birçok Psikoloji mezunu boşta kaldığı için Rehber öğretmen olarak MEB’e atanmanın hayalini kuruyor. Psikolojinin PDR den üstün veya alçak olduğu doğru değil. İkisi de farklı alanlar sadece. Siz üniversitede hoca olabilir, PDR bitirdikten sonra “Eğitim ve Danışmanlık Merkezi” adıyla kendi ofisinizi açabilirsiniz. Yaşadığım yerden örnek vereyim. Çorum’da bir PDR mezunu eğitim ve danışmanlık merkezi açmış mesela; http://icgorupsikoloji.com/hakkimizda

  Burada önemli olan şey, “Psikolojik Danışmanlık” gibi bir ibare altında kurum açma yetkisine sahip olmamamız. Bu yetkiye Psikoloji bölümü mezunu da sahip değil zaten. Sadece psikiyatristler ve klinik psikologlar bu yetkiye sahip.

  Şöyle yapın böyle yapın dememiz doğru olmaz. Ancak şunu bilin ki hastanede psikologluk yapmak sanıldığı kadar cafcaflı bir şey olmayabilir. İyice araştırın. 10’ar dakikalık görüşme süreleriniz var, sürekli hasta geliyor. Ve ağır vakalar. Nevrotik, patolojik davranışlar… PDR özünde daha pozitif, daha gelişimsel bir alan.

  Kendinizi ve ne istediğinizi daha iyi anlamak için iyice araştırınız. Psikolojiye gittiğinizde mutlu olacağınız kesin mi? Ya da “klinik psikolog” karizmasına kapılmadan, gerçekten obsesif, patolojik bozuklukları olan insanlarla mı çalışmak istiyorsunuz, yoksa PDR alanında yani önleyici danışmanlık, psikolojik sorun doğmadan önce onu engellemek üzerine çalışmak mı istiyorsunuz? Bunların ve daha fazlasının cevabını iyice araştırınız.

  Selamlar, gönül ferahlığı dileriz size…

  1. Duygu diyor ki:

   Mesajıma cevap verdiğiniz için çok teşşekür ederim. Dediğinize katılıyorum eğer ekmeğim parasını meb’de çalışacaksam ordan alıcaksam o da güzel bugün yüzbinlerce insan dışarıda Allah’a şükredip artık MEB’ de de rehber öğretmeni olarak çalışmalıyız. Ama bir pdr ci olarak kendimi de geliştirmeliyim belki kısmet klinik psikolojisi olamasam bile çok güzel farklı alt dalları var inş evlilik danışmasını olarak ya da daha güzel bölümlerde var onlar üzerinde yüksek lisans yapabilirim. Tekrardan çok teşşekürler , saygılarımı sunurum saygılarımı sunuyorum.

 54. Duygu diyor ki:

  Sizce ne yapmayalım yani öğretmen olarak atanıp hem çalışıp hem okumalımıyım yoksa mezun olduktan sonra hemen mi yüksek lisans yapmalıyım ayrıca yüksek lisans yaptım diyelim daha sonra tekrar KPSS ye mi giriliyor yardımcı olursanız severim çünkü 2 yılım kaldı ve ben hastahanelerde çalışmak istiyorum lütfen bilği verirseniz sevinirim.ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER..

 55. Duygu diyor ki:

  Merhaba ben pdr okuyorum ve şu an 2.sınıftayım .pdr hakkında şüphelerim var sanki bana psikoloji pdreden daha üstünmüş gibi geliyor.Ben 2 yıl sonra öğretmen olmak istemiyorum yüksek lisans yapmak istiyorum hastahanelerde çalışabilmek için 1.sorum mezun olduktan sonra hastahanelerde çalışabilirmiyim KPSS girip çalışırsam psikolojik danışman olarak mı? 2.sorum klinik psikoloji yaparsam 2 yıl mı yoksa 3 yıl mı klinik psikolojisinde yüksek lisans yapmak zor mu.

 56. ceren diyor ki:

  Merhaba abdullah bey klinik psikoloji yüksek lisansı yaptıktan sonra hastanelerde psikolog olarak çalışılabileceğini söylemişsiniz peki bunun yüzdesi ne kadar yani mesela iş alımlarında psikoloji okuyanlar bizden daha mı avantajlıdır yüksek lisansı yaptıktan sonra bir engel var mı önümüzde?

