OSMAN AZAD KAZAN

OSMAN AZAD KAZAN

Psikolojik Danışma Süreci ve Etik Kurallar

Psikolojik Danışmada Etik

  Birçok yerde psikolojik destek için başvurular artıyor,  ihtiyaç hizmeti bekliyor ve başvuru yapılıyor, randevu alınıyor sonrasında kişi kendini bekleme salonunda buluyor..  Tabii ki çevresel, siyasal nedenler ya da genetik faktörler sayının artmasında etkin faktör, fakat rağbetin artması birazda mesleğin toplum nezdinde güven kazanmasından kaynaklanıyor. Şayet geçmişe baktığımızda psikolojik desteğe karşı insanlığın tutumunu rahatlıkla görebiliyoruz. Halk gözünde gidilmesi “yanlış” düşünceleri psikolojik hizmetin amacına ulaşmasını, “topluma yarar” ilkesini gerçekleştirmesini yavaşlatsa da mesleki çaba bu tabuları yıkmışa benziyor. Artık insanlar güveniyor ve bu desteği almayı istiyor. Kazanılan güven büyük ölçüde mesleki etiğe uygun hareket etmenin faydalarından oluşuyor..

Etik

 Yunanca da “ethos” yani  “töre” anlamına gelen etik bir durumun ahlak çerçevesi ile ilgilenmektedir. Etik ve ahlak tamamen aynı olmamasına rağmen coğrafyamızda çoğu kez aynı anlamda kullanılmaktadır. Etik ve ahlakın farklı içerikler taşıdığı aşikardır; “ahlak” yöresel, töresel çerçeve ile ilgilenirken, “etik” evrensel bir hal ile yargılayıcı ve sorgulayıcıdır. Her mesleğin bir etiği söz konusudur ve mesleğe göre çeşitlilik göstermektedir.. Etik çeşitlilik gösterse bile ortak amaç dürüst ve tarafsız bir biçimde adaletli olmaktır.

  Psikolojik danışmada da mesleki etik kurallar mevcuttur. Bu kurallar psikolojik danışma elemanlarının sorunlar ile karşılaşması halinde yardım sağlayacak niteliktedir.

Kurallar şu şekildedir:

  1. Danışman yetkin olduğu alanda hizmet vermelidir. Welfel bu konuda “Etkili müdahaleler kullanmada yeterli bilgi, beceri ve yargı gücüne sahip olunmalı.” Görüşünü bildirmiştir.
  2. Danışman sürece başlamadan önce danışanı kurallar hakkında bilgilendirmelidir.
  3. Süreç esnasında paylaşılacak her durumun gizliliği sağlanmalı, danışan ile terapötik bir ilişki kurulmalıdır.
  4. Psikolojik danışma sürecinde oluşturulan test, not ya da diğer görüşme kayıtlarını danışman  herhangi bir kuruma vermek zorunda değildir. Danışmandan onay alınmadıkça veriler ele geçirilmemelidir.
  5. Danışman psikolojik danışma sürecinde dürüst tavırlar sergilemelidir.

6-Danışman, danışanın durumunu duygusal bir bağa dönüştürmemelidir. Nitekim danışan ile duygusal yahut cinsel ilişkiye girilemeyeceği etik kurallar kitapçığında açıkça belirtilmiştir. Bu bağlamda Carnevale “Bir danışmanın danışanıyla işleye bileceği en büyük günahlardan biri onu yaralanabilir durumdayken sömürmektir. Bu durum danışana geri dönülemez bir şekilde asla bir daha yaralanabilir olmamayı öğretebilir. Bu daha sonra bir daha sevmeme ya da sevilememeye dönüşebilir.” Uyarısında bulunmuştur.

  1. Danışman tarafsız ve adaletli olmalıdır ve danışana din, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeksizin psikolojik hizmeti vermeye özen göstermelidir. Unutulmamalıdır, sosyal ya da genetik farklılıklar hizmetin verilmesine engel değildir.
  2. Danışman, psikolojik danışma hizmeti için ücret belirlemek durumunda kalacaksa danışanın bütçesi göz önünde bulundurulmalıdır.
  3. Psikolojik danışman, danışanından “hediye” yahut benzeri başka maddi varlık isteyememektedir, kabul etmemektedir. Bu durum süreçteki iletişim sağlığı adına oldukça önem arz etmektedir.
  4. Danışman model olacak davranış çerçevesi ile hareket etmelidir.
  5. Psikolojik danışman başka meslektaşlarının da etik kurallara uygun hareket etmesini istemektedir. Etik çerçeveler konusunda olumsuzluk görüldüğü taktirde durum gerekli makamlara danışman tarafından bildirilmelidir.

Mesleki kalite açısından da önemli olan bu kurallara her danışman önem vermektedir ve uymak hususunda çaba göstermektedir.

Mesleki gelişim:

Psikolojik danışman güncel mesleki bilgilere göre sürekli kendisini geliştirmektedir, seminer ya da konferanslar ile hatta türlü etkinlikler yardımıyla toplumu bilgilendirmektedir. Etkileşim güncel bilgiler doğrultusunda şekillenmektedir. Bu etkinlikler esnasında aktarımda belli kurallara uyulmaktadır.

Süreç ve Amaç:

  Psikolojik danışma sürecinde danışanın güvenini kazanarak psikolojik sağlığın güçlendirilmesi amaçlanmakta ve danışanın kendisini gerçekleştirmesi beklenmektedir. Süreçte danışman kendi düşüncesi ile uyuşmayan danışan düşüncesi varsa saygı göstermektedir. Bu durum süreçte yakalanacak başarı adına önem sağlar niteliktedir. Danışanın başka bir psikolojik destek aldığı ortaya çıkarsa meslektaş ile fikir alışverişinde bulunulmaktadır ve sürecin pozitif seyri bu sayede hızlandırılmaktadır. Psikolojik danışmada yararlı olmak ilkesi ile hareket edilmektedir, bu bağlamda gerekecek tüm planlamalar danışman tarafından titizlik ile hazırlanmaktadır.

 

Osman Azad Kazan

                                                                                                                          

Bu yazı toplam 10405 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum