• BIST 98.772
 • Altın 219,163
 • Dolar 5,5794
 • Euro 6,4199
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 14 °C

Dergi p.Dr. Okul Temsilcisi Ne İş Yapar?

Dergi p.Dr. Okul Temsilcisi Ne İş Yapar?
Okul temsilciliği zor mu? Vakit alıyor mu? Yorucu mu? Temsilci olana ne gibi artıları olur? Bu soruların ve daha fazlasının cevabı yazımızda…

p.Dr. Kitap & Dergi p.Dr. Okul Temsilcisi

Ne İş Yapar?

1) p.Dr. Okul Temsilcisi olmak için bize whatsaptan hızlıca ulaşabilirsiniz.

Ancak p.Dr. Okul Temsilcisinin ne gibi çalışmalar yaptığını öğrenmek, p.Dr. Okul Temsilciliği yapmanın avantajlarını görmek ve talip olunan sorumluluğu tam olarak fark etmek için lütfen bu metni sonuna kadar okuyunuz.  

WhatsApp İletişim Hattımız 

(7/24 bize whatsaptan yazılı olarak veya sms yoluyla ulaşabilirsiniz. Ancak lütfen acil durumlar dışında arama yoluyla iletişim kurmayınız)
0545 5 737   737 
0545 5 PDR PDR

Ayrıca dilerseniz sitemizin sol üst köşesinde yer alan “p.Dr. Okul Temsilciliği Başvuru Formu” nu da doldurabilirsiniz. Formu dolduran arkadaşımızın detaylı bilgileri bize ulaşıyor ve inceliyoruz. (Formu ard arda 2 kez doldurduğunuz halde sistem hata veriyorsa vakit kaybetmeyiniz.) 

p.Dr. Okul Temsilcileri Güncel Listesi İçin Tıklayınız

2) Ardından temsilciliği talep eden arkadaşımızla telefon/mail yoluyla görüşüyoruz. Değerlendirme kriterlerimizi karşılıyorsa, temsilcilik işini yapabileceğine dair kendine inanıyorsa, sunum ve organizasyon becerileri iyiyse, aldığı sorumluluğu yerine getirebilecekse ve istekliyse ona görevi veriyoruz.

3) p.Dr. Okul Temsilcisi olan arkadaşımız, p.Dr. Kitap & Dergi p.Dr. tarafından hazırlanan eserlerin tanıtımını yapıyor. Bir nevi sınıfa toplu kitap almak şeklinde bir faaliyet yapıyor. Bu nedenle, temsilci olabilmek için eserlerimizin alınmasını zorunlu tutmuyoruz fakat diğer öğrencilere eserlerimizi tanıtacak ve bir anlamda sorumluluk alacak olan Okul Temsilcimizin, önem verip eserlerimizi temin etmesini bekliyoruz. Eserlerimiz kampüslere toplu olarak geldiğinde, kitapyurdu.com sitesinden veya diğer platformlardan çok daha düşük ücretlerle alınabiliyor. Bu nedenle Okul Temsilcimizin, p.Dr. eserlerini kampüs içindeki uygun ücretle satın almasını ve okumasını bekliyoruz. Bu konu önem verdiğimiz ve üzerinde durduğumuz bir durum... 

Çaba harcayan Okul Temsilcilerimize, eserlerimizi ücretsiz olarak vermek isteriz ancak bu uygulama şuan için mümkün görünmüyor. Çünkü yaklaşık 80-100 kadar temsilcimiz var ve herkese hediye gönderdiğimizde, altından kalkmakta güçlük çekeceğimiz bir mali yük ortaya çıkıyor. 

4) p.Dr. Okul temsilcisinin görevi özet olarak; sınıfları (1-2 arkadaşıyla birlikte) dolaşıp eserlerimizi tanıtmak, okuldaki hangi esere toplam ne kadar talep olduğunu belirlemek ve talep miktarını bize bildirmek şeklinde... Bir de eserlerimiz çıktıktan sonra eserlerimizi toplu halde okul temsilcimize gönderiyoruz ve okul temsilcimiz de sınıf temsilcileri aracılığıyla okulda dağıtımını yapıyor.

