MERVE KOLUÇOLAK

MERVE KOLUÇOLAK

Vücut Dismorfik Bozukluğu- Kendi Vücudunu Beğenmeme

VÜCUT DİSMORFİK BOZUKLUĞU (Kendi Vücudunu Beğenmeme)

                Merhabalar, günümüzde daha da yaygınlaşan kendini beğenmeme, çağımızın sorunu haline gelmiştir. Çevremizde de pek çok örneğini görüyoruz. Örneğin "Ben kilo mu aldım?" sorusu ile çoğu insan karşılaşmıştır. Bu sorunun öncelikli sebebi tabi ki "moda" diye tabir edilen ve özellikle gençleri etkisi haline alan akımdır.Moda tek tip insan oluşturmaktadır. Çoğu insan da modanın parçası olmak için uğraşmaktadır. Çoğu televizyon kanalları ve dergiler olmak üzere bunu insanlara empoze etmektedir. Bu durumun getirdikleri arasında estetik ameliyatlarının artması görülmektedir. Dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlarından biri liposuction(yağ aldırma) olarak tespit edilmiştir. Dünyada milyonlarca açlıktan ölen insan olduğunu düşünürsek bu durum acı verici bir haldir.

Dismorfik bozukluk, kişinin kendi vücuduyla ilgili olmayan, hayali bir kusurla uğraşmasıdır. Kişi çok zayıf olduğu halde aynaya baktığında kendini kilolu olarak görebilmektedir ve burnundaki küçük bir kemiği gözünde büyütebilmektedir. Kişiler en çok yüzü, gözü, saçları, burnu ile ilgili rahatsızlık duyar. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Bunun sebebi olarak kadınların üzerinde erkeklere oranlara daha fazla baskı olmasını düşünmekteyim.

Vücut dismorfik bozukluğunun çeşitli belirtileri vardır.

Bu belirtiler resminin çekilmesini istememe, kişinin cildini yolması, hayali ve abartılmış kusuru sıklıkla ölçmek olarak sayılabilir. En başta ufak belirtiler olarak görülse bile bunu ciddiye almalı ve kendini beğenmeme durumundan uzaklaşmalıyız. Vücut dismorfik bozukluğu ileri seviyeye ulaşmadan tedavi edilmezse kronik bir hal alabilir. Anorexia nevroza(aşırı zayıflama), cinsel kimlik bozukluğu, somatik tip sanrısal bozukluk, narsistik kişilik bozukluğu gibi hastalıklara neden olabilir. İleri derecede bir seviyeye ulaştığında intihara bile yol açabilir. Kişi var olduğunu düşündüğü kusurlarını örtmek için bir çok olumsuz girişimde bulunabilir.

Bizi belirli kalıplara sokmak isteyen kalabalığa karşı dik durmalıyız. Kusursuz insan yoktur. Hepimiz bunun farkında olalım. Güzellik algısı insanlar tarafından farklı şekilde algılanır. Ama ister istemez kendimizi kaptırabiliyor ve kendimizde kusur görebiliyoruz. Toplum tarafından kusurlu olarak algılanan insanların çoğunlukta olduğu dünyada yaşıyoruz. Peki neden biz kusursuzluk saplantısına ayak uydurmak zorunda kalıyoruz? Şuram büyük buram yamuk diye kişinin kendisine zarar vereceği şeyler düşünmek ve icraat yapmak yerine insanlık adına daha faydalı olacak işler yapmalıyız.

Enerjimizi yanlış yerlere harcıyoruz. Dış görünüş elbette önemlidir ama belirli boyutlara sığdırılmaya çalışılmamalıdır. Annemin her zaman söylediği ve haklı olduğunu düşündüğüm bir sözü vardır "İnsan kendisini beğenmezse çatlar ölür" diye. Bilimsel olarak bakıldığında vücut dismorfik bozukluğundan yola çıkarak sözün doğrulunu anlıyoruz. :) Sizi en çok seven kişi kendiniz olun çünkü sizi sizden daha çok önemseyen kimse yoktur. Sevgilerle...

Bu yazı toplam 3946 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.