EYÜP CAN YAZICI

EYÜP CAN YAZICI

PDR ÖĞRENCİ ARAŞTIRMALARI KONGRESİ (CÜPAK 2015)

EYÜP CAN YAZICI

Cumhuriyet Üniversitesi

PDR bölümü olarak yapabileceklerimizin en iyisini yapmaya çalıştık ve ciddi bir organizasyon düzenledik.

 

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ

PDR ÖĞRENCİ ARAŞTIRMALARI KONGRESİ (CÜPAK 2015)

Cumhuriyet Üniversitesi PDR Öğrenci Araştırmaları Kongresi(CÜPAK 2015) 17-18 Aralıkta gerçekleştirildi. Kongre, PDR 4. Sınıf öğrencilerinin Bilimsel Araştırma Yöntemleri dersi kapsamında yaptıkları araştırmaları sunma düşüncesiyle ortaya çıktı ancak bu proje büyüyerek kongre haline geldi. Kongre Hatice Ağkaş, Büşra Gümüş ve Eyüp Can Yazıcı’ dan oluşan Ulusal PDR Öğrencileri Yapılanması(UPÖY) ekibiyle yola çıktı ve 11 kişilik bir kongre ekibine dönüştü. CÜPAK’ ın düzenlenmesinde Bilimsel Araştırma Yöntemleri dersi sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Hatice Gonca Usta, PDR Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Eryiğit Ercan ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Sarı desteklerini sundular. Bu yıl ilki düzenlenen CÜPAK’ ın gelenekselleşmesi ve önümüzdeki yıl ulusal bir çapta yapılması hedefleniyor.

            Kongre açılışı bölümü Müzik Eğitimi öğrencilerinin sergiledikleri dinletiyle başladı. Ardından Prof. Dr. Hüseyin Sarı ve kongre düzenleme kurulu başkanı Eyüp Can Yazıcı açılış konuşmalarını yaptılar. Sunuculuğunu PDR 3. Sınıf öğrencisi Büşra Gümüş’ün yaptığı kongre, Yrd. Doç. Dr. Hülya Eryiğit Ercan’ın “PDR’ nin Geleceği: Yeni Açılımlar ve Öngörüler” isimli konferansıyla devam etti. Öğleden sonra iki oturum bildiri sunumu yapıldı ve senaristliğini PDR 2. Sınıf öğrencisi Hatice Ağkaş’ın yaptığı tiyatro gösterisi Cumhuriyet Üniversitesi Tiyatro Oyuncuları Topluluğu(CÜTOT) tarafından sergilendi. Böylece kongrenin ilk günü sonlanmış oldu. İkinci gün, Yrd. Doç. Dr. Hatice Gonca Usta’nın “AraştırMA! Neyi? Nasıl?” adlı konferansıyla başladı. Konferansın ardından sabah ve öğlen bildiri sunumları yapıldı. Kapanış ve değerlendirme bölümüne geçildi. Bu bölümde kongreye dair akademisyenler ve öğrenciler tarafından değerlendirmeler yapıldı. Cumhuriyet Araştırmacısı Ödülü sahiplerini buldu. Araştırmalar dört akademisyenden oluşan bilim kurulu tarafından değerlendirildi ve ödülü PDR 4. Sınıf öğrencileri Havva Önsoy ve Selda Kızıltunç kazandı.

            Bu kongre bizlere çok şey kazandırdı. Üniversitemizde köklü bir geçmişi olmayan, akademisyen sayısının yeterli olmadığı PDR bölümü olarak yapabileceklerimizin en iyisini yapmaya çalıştık ve ciddi bir organizasyon düzenledik. Her zaman nicelik değil niteliğin önemli olduğunu savunduk, PDR’ye yapılan alan dışı atamaların 

12342568_10200991716991137_5995187593720755218_n.jpg

karşısında durduk ve niteliğimizi artırmaya yönelik olarak bu kongreyi düzenledik. Kongre planını şimdiye kadar başarılı bir şekilde her yıl yapılan, Türk PDR Derneği’nin üniversitelerle işbirliği yaparak düzenlediği Ulusal PDR Öğrencileri Kongrelerini örnek alarak düzenledik. Bildiri sunumları sırasında bilimsel tartışmalar yapıldı, araştırma sonuçları havada kalmadı ve değerlendirmeleri yapıldı. Kongre, herkes tarafından ilgiyle takip edildi ve oldukça olumlu yorumlar aldı. Sunulan bildiriler lisans öğrencilerinin yaptığı yüksek lisans düzeyinde araştırmalardı ve akademisyenler tarafından oldukça beğenildi. Kongre sırasında ufak tefek aksaklıklar çıktı elbette ancak her türlü zorlukla mücadele eden 11 kişilik sağlam bir kongre ekibimiz vardı. Hatice Ağkaş, Büşra Gümüş, Elanur Topal, Enise Sarı, Şule Sazak, Ayşe Küçükkılıç, Osman Başyurt; pdR dublaj ekibi Mustafa Özen, Bahadır Kama ve Gökhan İbicek’ten oluşan kongre ekimize emeklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bu ekibin bir kısmı son sınıf ve mezun olacaklar ancak kalanların CÜPAK 2016’yı ulusal bir boyutta çok daha başarılı bir şekilde yapacaklarına inanıyorum. CÜPAK, 2016 dan itibaren her üniversiteden ve PDR dışındaki bölümlerden de bildiri kabul edecek, Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde geleneksel olarak düzenlenecektir. Önümüzdeki yıl için şimdiden kendinize bir araştırma konusu seçebilir ve siz de Cumhuriyet Araştırmacısı Ödülü’nü kazanmak için aday olabilirsiniz.

Bu yazı toplam 10680 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum