NOBEL YAYINCILIK'TAN ANORMAL PSİKOLOJİ VE YETİŞKİN PSİKOTERAPİSİ ÜZERİNE İKİ DEV KAYNAK

NOBEL YAYINCILIK'TAN ANORMAL PSİKOLOJİ VE YETİŞKİN PSİKOTERAPİSİ ÜZERİNE İKİ DEV KAYNAK

Nobel Akademik Yayıncılık, Psikolojik Danışmanlık, Psikoloji ve Eğitim alanında kitaplar basan önemli yayın evlerimizden birisi...

NOBEL AKADEMİK YAYINCILIKTAN İKİ DEV ESER

1) ANORMAL PSİKOLOJİDE VAKA ÇALIŞMALARI

2) BÜTÜN RUH HASTALIKLARI İÇİN YETİŞKİN PSİKOTERAPİSİ

Nobel Akademik Yayıncılık, ağırlıklı olarak Psikolojik Danışmanlık, Psikoloji ve Eğitim alanlarında yayın yapan ülkemizin önemli yayınevlerinden birisi...

Nobel, bastığı kaliteli kitaplara iki yeni eser daha ekledi.  Kitap tanıtım bültenleriyle birlikte dergimiz okurlarına sunuyoruz. 

1) ANORMAL PSİKOLOJİDE VAKA ÇALIŞMALARI

anormal-psikolojide-vaka-calismalari-nobelkitap_com_16032017172018.jpg

Anormal Psikolojide Vaka Çalışmaları kitabının 10. basımının 3 temel amacı bulunmaktadır: 
a) çeşitli klinik problemlerin ayrıntılı tanımlarını yapmak, 
b) bu sorun­ların değerlendirileceği ve tedavi edilebileceği bazı yolları göstermek ve
c) söz konusu bozuklukların yaygınlığı ve nedenleri ile ilgili mevcut kanıtları tartışmak. 

Kitap, hem anormal psikoloji ile ilgili hem lisans hem de yüksek lisans dersleri için uygundur. Ruhsal sağlık sorunlarının en iyi nasıl kavramsallaştırılacağını ve tedavi planlanacağını öğreten psikiyatri, psikoloji, psikolojik danışmanlık, sosyal hizmetler ve hemşirelik bölüm­lerindeki çeşitli uygulamalı derslerde de yararlı olabilir. Tek başına veya anormal psikoloji ile ilgili standart bir ders kitabına ek olarak kullanılabilir.

2) BÜTÜN RUH HASTALIKLARI İÇİN YETİŞKİN PSİKOTERAPİSİ

yetiskinn.jpg

Bütün Ruh Hastalıkları İçin Yetişkin Psikoterapisi Tedavi Planlayıcısı kitabının Beşinci Basımında; tedavi planları için bütün gerekli unsurlar dikkate alınmış ve tedavi planlarının hızlı ve kolay bir biçimde yapılması sağlanmıştır. Bakım veren kurumlar, ödeme yapan sosyal güvenlik kurumları ve devlet ve özel sigorta şirketlerinin talepleri karşılanmıştır. Kitaba eklenen yenilikler ve kitapla ilgili önerilere aşağıda yer verilmiştir:

Yeni basımın özellikleri görgül olarak desteklendi; kanıt temelli tedavi müdahaleleri, öfke kontrol problemleri, düşük öz saygı, fobiler ve toplumsal kaygı da dâhil edilmiştir.

43 civarında davranışsal problem sunuldu; depresyon, yakın ilişkilerdeki çatışmalar, kronik ağrı, kaygı, madde kullanma, sınırda kişilik (borderline) bozukluğu ve daha fazlası dâhil edilmiştir.

Tedavi hedefleri, amaçlar ve müdahalelerle ilgili 1000’in üzerinde ön yazı yazıldı. “–” bu sembol ile belirtilen boşluklara kendi tedavi planınız ile ilgili seçenekleri ekleyebilirsiniz. 

Referans formatını kullanmak, davranış problemleri ya da DSM-5 Tanısı ile tedavi planı bileşenlerinin oluşturulmasını kolaylaştıracaktır.

Bir tedavi plan örneğine, ödeme yapan üçüncü tarafların ve akredite edilmiş bakım şirketlerinin istekleri dâhil edilmiştir.

Bütün Ruh Hastalıkları İçin Yetişkin Psikoterapisi Tedavi Planlayıcısı; klinisyenlere ve danışmanlara terapi sırasında bir pusula olacak ve terapi sürecinin derin sarmalında yollarını bulmalarında yardımcı olacaktır. Bu kitapta yer alan bütün ruh hastalıklarının semptomları yalın bir şekilde belirtilmektedir. Terapistler bu bilgiler ışığında gelen danışanın semptomlarını gördükten sonra; terapi için uzun süreli ve kısa süreli hedefleri kolayca oluşturabilecek ve yapılacak müdahaleler hakkında nasıl bir yol izleneceğini kolayca planlayacaktır.

 

Bu haber toplam 4127 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.