5) Okul Temsilcimiz, ek olarak "p.Dr. Whatsap Temsilciler Grubuna" da ekleniyor. Her konuda yazılı ve sözlü olarak, p.Dr. ekibi tarafından bilgilendiriliyor. Süreçle ilgili atacağı adımlarda, planlı ve sistemli bir yönlendirme desteği alıyor. Böylece yalnız kalmıyor, ne yapacağını bilememezlik durumu yaşamıyor. 

Temsilci olacağı kesinleşen arkadaşımızı sitemiz dergipdr.com'un "Temsilciler" bölümüne ekliyor ve Okul Temsilcimiz aracılığıyla eserlerin tanıtım sürecini başlatıyoruz. 

Temsilcilik Sürecinde Herhangi Bir Sorun Yaşar Mıyım?

p.Dr. ekibi, 7 yıldır bu şekilde faaliyet yürütüyor ve hiçbir mağduriyet yaşatmadı. Çalışma tarzımızdan dolayı sorun yaşayan herhangi bir meslektaşımız olmadı. Zaten eserlerimizin tanıtım süreci, dönemde 1 kez ve yılda toplam en fazla 2 kez oluyor. Bu nedenle Okul Temsilciliği, temsilcilerimiz için okul derslerini engelleyen ağır bir sorumluluk olmuyor ve kendilerine ekstra yük getirmiyor.

Bizler, PDR bölümü mensubu arkadaşlarımıza güvenen ve onların da güvenini kazanmış bir hareketiz. O nedenle bizden yana, kesinlikle sorun yaşamazsınız. 

Ancak ekibimizden olmadığı halde, bizim adımızı kullanarak maddi-manevi menfaat elde etmeye çalışan kişileri, yasal yollara başvurabilmemiz için lütfen bize bildiriniz. 

Temsilciliği Bırakmak İstediğimde Ne Olur? 

p.Dr. Okul Temsilciliği gönüllü olarak yapılan bir faaliyettir. O nedenle başvuru yapan kişiden herhangi bir maddi talepte bulunulmaz. Benzer şekilde temsilciliği bırakmak isteyen kişi de herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaz. Çünkü sözleşme imzalama veya endişe oluşturacak farklı bir bağlayıcı unsur yoktur.

Ancak Okul Temsilcisi arkadaşlarımızın, bizi zor durumda bırakmamaları ve vicdani olarak sorumlu davranmaları için, aldıkları "p.Dr. okul temsilciliği" görevini ve sorumluluğu en güzel şekilde yerine getirmelerini bekliyoruz. Çünkü onlar başvurduğu ve temsilci olarak belirlendiği için, gelecek yeni temsilcilik başvurularını almıyoruz. 

Okul temsilcimiz, sorumluluk aldığı halde eğer gerekli özeni göstermez ve ihtiyaç duyulan tanıtım çalışmalarını elinden geldiği kadar etkili bir şekilde yapmazsa; kendi üniversitesinde PDR okuyan öğrencilerin eserlerimize kolayca ulaşma fırsatını kaçırmasına neden olur.

O nedenle Okul Temsilcilerimizden talebimiz, ricamız ve beklentimiz; etkili bir tanıtım yapmaya çalışmaları ve bunu başarmak için de p.Dr. ekibinin önerilerine ve yönlendirmelerine kulak vermeleri yönündedir. Ayrıca mümkün olduğunca (sağlık ve diğer acil özel sebepler dışında) dönem ortasında temsilciliği bırakmamaları yönünde oluyor. Bunun yanı sıra, Okul Temsilcimiz elinden gelen tanıtımı yapmasına rağmen eserlerimize ilgi olmayabilir. Bu durum, bizim için kesinlikle sorun değildir. Çünkü bizim için önemli olan "tanıtım için elimizden geleni yapmış olmaktır." Bu anlamda sonuca endeksli bir "başarı" ölçütü belirlemiyoruz, sürecin etkili bir şekilde yürütülmüş olmasına ve tanıtımın gerçekleştirilmiş olmasına odaklanıyoruz. 

