EYÜP CAN YAZICI

EYÜP CAN YAZICI

PDR Meslek Yasası

PDR MESLEK YASASI

Geçtiğimiz yıllarda bizi büyük sıkıntıya sokan, bazılarımızı neredeyse bölümden soğutan, bazen isyan ettiren sorun: Alan Dışı Atama! Son zamanlarda Türk PDR Derneği, üniversite kulüpleri, ve binlerce PDR öğrencisinin desteğiyle alan dışı atama sorununun önüne geçmek için birçok etkinlik yapıldı. Bu etkinlikler öyle bir noktaya gelmişti ki geçen yaz Genç PDR Ailesi’nin organize ettiği ve dergi p.Dr’nin de desteklediği twitter etkinliğinde hashtag’imiz dünyada 4. Sıraya yerleşti. Birçok devlet büyüğü ile görüşüldü, ana haber bültenlerinde ismimiz ve isteğimiz dile geldi. Şu anda alan dışı atama ne durumda? Son atamalarda okulların Rehberlik kadrosuna alan dışı yolla atama yapılmadı ve gelecekte de yapılmayacak gibi görünüyor. Tabii bunda PDR bölümü mezunlarının sayısının giderek artmasının ve kadro ihtiyacının azalmasının etkisi büyük. Ancak PDR öğrencilerinin yaptığı çalışmaların etkisinin de önemli ölçüde olduğuna inanıyorum.

Peki, şu anda PDR bölümü okuyan öğrencilerin ve çalışan psikolojik danışmanların sorunları sıfıra mı indi? Tabii ki hayır. Önümüzde kocaman bir “Meslek yasası” problemi var. Meslek yasasına neden mi ihtiyacımız var? Şu an PDR bölümü mezunları birçok alanda çalışabilmekte. Fakat bu çalışma alanları yasa ile güvence altına alınmış değil.

Yani şu anki durumda bir gün “PDR mezunlarına kötü haber” şeklinde bir haber başlığı görmemiz hala mümkün. Meslek yasasını hazırlayan kurumların çeşitli üniversitelerin PDR bölümlerindeki akademisyenler, Türk PDR Derneği ve bölümü okuyan öğrencilerin görüşünü almadan yasa hazırlamaları ise içler acısı bir durumla karşılaşmamıza neden olabilir. Meslek yasasının çıkmasının yolu ise odalaşmaktan geçiyor. Ayrıca meslek yasasının çıkarılması için bizi temsil eden tek kuruluş olan Türk PDR Derneğinin de güçlenmesi gerekiyor. Bu amaçla geçen dönem 55 üniversitede temsilciler tarafından “Derneğe Fahri Üyelik” çalışmaları yürütüldü. Bu çalışmaya PDR öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

PDR bölümü öğrencileri olarak şimdiye kadar güzel bir performans sergilediğimize inanıyorum. Eminim ki önümüzdeki yıllarda da PDR öğrencileri alana sahip çıkmaya devam edecek,  mesleki sorunlara direnmek için göğsünü gereceklerdir. Fakat sorunlarla daha iyi mücadele etmek için çalışan psikolojik danışmanlar ve akademisyenlerin bu konulara daha fazla eğilmeleri gerekiyor. Bizlere destek olan, mesleği sevdiren, alana gönül vermiş hocalarımız hakkını yiyemem. Onlar olmasa öğrenciler olarak alana bu kadar sahip çıkmazdık belki de. Böyle hocalarımızın sayısının artması mesleğin geleceği için çok önemli.

PDR Meslek yasasının oluşturulmasında özellikle okullarda çalışan psikolojik danışman hocalarımıza çok ihtiyacımız var. Onlar karşılaştıkları problemleri ve çalışma koşullarındaki yetersizlikleri örgütlü bir şekilde duyurmazlarsa kim duyurabilir? PDR öğrencilerinin alan dışı atamalara gösterdikleri tepkiyi okul psikolojik danışmanları da meslek yasası için göstermelidir ki hem öğrenciler hem de çalışanlar geleceğe güvenle bakabilsinler.

Mesleğe gönül vermiş güzel insanlar! Biliyorum ki bu ülkede o kadar güzel işler yapıyorsunuz ki belki de bir öğrenciyi mutlu olacağı mesleğe yönlendirmek uğruna kendinizden feragat ediyor, özellikle tercih dönemlerinde gecenizi gündüzünüze katıyorsunuz. O çocukların doğru bölümlere yerleşmeleri için bizlere ihtiyacı var, bizim de gelecekte onlara faydalı olmak ve işimizi mutlu bir şekilde yapabilmek için sizlere ihtiyacımız var. Lütfen PDR meslek yasası konusunda daha duyarlı olun ve çevrenizdeki psikolojik danışmanları konu hakkında bilgilendirin. Eminim ki siz güzel insanlar elinizden geleni yapacaksınız.

EYÜP CAN YAZICI

Bu yazı toplam 6939 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum