KÜBRA NUR YEKSEK

KÜBRA NUR YEKSEK

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Öğrencilerine Tavsiyeler

PDR ÖĞRENCİLERİNE TAVSİYELER

ÖSYS sonuçlar açıklandı ve  pdr(psikolojik danışmanlık ve rehberlik) bölümünü kazanan öğrenciler heyecanla bu bölümü araştırmaya koyulacaklarlar belki de tabi gerçekten bu bölümü bilinçli olarak yazmışlarsa. Bilinçsiz olarak  seçenler de ya öylesine bir “ Pdr nasıl bir bölüm?? Ne kadar para alır? Kaç saat çalışırlar?” diye göz atabilirler ya da “Nasıl olsa okula gidince öğrenirim,ne lüzumu var!” diyebilirler. İlk olarak bu işe gönül vermeliyiz dedik ki araştırma, öğrenme, anlama şevkimiz olsun.

Daha sonra şöyle bir dört yıllık genişletilmiş bir plan görüyorum ben. Ama ben de sizin gibiyken tabii ki göremiyordum bu planı. İlk sene alışma evresi ile geçer. Arkadaşları,dersleri,üniversiteyi,kampüsü,hocaları,bölümü şehri tanıma ve alışma evresi. Yani anlayacağınız ilk yıl biraz laylaylom (kaba tabirle) ve ygs-lys stresinden arınıp üniversiteye odaklanma yılı. Haliyle pek bir sorumluluk atfedemiyorum sizlere. Daha sonra ikinci yıl olur ve artık bir şeyler yapmanız gerektiğini düşünürsünüz ve şartlar,dersler,ortam,hocalar da sizi buna zorlar. Tabi bu saydığım şartlar da üniversiteden üniversiteye değişir ki ortalama olarak iyi bir üniversitenin PDR bölümüne gitmişseniz bu böyledir.

Artık bölümü daha yakından mercek altına almaya başlarız. Alan dersleri yavaş yavaş daha da yoğunlaşır. Biliyorsunuz ilk yıl genellikle giriş dersleri ağırlıktadır. İşte bu noktada size bir tavsiyem olacak. Zamanında  benim kendimi yıpratıp da yapamadığım ki bu ,arkadaş ortamından veya  farklı sıkıntılardan kaynaklı olabilir, yapamadım. Ama inşallah siz yaparsınız.  Gönül veren arkadaşlarım hemen üniversitenizin kütüphanesinin yollarını aşındırmaya başlayın.

E tabi  öncelikle psikoloji bölümü raflarını. Daha sonra psikolojik filmler ve danışma seanslarının videoları var sırada. Bunlar o kitaplarda okuduklarınızın somut  hali. Sonra kendi sınırlarınız ölçüsünde sizin değerlerinize, düşüncelerinize ters düşmeyecek biçimde sosyalleşme faaliyetlerine katılın. Üniversitedeki faydalı topluluklar bu amaç için seçilebilir elbette.

Ör:Alanımızla birebir alakalı olan psikoloji veya pdr toplulukları olabiliyor. Bu topluluklarda birebir faaliyetlere katılabilir hatta bu toplulukların gelişip, güncellenip ve her sene yenilenen kadrolara da hizmet edip yeni kuşaklara aktarılabilmesi için siz de görev alabilirsiniz hem bu sayede onların da yükünü hafifleterek güzel bir girişimcilik de sergilemiş olursunuz.

Ufkunuzun açılması ve “Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı ?”sorusunun cevabına ulaşmak için yine değerlerinize uygun ve ekonomik geziler,  iyi bir zihin açıcı ve rahatlama aracıdır. Olaylar farklı pencelerden  bakmanızı ve kıyas yapmanızı sağlar, aynı zamanda insan davranışlarının sebeplerine de götüren bir pusula olabilir bizim için. Daha sonra spor alanında tekrar değerlerinize uygun biçimde bir şeyler öğrenmek veya yapmak çok  rahatlatıcı ve zinde olmanızı sağlayacak. Devamı gelecek..  

Bu yazı toplam 5098 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.