Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'le Röportaj...

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'le Röportaj...

Türkiye eğitimde yeni bir döneme başlıyor… Peki, 2011-2012 Eğitim yılının stratejisi nasıl belirlendi? Öğrencileri hangi yenilikler bekliyor? Teknolojiokullarda nasıl kullanılacak? Eğitimde öğretmen açığı nasıl kapanacak? Atanamayan öğretmen adaylarına müjde var mı? Tüm bu soruları Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer TRT Haber’e değerlendirdi…

Nasıl Bir Milli Eğitim Hayal Ediyorsunuz?

Çocuklarımızı soru soran sorgulayan bir kişi olarak yetişebilecek bir müfredata ihtiyacımız var. Dünyadaki gelişmelere ayak uyduran öğrenciler hayal ediyoruz.

Öğretmenlerimiz için de kendini dünyanın gelişimine ayak uyduran kişiler olmasını istiyoruz. Eğitimde eksiklerimiz olabilir. Ancak bu eksikliklerin öğretmenler tarafından doldurulabilir. Biz bu ülkede en iyileri öğretmen yapmalıyız diye düşünüyorum.

Eğitim Teknolojisi Noktasında Hangi Noktadayız?

Mali kaynakların idareli kullanılması esastır. Mali kaynakların nereye harcanacağı için bir plan çıkarıldı. Derslik ihtiyaçlarımız çok fazla olduğu için başka projelere kaynak ayırmak çok ön plana gelmedi. Ama artık farklı yatırımları da düşünecek duruma geldik. Akıllı tahtalar için ikinci dönem itibariyle bazı illerde ve bazı sınıflarda çalışmalar tamamlanacak.

Öğretmen Mesailerine Yeni Düzenleme Geliyor mu?

Öğretmenlerle ilgili bir çalışma yapıyoruz. Ancak dedikodular dolaşıyor. Benim ağzımdan çıkmayan bir söze inanmasınlar.

55 Bin Atama Olacaktı, 40 Binde Kaldı Yine Alım Olacak mı?

150 bin civarında öğretmene ihtiyaç var. Bu bütçeye 4 – 4,5 milyar TL yük getiriyor. Hükümetin tahsis edeceği kaynaklarla yetinmek zorundayız. 55 bin Milli Eğitim Bakanlığının talebiydi. Hükümet toplu olarak memurları belirlerken milli eğitime 40 bin öğretmen verildi. Bunlar dışında ek kadro alamadık.

Mezunların fazlalığıyla ilgili bir çalışmanın olup olmadığı sorusuna Bakan Dinçer, “Dışarıdaki kişilerin farklı sektörlerde iş bulmak için gayret sarf etmeli. Özellikle Fen-Edebiyat mezunları kendileri için alternatifleri olduğunu bilmeleri lazım.”

Bu sene öğretmenlik başvurusu yapacaklara hangi alanlarda ihtiyaç olduğu duyurulmuş ve tercihler ilk defa yardımcı olunmuştur.

Transfer Düşünüyor musunuz?

Biz dışarıdan ve eğitim alanından olmayan kişileri atayacağız diye bir karar almadık. Bu yanlış anlaşıldı. Devletin içerisinden daha başarılı ve profesyonel olanların Milli Eğitim’e çekilmesi planlanıyor.

Ayrıca yine öğretmen olmayan hiç kimse ek ücreti almayacak. Ancak fazla mesai ve tazminat hakları varsa bunlardan yararlanacaklar. Müdürlük sınavı gibi bir planımız yok. Müdürlük sadece ek göstergelerini arttıran görev olmaktan çıkıyor. Ateşten gömlek olacak. Başarılar ortaya konulan hedeflerle belirlenecek.

Güneydoğu İle İlgili Projeleriniz Nelerdir?

Tunceli’de kocasını seyreden bir öğretmenimiz şehit edildi. Terör örgütü kendilerine değer verilmediğini söylüyorlar. O şehit öğretmen bunlar için oraya gitmişti. Biz öğretmenlerimizle ve Milli Eğitim camiamızla onların makus tarihini yenmek için çalışacağız. Özel proje şunları yapacağız bunları yapacağız değil o bölgedeki çocuklarımıza sahip çıkacağız. Bundan daha büyük proje olmaz kanaatindeyim.

TRT

Bu haber toplam 2728 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.