Her dönemin sonunda Okul Temsilcilerimize "devam etmek ister misiniz?" şeklinde soruyor ve fikir alış verişi yapıyoruz. 

 p.Dr. Okul Temsilcisi Olmanın Avantajları

p.Dr. Kitap & Dergi, PDR alanında kendi kategorisinde ilk ve tek olan bir organizasyondur. p.Dr. Okul Temsilcisi olan arkadaşlarımıza, mesleki gelişim ve kariyer fırsatı anlamında birçok katkı sunuyoruz. Bunlardan bazıları şöyle;

1) p.Dr. Okul Temsilcileri Buluşması ve Akademik Eğitim Çalıştayı 

(p.Dr. Okul Temsilcilerimizden bir kısmına, yaptığımız buluşmalara davet edilme olanağı sunuyoruz. Eğitim ve çalıştay içeriğinde yer alan konaklama, psikolojik eğitimler ve kültür gezileri gibi faaliyetleri ücretsiz olarak sunuyoruz) 

Ücretsiz Akademik Eğitim Çalıştayına Dair Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

2) Psikolojik Test Eğitimleri 

(p.Dr. Okul Temsilcilerimize ücretsiz test eğitimleri aldırıyoruz) 

Temsilcilerimize aldırdığımız eğitimleri incelemek için tıklayınız. 

3) Yazarlık Yapma ve Makale Yazım Becerisini Geliştirme

p.Dr. Okul Temsilcilerimize web sitemizde ve dergimizde köşe ayırarak, mesleki yazılar yazmasına ortam oluşturuyoruz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızda paylaşım yaparak, sesini duyurma olanağı sunuyoruz. 

Instagram hesabımız için tıklayınız

Facebook hesabımız için tıklayınız

Twitter hesabımız için tıklayınız

4) Sosyal Çevre Kazanma ve Network Edinme İmkanı

(p.Dr. ailesi, yaklaşık 80 kişilik p.Dr. Okul Temsilcisi ve toplamda 200 kişilik p.Dr. Temsilcisinden oluşuyor. Ekibimize katılan temsilciler, tüm illerden ve tüm PDR bölümlerinden arkadaşlar ediniyor. Mezuniyet sonrasına yönelik geniş bir mesleki bağlantı ağına sahip oluyor. Ayrıca kendi kampüsünde çevresi genişliyor, bölüm öğrencileriyle ve hocalarıyla diyaloğa geçiyor.) 

5) PDR Bölümünün En Köklü Öğrenci Ailesinde Yer Alma Olanağı

(p.Dr. ailesi olarak, 7 yıllık birikimimizle, özellikle yayıncılık anlamındaki tecrübemizle ve organizasyon yeteneğimizle, PDR öğrencilerine yönelik gelişimsel faaliyetlerimize devam ediyoruz. Ayrıca PDR bölümü için çalışan birçok yararlı oluşum var. Biz de elimizden geldiğince her türlü oluşumu ve güzel çalışmaları destekliyoruz, ihtiyaç duyduğumuzda onlardan da destek istiyoruz. Bu anlamda kendimizi hiç kimseye alternatif veya rakip olarak konumlandırmıyor; birbirimizi aynı yolda yürüyen arkadaşlar ve bir elin parmakları olarak görüyoruz.) 

Okul Temsilcilerimize

Ücretsiz Aldırdığımız Test Eğitimleri

7 yıllık süre içerisinde, Okul Temsilcilerimize ücretsiz olarak "Aile Danışmanlığı Eğitimi, Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi, Cinsel Terapi Eğitimi, Oyun Terapisi Eğitimi, Psikoterapi Eğitimi, Enneagram Atölyesi" gibi birçok alanda test eğitimi aldırdık. 

