MERVE KOLUÇOLAK

MERVE KOLUÇOLAK

Üniversitelerde PDR Bölümüne Yerleştirme Puanı Neden Düştü?

Üniversitelerde PDR Bölümüne Yerleştirme Puanı Neden Düştü?

                Psikolojik danışma ve rehberlik bölümü son derece ihtiyaç duyulan ve kaliteli bir bölümdür. Özellikle ülkemizde psikolojik problemler yaşayan insanlar hızla artmaktadır. Geçmiş çağlarda akıl hastanesine yatırılan insanlarla günümüzdeki lise öğrencilerinin kaygı seviyesi aynı durumdadır. Dünyadaki en mutlu ülkeleri bulmak amacıyla yapılan araştırmada Türkiye 76. sırada yer almaktadır. Bu verilerde ülkenin psikolojik danışmana olan gereksinimini gözler önüne sermektedir. Hal böyleyken PDR bölümüne verilen değerin azaldığı ve yerleştirme puanında düşüş yaşandığı dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu düşüşün en büyük sebebi MEB'in alanımız üzerinde uygulamalarıdır. Geçmiş yıllarda PDR mezununun az olmasını, ihtiyacı karşılamamasını öne sürerek yaptığı alan dışı atamalar dikkati çekmiştir. PDR alanında uzman olmayan binlerce kişi ülkenin çeşitli yerlerinde çalışmaya başlamıştır. Bu kişiler gerekli eğitimi almadıkları için okullarda yetersiz kalmışlardır. Velilerde bu insanların alan dışı olduklarını çoğunlukla bilmediği için gereksiz veya faydasız diye damga yapıştırmışlardır. Kısacası alan lekelenmiştir. MEB gelecek planlaması yapmadan düşüncesiz bir şekilde hareket etmiştir. Bunun sonucunda bu sene yapılan atamalarda düşük kontenjan vermesi bir çok mezunun açıkta kalmasına sebep olmuştur. Yeni tercihte bulunacak olan arkadaşlarımız bu durumdan kötü etkilenip tercih etmeme gibi bir yola girmiş olabilirler. Yani üniversite yerleştirme puanlarının düşmesine temel sebep olarak MEB'in politikaları gösterilebilir.

                Diğer bir neden olarak PDR 'den mezun olmuş ve halen okuyan kişilerin alanın geleceğine dair olumsuz yaklaşımları olarak görmekteyim. Çeşitli sosyal medya organlarında ve bizzat şahit olduğum olaylar çerçevesinde PDR alanıyla ilişkili kişilerin alana karşı olumsuz tutumlarını gözlemledim. "PDR öldü" "İş imkanları bitti, yazmayın" gibi yorumlarla sık sık karşılaşmaktayım. Alan hakkında bilgi almak isteyen öğrencilere son derece negatif yaklaşmaktadırlar ve heves kırıcı tavır sergilemektedirler. (istisnalar tabi ki var) Bu tavır PDR mezunlarına ve öğrencilerine yakışmamaktadır. Negatif tutum PDR alanı tercihini azaltmaktadır. Mesleğin gelişmesi ve öneminin anlaşılması için bizlere ihtiyaç vardır. Başka alandaki insanların bizim alanımızı savunmasını bekleyemeyiz. Çevremdeki kişiler tarafından sizin atamalar durmuş ne düşünüyorsun gibi sorular yöneltildi. Bende bıkmadan atamaların durmadığını, dursa bile bizim alanımızın çalışma imkanının geniş olduğunu, her türlü iş bulunabileceğini, mesleğimi çok sevdiğimi anlattım ve anlatmaya devam edeceğim. Sizde PDR mezunlarının çalışma alanları ile daha fazla bilgi almak istiyorsanız Gözde KAHYA arkadaşımızın PDR' den diploma almak ne işe yarıyor? adlı yazısını okuyabilirsiniz. Göreceksiniz ki alan sadece okul ile sınırlı değil ve çalışma alanı geniş.

                Toplumumuzda oluşmuş "rehber öğretmen yatarak para kazanıyor" algısı yüzünden de tercihlerde düşüş olduğunu düşünüyorum. Bu algı o mesleği gereksiz olarak görmektir. İnsanlar da doğal olarak saygınlığı daha fazla olan meslekleri tercihe yönelmektedir.  Bende saygınlığı az olan bir meslekte çalışmak istemem. Ama biliyorum ki o mesleğin saygınlığını artırmak benim elimde, bizlerin elinde. Birbirine kenetlenmiş bir şekilde mesleğimizi hak ettiği yere taşımak dileğiyle..

Bu yazı toplam 5840 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.