OSMAN AZAD KAZAN

OSMAN AZAD KAZAN

Uzun Süreli Evliliğin Şifreleri

OSMAN AZAD KAZAN

Yol beraber yürünecekse zaten güvenmeyi bilmek şarttır.

HİÇ BİTMEYEN TARTIŞMA:

EVLİLİK AŞKI ÖLDÜRÜR MÜ?

EVLİLİK

Evlilik Öncesi

Birçok ilişki karşı cinsin yıkıcı tavırlarıyla sürerken, yıkımı yaşayan tarafın düşüncesi “onu seviyorum” oluyor. Hal böyleyken “olsun onu seviyorum, yapamıyorum” söylemi üzerinden evlilik kararı alınıyor ve hiçbir şey sorgulanmadan yuva kuruluyor. Öncelikle ”sevmek” ve “itaat etmek” kavramlarını ayırt etmek gerekiyor, çünkü sevmek için sağlıklı iletişim ve nezaket ön planda yer alıyor. Yıkım yaşayan ilişkilerin önemli bir kısmında evlilik gerçekleşse de erken boşanma kararı alınıyor.

Bazı araştırmalara göre;  evlilikte bir süre sonra “aşk” kavramının pek önemi kalmıyor. Bunun yerini uyum, iletişim ve iş birliği alıyor. Bu yüzden masaysa oturmadan önce tarafların; mesleklerini, boş zamanlarını ve uyumlarını iyi bilmeleri gerekiyor.

Evlilik ve Şifreleri

Evliliğin bazı anahtar kavramları bulunmaktadır. Bu anahtar kavramlarla doğru kapılar açılırsa uzun süreli evliliğin temeli güçlenecektir. Bu bağlamda anahtarlarımız şu şekilde sıralanabilir; empati, uyum, iş bölümü, iletişim, uzlaşmacı tavır, nezaket ve güven.

 • Evlilik sürecinde tutkulu sevginin yanında empati kurmak, karşı tarafın bağlılığını güçlendirmektedir.  Örnek verecek olursak “ seni anlayabiliyorum, zor olmalı..” ifadesini kullanmak ve gerçekten bunu hissettirmek  iç çatışma yaşayan ya da bir sorun ile cebelleşen eşin yalnız olmadığını hatırlatacaktır.  Bu durum onu hafifletecektir.
 • Evlilik belli amaçları olan ilişkiler sistemidir. Bu amaçlar karşılıklı uyum oluşursa gerçekleşmektedir. Bazı uzun süreli evliliklerde planlanan amaca ulaşıldığı bilinmektedir.. Fakat bu uyumu yakalamayan çiftlerde ve çocuklarında travmalar oluştuğu da görülmektedir.
 • Eşlerin iş bölümü yaratarak yaşamlarını sürdürmeleri gerekmektedir. Aksi, yoğun yük taşıyan eşte yıpranmışlığa ve depresyona neden olmaktadır.
 • Çiftler bazen iş yoğunluğundan ya da başka bir nedenden dolayı pek konuşamamaktadır. Bu durum kronikleşirse ve iletişim kesilirse paylaşılacak pek bir şey kalmayacaktır. Taraflar birinden soğuyacak ve yabancılaşacaktır. Bu durumda erken ayrılık kaçınılmazdır. Aslında yapılacak eylem basittir. Bir örnekle pekiştirecek olursak; “konuşmak ister misin?” yahut “biraz konuşsak mutlu olacağım” cümlelerini kurmak, varsa gizil sorunları ortaya çıkaracak, çözüm bulmak kolaylaşacaktır.
 • Elbet sorunlar olacaktır, fakat yıkıcı tavırlar sergilemek sorunlara asla çözüm bulmamaktadır. Uzlaşmacı pratiklerle sorun ele alınırsa, çözüm bulmak kolaylaşacak, oluşabilecek yıkımlar engellenecektir.
 • Hayatımızın her alanında olduğu gibi evlilikte de nezaket önemli rol oynamaktadır. Teşekkür etmek bir erdemdir ve çiftler birbirlerine teşekkür etmeyi bilmelidir. Uzun süreli evliliklerde bu eylemin başarıyla gerçekleştiği görülmektedir.
 • Yol beraber yürünecekse zaten güvenmeyi bilmek şarttır. Desteğe ihtiyaç duyulan konularda  “sana güveniyorum” diyebilmek ve bunu gösterebilmek evliliğin uzun sürmesine katkı sağlayacaktır.

Bazı altın kelimeler şu şekildedir:

 • Sana katılıyorum.
 • Çok yoruldun, gerisini ben hallederim.
 • Başaracaksın.
 • Kesinlikle.

 

Bu yazı toplam 3231 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.