İlerleyen dönemlerde p.Dr. Okul Temsilcilerimize "Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Sanat Terapi, Çocuk Resimlerinin Projektif Yorumlanması" gibi konular başta olmak üzere, yine birçok farklı konuda eğitimler aldırmayı planlıyoruz.

eg2.jpg

egitim-001.jpg

p.Dr. Okul Temsilcilerimize; çalışmalarımıza gösterdikleri özen, ailemize verdikleri önem ve tanıtımlar için harcadıkları emek nedeniyle teşekkür mahiyetinde bu şekilde çalışmalar yapıyoruz. 

p.Dr. ailesine temsilci olarak katılmanız, mesleki gelişiminize katkı sağlayacak, sosyal çevrenizi genişletecek, CV'nize artı değer katacak ve hem okulda hem de alanda özel bir yer edinmenizi sağlayacaktır. Okul Temsilciliği; Bölüm hocalarıyla etkin bir şekilde iletişime geçmenize katkıda bulunacak ve yapacağınız sınıf duyuruları gibi etkinlikler hem mesleki gelişiminizi hem de iletişim becerinizi daha da artıracaktır. 

Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi, yılda 1 veya 2 kez düzenlenecek olan "p.Dr. Okul Temsilcileri Buluşması ve Akademik Eğitim Çalıştayı" na ücretsiz olarak katılma fırsatı elde edeceksiniz. (Çalıştay'ın kontenjanı sınırlı olduğundan, katılımcılar, okul temsilciliği yaptığı okulda etkili tanıtım yapan arkadaşlarımız arasından seçilerek belirlenmektedir.)

p.Dr. Okul Temsilciliği’nin size getireceği faydalardan yalnızca birkaçını bu şekilde belirtebiliriz. Eğer bu konuda istekliyseniz, ancak kararsız kaldıysanız detaylı olarak da bilgi verebiliriz. 

Temsilcimizin olmadığı üniversitelerden birindeyseniz, ya da okul temsilci yardımcısı olmak ve okul temsilcisi arkadaşımıza yardımcı olmak isterseniz, WhatsApp yoluyla, başvuru formu yoluyla veya dergipdr@gmail.com üzerinden direkt olarak bize ulaşabilirsiniz. 

p.Dr. Temsilcisi Olursam, Diğer Grupların Çalışmalarına Da Katılabilir Miyim?

p.Dr. ekibi; mesleğimiz için çalışma yapan küçüklü büyüklü her türlü organizasyonu elinden geldiğince destekliyor. Aynı şekilde onlardan da destek bekliyor ve ihtiyaç duyduğunda destek talebinde bulunuyor. 

p.Dr. temsilcisi veya yazarı olan arkadaşlarımız, alanımızla ilgili diğer grupların çalışmalarına da çok rahat bir şekilde katılabilir. Bu konuda "ya bizimle ol, ya da onlarla"  gibi bir yaklaşım sergilemeyiz; çünkü bizim işimiz birlik ve beraberlik içinde olmak. Biz, faydalı olan ve arkadaşlarımızın gelişimine katkı sağlayacak her türlü oluşumun yanındayız, yardımcısıyız. 

PDR alanıyla ilgili yayın yapan birçok sitede ve dergide, zamanında p.Dr. ekibinin içinde yer almış arkadaşlar yazılar yazıyor. 

Bu konuda arkadaşlarımızın her gruba ve çalışmaya yönelik; "ben kimsenin personeli değilim, benim için hangi faaliyet faydalı olacaksa orada yer alırım" biçiminde yaklaşım sergilemesi daha yararlı olacaktır.

Bu bağlamda özet olarak, başka platformlarda veya gruplarda çalışma yürütmek, p.Dr. Okul Temsilcisi olmak için engel teşkil etmemektedir. Ancak p.Dr. Temsilciliği önemli ve asıl iş olarak görülmeli, önem sırasının alt basamaklarında kesinlikle yer almamalıdır. Profesyonel bir organizasyon olan p.Dr. ekibinin, okul temsilciliği yapmak isteyen arkadaşlarımızdan beklentisi bu yöndedir.

Bu haber toplam 6745 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Dergi PDR | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.