  1. Abdullah diyor ki:

   Merhaba,

   Klinik Psikoloji yüksek lisansı yaptıktan sonra Psikoloji mezunlarına yasal olarak bir ayrıcalık tanınma hakkı yok, ancak özellikle özel kurumlarda bu tercih yöneticinin insiyatifine kalmakta. Bazıları uygulama dersleri de aldığı için PDR mezununu öncelerken, bazıları daha kuramsal temeli olan Psikoloji bölümü mensubunu seçmektedir.

 57. can diyor ki:

  Pedagog olmak için pdr mi okumak lazım ? Yardımcı olursanız sevinirim. Çünkü bu konuda hakkında hiç bir yerden bilgi edinemiyorum

  1. Abdullah diyor ki:

   Pedagog olmak için şu anda ülkemizde lisans düzeyinde program yok Can bey, PDR mezunu olunca pedagog olamıyorsunuz.

 58. ELİF diyor ki:

  merhaba.paylaşımınız çok güzel. ben bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum. pdr okumak istiyorum ama öğretmen olmak değil çocuk esirgeme kurumu veya rehabilitasyon merkezleri gibi bir yerde çalışmak istiyorum.ama kaygılarım var, o kadar çok pdr okuyan var ki ben mezun olana kadar bu iş olanaklarının önü kapanır mı sizce??

  1. Abdullah diyor ki:

   Merhaba Elif, kaygınızda haklısınız, ancak bölümü tercih eden sayısı çok olmakla birlikte, yeni açılan iş sahaları da oldukça fazla. Aile bakanlığı, gençlik bakanlığı vb birçok bakanlık artık PDR’ci istihdam etmeye başlıyor. İlerde özel sektör de gelişecek muhtemelen. Yani kaliteli yetişirseniz sıkıntı yaşamazsınız. Ama yine de tüm boyutlarıyla inceleyin, okul psikolojik danışmanından bilgi alın ve öyle tercih yapın.

 59. esra diyor ki:

  ben sosyoloji son sınıf öğrencisiyim pdr üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum ama öğretmen olmak istemiyorum psikolojiye daha meraklıyım kafam çok karışık yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler…

  1. elif diyor ki:

   alan talanına hayır!

  2. Abdullah diyor ki:

   PDR üzerine yüksek lisans yapma şansınız yok diyebiliriz, çünkü artık PDR çok fazla mezun veriyor ve bölüm, kendi mezunlarını istihdam etmekten bile aciz kalmak üzere…

 60. merve diyor ki:

  adalet bakanlığına bağlı olarakta çalışma imkanımız old. sanıyorum nerlercde ve saat kaç aralığında çalışıyoruz birde maaş durumu ,tatilleri hakkında bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürlerr…

  1. Abdullah diyor ki:

   Adalet bakanlığına KPSS puanıyla atanabiliyorsunuz. Normal memur gibi çalışıyorsunuz ve yaklaşık 2000 bin lira alıyorsunuz. Yıllık ilk on yıla kadar 20 gün, sonrasında 30 gün izniniz var. Birde MEB bünyesinde çalışırken, part time olarak mahkemelerde görev yapabiliyorsunuz. Onun da gündüz seansı 70, akşam seansı 120-130 lira civarında bir ücreti var.

 61. tayyibe diyor ki:

  Merhaba. Benim meslekte ilk yılım bi lisede gorev yapıyorum fakat okulların pek bana göre olmadığını anladım:/ şimdi pedagog olarak çalışmaya devam etmek istiyorum fakat okuldan nasıl gecegimi bilmiyorum:/ yardımcı olursanız sevinirim

  1. Abdullah diyor ki:

   Merhaba, pedagog olarak derken neyi kastediyorsunuz? Nerede pedagog olarak çalışmak istiyorsunuz?

 62. Sevde diyor ki:

  Merhaba paylaşım için teşekkürler. Sizce psikoloji mi okumak daha yi PDR mi ? Ayrıca psikoloji okuyan biri tıpkı pdr mezunları gibi okullarda rehber öğretmen olabilir mi? Psikoloji ve PDR’nin tek farkı pdrcilerin psikolog olamaması mı ?

  1. Abdullah diyor ki:

   Merhaba, böyle bir soruya direk cevap vermek doğru olmaz. İyice araştırıp, sizin için hangisinin doğru olacağına karar veriniz.

