ŞEYMA HAZEL TOPRAK

ŞEYMA HAZEL TOPRAK

Bir Yaşam Biçimi: OTİZM

Bu yazıda sizlerle toplumumuzda yer etmiş kalıp bir yargıyı kırmaya çalışacağız. OTİZM! evet sevgili okuyucu kalıp yargı diyorum çünkü otizmin hastalık olduğuna dair yer etmiş bi düşünce var toplumumuzda. Lakin otizm bir hastalık değildir yalnızca farklı bir yaşam tarzıdır. Bu yaşam tarzının farklılığı eğer geç olmadan hissedilirse otizmli bireylerinde ayrıcalıkları içeren,harika bir hayatı olabilir. Bu yalnızca birazcık desteğe bakıyor. Tabi sizde haklısınız destek verebilmek için öncelikle otizmi enine boyuna tanımak lazım. Gelin bu dünyaya hep birlikte dalalım :) OTİZM bireyin ilk 3 yılı içinde kendini gösterir ve yaşam boyu devam eder.Sosyal etkileşimde, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranışlar ve kısıtlı ilgi alanları yoğunluklu belirtileridir.Tabi bu kitabi bir bilgi gelin biraz daha derine inelim ve otizmin özellikleri nelermiş bakalım hep birlikte :) OTİZM kendini 3 yeti alanındaki bozuklukla belli etmektedir; a)Toplumsal (sosyal) etkileşimde bozukluk, b)İletişimde niteliksel bozulma, c)İlgi, etkinlik ve davranışlarda sınırlı, basmakalıp, yineleyici örüntü. Kısaca bu 3 yeti alanındaki bozukluk bireyde nasıl şekillenir bir göz atalım;  A)Toplumsal etkileşimde bozukluk 
“Bağlanma” geliştirememe, Kucaklanmaya uygun beden duruşu yapamama, Göz teması kurmada sorun, Ortaklaşa dikkat geliştirememe, Yakınlık kuramama, paylaşmama, Yaşıt ilişkisi ve grup oyunlarında başarısızlık, Duygusunun sözel olmayan ifadesini yakalamada sorun, Cansız nesnelere bağlanma, Diğer insanlar yokmuş gibi davranma, Konuşulduğunda yanıt vermeme.
B)İletişimde niteliksel bozulma
Konuşmama, Dil gelişiminde gerilik, Karşılıklı konuşmayı başlatma ya da sürdürmede zorluk, Yineleyici dil kullanımı, Şahıs zamirlerini karıştırma, Ekolali Ses volümünü ayarlamada zorluk, Tonlama, ritm ve vurgulamada sorun, Beden dilini kullanmada sorun, Mecazi kelime, espiri ya da ses benzerliği olan kelimeleri anlamada zorluk.
C)Oyun ve davranış alanında yaşanan sorunlar
Taklit oyunu, hayali oyun oynamama, Oyuncakları ya da nesneleri amaçları dışında kullanma, Oyunları sadece belli bir kalıp ve sırada oynamada ısrar, Nesneleri dizme, bir hat üzerine yerleştirme şeklinde oyunlar, Basit,karmaşık davranışlar, Aşırı acı,sıcak ve soğuğa duyarsızlık
  Cinsiyete göre görünme olasılığı nedir? OTİZM 3 yaşından önce bireylerde görülmeye başlanır. Erkeklerde kızlara oranda daha az etkilidir( 3-5/1). Bunun sebebi olarak kızların erkeklere göre etkilenme eğilimlerinde ve aile yaşantılarında bilişsel bozulmaların daha baskın olduğu gösterilmektedir.Her iki cinsiyet incelendiğinde hastalığın nedeni olarak genetik, nörolojik ve biyokimyasal faktörler gösterilmektedir. Peki ya bu yaşam tarzını nasıl hayat akışına uydurabiliriz? Elbetteki erken konan otizm teşhisi tedavi için çok önemli. Fakat toplumumuz bu konuda yeterince bilinçlendirilmediği için bireyin farkındalığı çok geç dönemlerde dikkate alınıyor yada hiç alınmıyor ve ciddi anlamda gelişim sorunları yaşanması kaçınılmaz oluyor. Günümüzde otizm teşhisi 3 yaşından önce konulmasa da aslında çocuklar 1 yaşlarından itibaren "BEN FARKLIYIM!" diye bağırıyor.Bunu anlamanın yöntemi az ince bahsettiğimiz 3 yeti alanındaki bozukluğu bilip, çocuğumuzu sabırla gözlemlemektir. Çocuğumuzda otizm mevcutsa erken yaşta ÖZEL EĞİTİM (bireysel & grup) verilmeye başlanmalıdır. Bunun yanında davranış tedavisi, Anne baba danışmanlığı ve uzman dahilinde verilecek olan ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Çocuğumuza gereken özeni gösterir ve anlayış çerçevesinde, zırhlarla çevrilmiş yaşantısına dahil olabilirsek bu farklı yaşam tarzını hayat akışına uydurabiliriz. Unutma hasta değiller, sadece farklı bir yaşam biçimi !                                                

Bu yazı toplam 4807 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.