OSMAN AZAD KAZAN

OSMAN AZAD KAZAN

1440 Demek ..

1440 Demek..

  Coğrafyamızın mevcut durumu ortadayken ve psikolojik hizmet ihtiyacı karşılayamazken  alınmış bir karar ile neyin amaçlandığını çözmeye çalıştım. Bir süre değişik mecralarda fikir alışverişinde bulunduk fakat alınan kararın elle tutulur bir yanını yakalayamadık.

  “Bu karar ne?” sorusu zihni kurcalıyor biliyorum ama yazının sonunda kararın ne olduğu, neye mal olacağı anlaşılacaktır diye ümit ediyorum. Tank ve tüfekle bir nesil büyüyor, silah sesleriyle uyanıyor ve çığlıklarla irkiliyor. Bu travmaları çocuklar gelişim dönemleri içerisinde yaşıyor, oyunlar oynayamadan nedenini bilmediği bir durum içerisinde köşeden köşeye sürükleniyor. Belki kimse görmüyor ama olmadığı anlamına gelmiyor. Aynı nesil bir başka bölgemizde tacizlere maruz kalarak kişilik geliştiriyor, belki bazen fark edilmiyor lakin yine olmadığı anlamına gelmiyor.

Evet benim gördüğümü yani bu tehlikeyi inanıyorum ki ilgili herkes görüyor. Görüyor ama bu sorunların giderilmesinde neden daha fazla çaba harcanmıyor? Nitekim harcanacak çaba psikolojik desteğin yaygınlaşması açısından harekete geçmek ama neden duraksama yaşanıyor? Her defasında ayrı bir sorun ile PDR alanı sürekli cebelleşiyor, çözüm arıyor.

Çok değil birkaç yıl önce “açık çok, farklı alanlardan alım gerekiyor” diye açıklamalar yapan ve bir dönem farklı alanlardan PDR atamaları yapan makamlar hizmeti veren alanın kendi mezunları varken ihtiyacın önemli bir kısmını karşılayabilecekken neden atama kontenjanını kısıtlı tutuyor?

Aslında hayli soru sorulabilir. Çünkü 1440 demek PDR alanının tüm bu sorunlara karşı verdiği emeği görmezden gelmektir ve bireyin ruh sağlığına karşı tutumun göstergesidir. Hizmet adına çalışmalar yapmak ve mesleksel gelişimi büyütmek varken bu tür sorunlarla uğraşmak zamandan harcamaktır kimi zaman kaliteyi de düşürmektedir. Sözün özü coğrafyamız ve bölgelerimiz bu desteğe ihtiyaç duyuyor, bunu görmek yetmiyor ve önceden açıklanan 10.000 atama kontenjanının gerekliliği ile alan mezun verdikçe ihtiyacın karşılanması gerekiyor. Mezunların atanamaması demek ihtiyacın olmadığı anlamına geliyor, fakat önemli ölçüde ihtiyaç bulunuyor.

 

Bazen geri dönüşü olmayan olaylar, durumlar boy gösteriyor sevgili okur. Çocukluk dönemindeki her travma ileride onu bekleyen çeşitli zorluklara kapı aralıyor. Yarınlarımıza sevgi bırakmak, bırakamıyorsak onarmak varken görmezden gelmek büyük haksızlıktır. Bu haksızlığın daha fazla çoğalmaması isteği ile, umuduyla hoşçakalın.

Osman Azad Kazan

osmanazad@dergipdr.com

 

Bu yazı toplam 1830 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.