   Psikoloji okuyan biri formasyon aldığı takdirde, 4. öncelikli olarak rehber öğretmen kadrosuna atanabilir. Hayır, PDR ve Psikoloji alanlarının temel farkı, PDR’nin eğitim ve pozitif (gelişimsel) psikoloji ağırlıklı, Psikolojinin patoloji ağırlıklı çalışmasıdır.

 63. ece diyor ki:

  ben pdr düsünüyorum ama ögretmen olmak istemiyrum
  bu konuda farklı farklı görüşler var internettede sitelerin söylemleri farklı
  yüksek lisans yapınca psikolog olabilirmiyim
  kendi işyerimi acabilirmiyim
  özel sektörde ne gibi iş imkanlarım var
  özel şirketlerde mesleğimi yapabilirmiyim

  1. Abdullah diyor ki:

   Klinik psikolojide yaparsanız psikolog olabilirsiniz. Psikolog olmak istiyorsanız Psikoloji bölümüne gitmeniz daha doğru olabilir.

   Kendi işyerinizi açmakla ilgili 22. cevaba bakınız.

   Özel sektörle ilgili de metnin tamamını okursanız cevap bulabilirsiniz.

   Ayrıca okul PDR servisinden bilgi alabilirsiniz.

 64. Tubaa diyor ki:

  Alan öğrencileri ve PDR okumak isteyip de iş alanlarını merak edenler için çok iyi bir çalışma olmuş.
  Bilgilendirme için teşekkürler. Emeğinize sağlık.

  1. Abdullah diyor ki:

   Biz de size kıymet bilenlerden olduğunuz için teşekkür ederiz hocam :)

 65. Abdullah diyor ki:

  Eklemeniz için teşekkürler Vahdet bey, ben de onu söylemeye çalıştım ama böyle daha açık oldu. Zaten Klinik Psikolog oluyorlar o zaman, “Psikolojik Danışma” adıyla merkez de açabiliyorlar hastanelerde de çalışabiliyorlar.

 66. vahdet diyor ki:

  Abdullah bey : PDR’ciler hastanelerde klinik Psikolog olarak çalışabilir. Ama klinik psikoloji yüksek lisans yapma şartı aranıyorr..

  1. Büşra diyor ki:

   ama bu da çok zorrrr

  2. Abdullah diyor ki:

   Vahdet bey, klinik psikoloji yüksek lisansı yapan kişi otomatik olarak zaten “klinik psikolog” ünvanıyla anılıyor. Bu durumda sadece hastanelerde çalışma değil, özel psikolojik danışma ofisi de açabilirler. Ancak P.D. olarak tanımlanmadıkları için bu noktayı belirttim.

 67. Abdullah diyor ki:

  16. sorunun sahibi Ahmet bey; Evet, özel bir kurumda kurucusu klinik psikolog veya psikiyatr olmak kaydıyla psik. danışman olarak görev yapabiliyoruz ancak Psikolojik Danışma merkezi adıyla bir kurum kuramıyoruz. Yüksek lisans yapmadan da bunu yapabilirsiniz, ünvanınız Psikolojik Danışman olur. Yüksek lisans yaparsanız Uzman Psikolojik Danışman olarak işinizi yaparsınız. Fark bu.

  17. sorunun sahibi Merve hanım; şu anki durumda, meslek liseleri de dahil, her türdeki liseden PDR’yi kazanabilirsiniz. TM 3 puan türünden gerekli puanı almak şartıyla.

  18. sorunun sahibi Ayşe hanım; PDR’ciler hastanelerde Psikolog olarak çalışamazlar.

  19. sorunun sahibi Nilden hanım; kendi danışma merkezimizi “Eğitim ve Danışmanlık” firması şeklinde açabiliyoruz, Psikolojik Danışma merkezi adıyla açamıyoruz.

 68. Abdullah diyor ki:

  Büşra hocam, mevcut durumda yapamıyoruz.

 69. busra diyor ki:

  Pdr okuyorum ve rehberlik öğretmenliği disinda baska alanlara yönelmek istiyorum. Devlet hastanelerinde psikolog olarak çalışabiliyor muyuz. Internetten yaptığım araştırmalarda farklı şeyler soylenmekte. Bu konuda kesin bir bilginiz mi var mi ?

 70. nilden diyor ki:

  Kendi danışma merkezimizi açabiliyor muyuz ? Bunun için ne gerekli???

 71. ayşe diyor ki:

  pdr mezunlarının hastanelerde psikolog olarak çalışma şartları neler, yüksek lisans gerektiriyor mu?

  1. vahdet diyor ki:

   Ayşe hanım :PDR’ciler hastanelerde klinik Psikolog olarak çalışabilirler. Ama klinik psikoloji yüksek lisans yapma şartı aranıyorr..

 72. eeelif diyor ki:

  pdr okumam için hanqi liseye gitmeliyim?????

  1. mervee diyor ki:

   Pdr için herhangi özel bir lise yok. Fen lisesi ve teknik liseler dışındaki liselere gidebilirsin çünkü eşit ağırlık (TM) bölümünü seçmen gerekiyor. Bu bölümü seçebileceğin liselere gidebilirsin

 73. Ahmet diyor ki:

  Merhabalar, Benim öğrenmek istediğim bir PDR mezunu özel bir kurumda psikolojik danışmanlık yapabilir mi? Sınırlarımızı bildiğimiz sürece (klinik bir vaka geldiğinde klinik psikoloğa yönlendirmek gibi) yapmamıza engel bir şey var mı yoksa yüksek lisans şart mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 74. Abdullah Yalnız diyor ki:

  Kreş açabiliriz, ancak okul öncesi öğretmenine de gereksinim oluyor.

  Hastanelerde çalışamıyoruz.

  Üniversiteler, PDR birimleri için ayrıca alım yapıyorlar.

  Evet hocam, İK biriminde ya da reklamcılık sektöründe, kendimizi yetiştirdiğimiz takdirde çalışabiliyoruz.

 75. esra çöpoğlu diyor ki:

  pdr mezunları şirketlerin insan kaynakları bölümlerinde yada reklamcılık sektöründe çalışabiliyor mu?

 76. Hatice diyor ki:

  Bir şey daha , üniversitelerin PDR birimlerinde çalışabilmek için ne yapmamız gerekiyor?

 77. Hatice diyor ki:

  Devlet hastanelerinde çalışma imkanı var mı Pdr mezunlarının?

 78. mrvs diyor ki:

  pdr mezunları kreş açabiliyor mu bununla ilgili detaylı bilgisi olan varmı arkadaşlar ? şimdiden teşekkürler

 79. canan diyor ki:

  çok teşekkür ederiz araştırmalarınız için.Benimde kızım Ege PDR ye yerleşti inşallah herkes için hayırlısı olur.Allah hiçbirinizin emeğini boşa çıkarmasın.

 80. pdr günlük diyor ki:

  arkadaşlar pdr mezunları yüksek lisans yapmadan pedogog olabiliyor mu.. şimdiden teşekkürler..

 81. Benzer diyor ki:

  Ben pdr 1. Sınıfta okuyorum bizim devlet hastanelerinde çalışma olanağımız kalktı mi

 82. gizem diyor ki:

  pdr mezunları olarak devlet hastanelerinde çalışma şartlarımız neler? tam olarak öğrenmek istiyorum sanırım sadece lisans eğitimi yeterli olmuomuş.

 83. meryem diyor ki:

  gerçekten çok güzel bir paylaşım..ellerine sağlık :)

 84. Ersin diyor ki:

  kreeş anaokulu açabiliyoruz arkadaşlar…

 85. çiğdem diyor ki:

  Benim öğrenmek istediğim bir şey var.Anlaşılan bu konuda iyi bir araştırma yapmış güzel bir metinle karşımıza gelmişsiniz.Ben kreş,anaokulu gibi bir yer açmak istiyorum.Bunun yanın da inanılmaz bir şekilde pdr okumak istiyorum.Yeni öğrendiğim bilgiye göre pdr mezunu olunca öyle bir hakka sahip olamıyormuşuz.Bu bilgi doğru mu,
  siz bu konuda bir şeyler biliyor musunuz?

 86. frt diyor ki:

  güzel paylaşım.. teşekkürler

 87. 7uce diyor ki:

  Bir kaç gundur nerelerde calısabiliriz kosulları nelerdir dye dusunup forum sitelerinde dolanıyordum ki bu paylasımı gordum cok güzel faydalı bi paylasım arastırma ve bilgilendirme için tesekkürler..

YORUM YAZ