CİHAT BAŞARAN

CİHAT BAŞARAN

Tabi ki başarabilirsin

TABİ Kİ BAŞARABİLİRSİN

Lise zamanlarında hepimizin kafasında ‘’İleride hangi bölümü okumalıyım?’’, ‘’Hangi mesleğe yönelmeliyim?’’ gibi sorular yerlerini almaya başlamıştır. Fakat tercih zamanı geldiğinde işlerin karıştığını, daha farklı soruların da kafanızda yer etmeye başladığını hatırlayın. Güzel hayallerimiz olur o dönemlerde. Özellikle tercih zamanına daha vakit varken kurduğumuz hayallerde her şey yolunda gitmektedir.

Mutsuzluğa yer yoktur meslek hayatında çünkü başarabileceğine olan inancın sorunsuzdur. Daha sonralara doğru, somutlaşmaya başlayınca kafanda kurdukların, olmadık şeyler girer. Sınavların kötü geçmiştir, notların kötüdür, çevrenden bir sürü mesleğe öneri hatta yaptırımlar duyabilirsin bile. Negatiflik bir kez vurdu mu hayallere, toparlaması zorlaşır. Hayallerin de senin kadar güzel sevgili okur. O yüzden, başka insanların düşüncelerinin hayallerini etkilemesine izin verme. Şunu oku, şu bölümü seç, şunu ol, şunu okuyup da ne yapacaksın… Hayallerin senin ileride ki başarın. Ben yapamam hissine kapılmamalısın. Yapanların senden bir fazlası yok. Sadece inanmış insanlar. İnsanlar seni sadece tercih döneminde değil, sürekli eleştirecekler. Hayallerini, hedeflerini eleştiren insanlara bir bak. Hayatta mutlular mı yoksa mutlu olduklarını sanıyorlar. Şahsi fikirim bu insanlar ‘’ Devlete gir, memur ol, sırtını bir devlete yasla, boş işlerle uğraşma, hayal kurma, bunlar hayal biraz gerçekçi ol vb.’’ cümleleri hayat felsefesi haline getiren insanlar.

Gerçekten bu insanların hayatlarına bir bak. Bana kalırsa bu insanlar mutsuzlar. ‘’Ben bunubaşarmak yaparsam başarılı olurum” dediğin şeyler olmalı hayatta. İnanmalısın. Büyük düşünmelisin, hayattan beklentini yükseltmelisin. Hedefini yüksek tut. Önüne sürekli engeller, eleştiriler çıkacaktır. Kulak asma. Hayat senin hayatın. Unutma! Hayallerini yaşayan insanlar var ve onlarda senin benim gibi insanlar. ‘’Ben yapamam, beni aşar…” cümlesinin, hayatına yön vermesine izin verme. Yani demem o ki dostum; başarabilirsin... Ben güveniyorum sana. “Muhtaç olduğun kudret, damarlarında ki asil kanda mevcut.” Unutma…    

Bu yazı toplam 4756 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.