OSMAN AZAD KAZAN

OSMAN AZAD KAZAN

Psikolojik Danışma Süreci ve Psikoterapi

Psikolojik danışma süreci ve psikoterapi nedir? On yıllardır toplumun ruh sağlığının korunmasında önemli rol oynamış psikolojik danışma kuramları gün geçtikçe çoğalmaktadır. Kimine göre çevresel faktörler kimine göre bilişimsel süreçler toplumun ruh halini gittikçe sarsmıştır. Fakat adını ne koyarsanız koyun, nasıl nitelerseniz niteleyin psikolojik ihtiyacın artması yadsınamaz bir gerçektir.  Okullarda, şirketlerde ve resmi kurumlarda bu hizmet verilirken son olarak mahallelere aile danışmanlarının yerleştirilmesi düşünülmektedir.

Peki ama nedir bu psikolojik danışma?

İlk önce geçmişe bir bakalım..

 1. yüzyılın sonlarında Amerika Birleşik Devletlerinde yayılmaya başlayan hizmet, ülkede yaygın halini 20. Yüzyılda almıştır. Türkiye’de psikolojik danışma hizmeti 1950’li yıllarda Türkiye-ABD ilişkileri çerçevesinde olgunlaşıp okul, adalet, sağlık ve endüstri gibi kurumlarda yaygınlık göstermeye başlamıştır. 1959 yılında İstanbul ile İzmir’de RAM merkezleri açılsa da sonrasında gelişen teknolojinin yanında değişen aile yapıları ve çok kültürlülük bu hizmete olan talebi daha da arttıracaktır.

Psikolojik danışma sürecinde ne hedefleniyor? Psikolojik danışma sürecinde, danışana kendi karar verme mekanizmasının olduğu ve bunun kullanılması gerektiği hatırlatılmaya çalışılır. Bu süreçte sorunlar değil bireyler ele alınır ve zihinsel, duygusal ve davranışsal zorluklar ortaya çıkarılmaya çalışılır. Kişilik değişmesinin gerçekleştirilmesine yardımcı olunur. Bu bağlamda Lewis (1970) bu süreci, danışanın davranışlarını kontrol ettiği, değiştirdiği ve sonuçta istediklerine ulaştığı  süreç, ifadesiyle dile getirmiştir. Psikolojik danışma çoğu kez kısa bir süreçtir. “Bu süreç nasıl başlıyor ve nasıl devam ediyor?” dediğinizi duyar gibiyim… Danışan ve danışmanın ilk görüşmesiyle başlamaktadır. Ve beş basamakta gerçekleşmektedir. Hadi bu basamakları sıralayalım..

Danışman:

 • Danışan ile kaynaşma ve süreci başlatma,
 • Problemi tanımlama,
 • Danışanın ihtiyacını teşhis etme,
 • Vakaya uygun öneriyi uygulama,
 • Değerlendirme beş maddesi ile süreci yönetmektedir.

Bu süreçte iletişimin gerçekleşeceği oda düzeni önemli bir ayrıntıdır. Danışan karşısında güven kazanmak da bu ayrıntıda gizlidir.  Şimdi basamakları kısa içerikler ile açıklığa kavuşturalım..

Danışan ile kaynaşma ve süreci başlatma: Danışan ile terapötik ilişki kurulmalı ve bu sürecin olağan bir durum olduğu aktarılmalıdır. “Burada olmamalıyım” hissi danışandan uzaklaştırılmalıdır.

Problemi tanımlama: “Danışan sürece neden dahil oldu? “ sorusu bu basamakta şekil bulmakta ve nedenler kendini göstermeye başlamaktadır.

Danışanın ihtiyacını teşhis etme Sorunun içeriği anlaşılmaya çalışılmaktadır.

Vakaya uygun öneriyi uygulama Danışan ne konuda zorlandığını anlamaya başlamaktadır. Düşüncelerini daha rahat anlatmaktadır ve gelişme  gerçekleşmektedir.

Değerlendirme Bu basamakta amaçlanan nokta sonucun başarı sağlayıp, sağlamadığını gözlemektir. Süreç bu şekilde olgunlaşıp, biterken gelin şimdide psikoterapi’ye bir göz atalım. psikolojik yardım Psikolojik danışma sürecinde teşhis edilen sorunlara çözüm bulmak adına uygulanan tekniklere ve bu sürece psikoterapi adı verilmektedir. Psikoterapi denilince akla Sigmund Freud gelse de günümüze kadar çeşitli kuramlar ve teknikler gelişmiştir bu anlamda sürece geçildiğinde sorunun çözümü adına en yakın teknik seçilerek başlanmaktadır.  Amaç danışanda kendi seçimlerini tekrar kendi verebilme durumunu geliştirmektir. Sadece bozukluk değil, bağımlılıkta psikoterapi döneminde giderilmeye çalışılmaktadır.  Uzun süren bir süreç olduğu için kronik ya da başka boyuta ulaşan bozuklukların giderilmesi ve ruh sağlığını danışanın yine yakalaması amaçlanır. Giderilmesi hedeflenen bozukluklardan birkaç tanesi şu şekildedir:

 • Obsesif Kompulsif(kaygı bozukluğu)
 • Depresyon
 • Anoreksi
 • Narsisistik Bozukluk

Birçok terapi tekniği vardır demiştik sık kullanılanlardan bir tanesi de Psikanaliz’dir. Diğer sık kullanılan yöntemlerden birkaçı ise şöyledir:

 • Kişiler arası terapi
 • Aile terapisi
 • Grup terapisi

Kısa tanımlar ile birkaç tekniği açıklayalım..

Kişiler arası terapi Çevrenizdeki insanlar ile ilişkileriniz üzerinde durularak düzeltilmek amaçlanmaktadır.

Aile terapisi Aile bireylerinin iletişimleri arasındaki sorunlara çözüm aranmaktadır.

Psikanaliz Geçmişin mevcut duygulara etkisi incelenmektedir.

Grup terapisi Benzer bozukluk taşıyan kişileri bir araya getirerek etkileşim kurmaları amaçlanmaktadır. Evet sevgili okur, durum en kısa hali ile bundan ibarettir.. Bilinçli ve ruh sağlığını koruyan, zorda olsa bunu başaran nesillerin durumlarını sürdürmesi dileği ile.. Osman Azad KAZAN  

Bu yazı toplam 6917 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.