CİHAT BAŞARAN

CİHAT BAŞARAN

Eğitim Sistemine Bir Eleştiri

 

                                                          

 images-(3).jpg  Yıllardır hep şu sorunun var olduğunu tahmin ediyorum.  " Eğitim sistemimizden memnun musunuz ", "Yanlışlıklar ya da eksiklikler nasıl düzeltilebilir?". Bu soru bizden öncekilere soruldu, onlardan öncekilere de, bizlere de soruldu, bizden sonrakilere de sorulacak ve genellikle eğitim sisteminden memnun kalınmadığı görülecekti

    Neden böyle oluyor diye düşünmek istemiyoruz hiç. Sorgulamayı sevmeyen bir nesil olmuş çıkmışız. Peki mümkün mü eksiksiz, tam anlamıyla beğenilecek bir eğitim sistemi? Bu sorunun cevabını dürüst olmak gerekirse, bende bilmiyorum. Ama emin olduğum şey, bizler eğitim sisteminin düzelmesi için birşeyler yapmaya gerçek anlamda çalışırsak değişen güzel şeyler olacaktır.

    Mesela ben ezberci bir eğitim sisteminin içinde olduğumuzu ve bunun bireyin ilerideki başarılarında olumsuzluklar yaratacağını düşünmekteyim. Okullarda sınavlar ezbere dayalı yapılıyor.  Öğrencinin zihninde "60 alsam yeter" diye  bir kavram oluşmuş durumda. Tek derdi 60 almak. Konuşurken iki lafı bir araya getiremeyen öğrenci sınavdan alabileceği 60 puanlık yerleri çalışıyor. Eğitim sistemi çocuğu buna itiyor. Yorumlak,düşünmek, bir şeyler üretmek için uğraşmıyor çocuk. Çünkü düşünmek, yada yorumlamanın ona pek bir şey getirmeyeceğini düşünüyor.

     Daha becerikli, konuşkan, aktif, başarılı ve bilgi donanımlı iyi bireylere yönelik bir eğitim sistemi  ülkemizi ileri seviyelere taşıyacaktır. Artık bu eğitim sistemi nasıl olur gibi soruların cevapları, bu işleri düzene sokmakla görevli kişilerde saklıdır. Umarız, herkesi memnun edebilen, memnun edebildiği kadar da faydalı olabilen bir eğitim sistemi yerini bulur.

 

                                                                                                                                   Cihat Başaran

Bu yazı toplam 11577 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.